Haber Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 13:50
 
Cemevinde anahtar krizi
Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir Konyaaltı Cemevi’nin anahtarını almak için binaya geldi. Demir’i karşılayan belediye meclis üyeleri derneğin genel kurulu yapılıncaya kadar anahtarı teslim etmeyeceklerini söyledi. Gergin bekleyiş sürüyor
GÜNDEM Haberi
Cemevinde anahtar krizi

 

haberimizvar.net Konyaaltı Cemevi’ndeki anahtar krizinde bugün yeni gelişmeler yaşandı. Cemevinin anahtarını almak için Ankara’dan gelen Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel Başkanı Doğan Demir’i belediye meclis üyeleri karşıladı. Cemevinin Konyaaltı Belediyesi’ne ait olduğunu söyleyen meclis üyeleri, AKD Konyaaltı Şube binasının farklı bir adreste olduğunu ve Doğan Demir’in orayı teslim alması gerektiğini belirttiler. Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen’i arayan Doğan Demir, “yetkinin meclis üyelerinde olduğu” cevabını aldı. Genel Başkan Doğan Demir ve beraberinde yer alan Genel Sekreter Ali Aktaş, Kepez Şube Başkanı Şengünlü Yılmaz ile Döşemealtı Şube Başkanı Ergün Kurt cemevini terk etmeyeceklerini belirtince, CHP’li meclis üyeleri de binadan ayrılmayacaklarını açıkladı. Yönetim odasında karşılıklı oturan iki heyet arasında tartışmalı bir bekleyiş başladı.

CEMEVİ KRİZİ NASIL BAŞLADI?

Alevi Kültür Derneği (AKD) Konyaaltı Şube Başkanı Abidin Şahin ve yönetim kurulu, genel başkan Doğan Demir tarafından 26 Temmuz’da görevden alındı. Genel Sekreter Ali Aktaş, Döşemealtı Şube Başkanı Ergün Kurt ve Kepez Şube Başkanı Seher Şengünlü Yılmaz’ın şikayeti üzerine görevden alındıklarını söyleyen Abidin Şahin, “Doğan Demir beni aradı, ‘Yönetimle beraber Ankara’ya gelin, sorunlar var’ dedi. Cuma günü gittik. Sorunları konuşmak üzere bütün yönetimi Ankara’ya çağıran Doğan Demir’in ilk sözü ‘Sizi görevden aldık’ oldu. Ayrıca ‘İstifa edin, görevden alma yazısını geri çekelim’ teklifinde de bulundu. Bu çok çirkin, ayıp bir teklif… Kararı 9 Temmuz’da almışlar, 25 Temmuz’da bize tebliğ ettiler. Savunmamız bile alınmadı, şikayetleri de öğrenemedik. Sadece karşı tarafı dinlemiş, bize söz bile vermedi. Genel Başkan Doğan Demir, ‘MHP Alevilere çok yaklaşıyor. Devlet Bahçeli’nin bütün il teşkilatlarına talimatı var. AKP de Alevilere sıcak bakıyor. Fakat Kemal Kılıçdaroğlu’ndan böyle bir talep görmedik’ diye de konuştu. Görevden alınma kararımızın arkasında siyaset var” açıklamasında bulundu.

PEŞ PEŞE YAPILAN AÇIKLAMALAR

Abidin Şahin’in bu sözleri üzerine suçladığı isimlerden peş peşe açıklamalar geldi. Konyaaltı şubesinin kadın kolları seçiminde Genel Başkan Doğan Demir’e hakaret edildiğini ve kendisinin saldırıya uğradığını, cemevinden dışarı atıldığını söyleyen AKD Genel Sekreteri Ali Aktaş, yönetimin tüzük gereği görevden alındığını belirtti. Yapılan saldırıyı sineye çektiklerini, basına yansıtmadıklarını söyleyen Aktaş, “Eğer bunları açıklasaydık ulusal medyada haber olurdu. Hem toplumumuza, hem de kurumlarımıza zarar vermemek için açıklama yapmadık. Tüzük bunu görevden alma gerekçesi olarak görüyor. Biz de gereğini yaptık. Görevden alma ve başka bir yönetimi göreve getirme hakkımız var” dedi. Kendisinin de geçmişte CHP’de gençlik kolları başkanlığı yaptığını, yönetimlerde yer aldığını dile getiren Ali Aktaş, Alevilerin hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmadığını ve Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik herhangi bir söz söylenmediğini ileri sürdü.

‘KONYAALTI’NI GYK GÖREVDEN ALDI’
Konuyla ilgili açıklama yapan AKD Kepez Şube Başkanı ve Akdeniz Bölge Sorumlusu Seher Şengünlü Yılmaz ise kendilerinin herhangi bir şikayeti olmadığını, Ali Aktaş’a yapılan saldırı nedeniyle 21 kişiden oluşan AKD Genel Yönetim Kurulu (GYK) kararıyla şube yönetiminin görevden alındığını duyurdu. Kepez şubesine yönelik Menderes Türel taraftarı oldukları yönündeki suçlamalara da değinen Şengünlü Yılmaz, “2015 yılında Menderes Türel yönetimi tarafından Ulaşım Dairesi’ndeki görevimden atıldım. Böyle bir suçlama doğru değil” açıklamasında bulundu.
ERGÜN KURT: BEN HİÇ KONUŞMADIM

Konyaaltı Şube yönetiminin kendi şikayetleri üzerine görevden alındığı iddiasıyla ilgili açıklama yapan Döşemealtı Şube Başkanı Ergün Kurt da, bu iddiaların doğru olmadığını dile getirdi. Kendisinin aynı zamanda Genel Merkez Denetim Kurulu Başkanı olduğunu söyleyen Kurt, “Zaten Genel Merkez dahil bütün şubeleri denetleme yetkimiz var. Konyaaltı Şube Başkanı Abidin Şahin yalan söylüyor. Cuma günü Ankara’da yapılan toplantıda ben hiç konuşmadım bile. Doğan Demir de MHP’yle, AKP’yle ilgili bir şey söylemedi. Yönetime görevden alındıkları açıklandı. Çay kahve içildi. Hatta genel başkan ‘karnınız aç mı?’ diye sordu. Herhangi bir gerginlik yaşanmadı” diye konuştu. 

CEMEVİNE ÇİLİNGİR OPERASYONU

Karşılıklı bu suçlamaların ardından AKD Genel Sekreteri Ali Aktaş ve Genel Yönetim Kurulu üyeleri 31 Ağustos’ta Konyaaltı Cemevi’ne gelerek çilingir marifetiyle kapıyı açtırdı. Görevden alınan AKD Konyaaltı Şube yöneticilerinin itirazı üzerine devreye Konyaaltı Belediyesi girdi. Belediyeden gelen yetkililer tutanak tuttu. Tutanağın altına Ali Aktaş ve yeni kurulan Konyaaltı Alevi Bektaşi Cemevi Derneği Başkanı Tahsin Akpınar imza attı. Her iki dernek de binadan çıkartılırken cemevinin hangi derneğe teslim edileceğine Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen’in karar vereceği açıklandı.

KONYAALTI BELEDİYESİ EL KOYDU

Cemevinin kapısını çilingire açtırarak el koyma girişiminden bir gün sonra Konyaaltı’nın Alevi meclis üyelerini toplayan Başkan Semih Esen durum değerlendirmesi yaptı. Toplantıdan AKD Konyaaltı Şubesi’nin 6 aya kadar olağanüstü genel kurul yapmak zorunda olduğu ve bu süre zarfında cemevinin Alevi meclis üyeleri tarafından açılacağı, yönetileceği, ihtiyaçların da belediye tarafından karşılanacağı kararı çıktı. Bu karar üzerine de meclis üyeleri dönüşümlü olarak cemevini açıp kapatmaya, binada nöbet tutmaya başladı. Fakat alınan bu karar tartışmaları bitirmek yerine daha da artırdı. Cemevinin belediye tarafından yönetilemeyeceğini söyleyen bazı kesimler uygulamayı eleştirmeye başladı. Ardından da bugün Antalya’ya gelen genel başkan Doğan Demir beraberindekilerle birlikte Konyaaltı Cemevi’ne gitti. Haberi duyan Alevi kanaat önderleri ve belediye meclis üyeleri de cemevinde toplandı. Her iki tarafın temsilcileri idari ofise kapanarak görüşmeye başladı. Belediye meclis üyeleri cemevinin Konyaaltı Belediyesi’ne ait olduğunu ve yeni bir yönetim oluşuncaya kadar anahtarı teslim etmeyeceklerini söylerken, AKD Genel Merkez yönetimi ise anahtarı almadan gitmeyeceklerini beyan etti. Cemevinde karşılıklı gergin bekleyiş sürüyor.

Kaynak: () - İdris Özyol Editör:
Etiketler: Cemevinde, anahtar, krizi,
Yorumlar
Haber Yazılımı