Haber Detayı
02 Ağustos 2019 - Cuma 18:17
 
Akdeniz’in karnesi açıklandı
Akdeniz Üniversitesi, web'de dünya üniversiteleri sıralamasında (Webometrics), Türkiye'deki devlet üniversiteleri arasında 15'inci oldu
- Haberi
Akdeniz’in karnesi açıklandı

İspanya Ulusal Araştırma Konseyi (CSIC) bünyesinde faaliyet gösteren araştırma grubu 'CybermetricsLab' tarafından, üniversitelerin alan adlarına (web) dayalı yaptığı sıralamanın 2019 yılı sonuçları açıklandı. Bu sıralama dünya üniversitelerini, internet üzerinde akademik araştırma varlığı, bilimsel yayınlarına açık erişim imkanı, ilgili üniversitenin sitesinde bulunan akademik dosya sayısına dayanan dosya zenginliği ve en çok atıf alan yayın sayısı kriterlerine göre sıralıyor.

4 KATEGORİDE DEĞERLENDİRİLDİ

Üniversiteler tarafından oluşturulan bilimsel ve kültürel bilgilerin tüm topluma aktarılması ve açık erişim girişimlerini desteklemek amacıyla yapılan sıralamada Akdeniz Üniversitesi, Türk üniversiteleri arasında genel sıralamada 18'inci, devlet üniversiteleri arasında 15'inci oldu. Üniversitelerin 4 farklı kategoride değerlendirildiği sıralamada Akdeniz Üniversitesi, internet üzerinde akademik araştırma varlığı ve akademik yayınların erişime açık olması kategorisinde ise dünya üniversiteleri sıralamasında ilk 1000 arasında yer aldı.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Akdeniz’in, karnesi, açıklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı