Çok ciddi bir korona dalgası geliyor
Haber
18 Eylül 2020 - Cuma 13:27
 
Çok ciddi bir korona dalgası geliyor
Dünya Sağlık Örügütü’nden korona virüs salgınıyla ilgili önemli bir uyarı geldi. Danimarka’da açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü bölgesel direktörü Hans Kluge, AB ülkelerinin yarısından fazlasında son 2 haftada hasta sayısında ciddi bir artışın yaşandığını belirterek, çok ciddi bir korona dalgasının beklendiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Çok ciddi bir korona dalgası geliyor

haberimizvar.net- Milliyet'te yer alan habere göre, Avrupa genelinde hızla artan koronavirüs vakalarının “uyanma çağrısı” niteliğinde olduğunu belirten Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bölgesel direktörü Hans Kluge, Avrupa Birliği ülkelerinin yarısından fazlasında son iki haftada günlük vaka sayılarının iki katına çıktığını söyledi.

Kopenhag’da konuşan Kluge, sadece geçen hafta Avrupa genelinde 300 binden fazla yeni vaka tespit edildiğini, bunun da Mart ayında sayılardan daha fazla olduğunu belirtti. Kruge, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Artık daha fazla test yapıldığı için daha fazla vaka tespit ediliyor olsa da, bir yandan da bölgede salgının hızla yayıldığına dair bizi alarma geçiren durumu ortaya koyuyor.

Sayılar Mart’a göre yükselmiş olsa da, hastaneye yatışlar, ağır vakalar ve ölüm sayıları o dönemki kadar yüksek değil. Ancak Fransa ve İspanya’da bu sayılar da yükselişte.

 

Şu an için daha hafif semptomlar gösteren genç nüfus arasında yayıldığı gözlemlense de, önlem alınmadığı takdirde virüsün daha yaşlı ve sağlık sorunları olan kesime yayılma ihtimali de artıyor."

DSÖ'ye göre salgının başından bu yana Avrupa’da 5 milyondan fazla vaka görüldü. 228 binden fazla kişi de hayatını kaybetti. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Çok, ciddi, bir, korona, dalgası, geliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı