Haber Detayı
29 Temmuz 2020 - Çarşamba 14:04
 
Dolar, avro ve altında son durum: Sıçramanın sebebi ne?
Dolar, avro ve altında yaşanan ani sıçrama ardından yüksek seyir devam ediyor. Dolar 1,5’ aylık yatay seyrinin ardından 6,90’ın üzerinde işlem görüyor. Avro ise 8,15 seviyesinde.
GÜNDEM Haberi
Dolar, avro ve altında son durum: Sıçramanın sebebi ne?

haberimizvar.net- Son günlerde ani bir sıçrama yaşayan döviz kurları ve altında yüksek seviyedeki seyir devam ediyor. Dolar, yaklaşık 1,5 aydır sürdürdüğü 6,75 TL’lik seviyesinin ardından dün akşamdan beri 6,90’ın üzerinde işlem görüyor. Avro da 8,15’ten işlem görmeye devam ediyor. Çeyrek altın 714,90 TL'den alıcı bulurken, 726,20 liradan satış gerçekleşiyor.

 İstanbul ve Ankara'da dolar, avro ve sterlinin alış-satış fiyatları, saat 09.40 itibarıyla şöyle:

İSTANBUL ALIŞ SATIŞ

ABD Doları 6,9360 6,9370

Avro 8,1560 8,1570

Sterlin 8,9460 8,9860

ANKARA ALIŞ SATIŞ

ABD Doları 6,9150 6,9650

Avro 8,1250 8,2000

Sterlin 8,8920 9,1050

DOLARIN YÜKSELİŞİ NEYE İŞARET EDİYOR?

Analistler uzun bir süredir Merkez Bankası ve kamu bankaları eşliğinde yapılan müdahalelerle dolar kurunun belli bir seviyede tutulduğuna işaret ederken bu tür hareketlenme risklerinin her zaman var olduğunu vurguladı. Ekonomist Haluk Bürümcekçi, yılbaşından bu yana 62 milyar dolarlık müdahale yapıldığını dile getirdi.

Dolar dışarıda ise değer kaybediyor. Dolar endeksi 94 seviyesinin altında ve Euro/dolar paritesi değer kazanmaya devam ediyor. Türkiye’de ise işler biraz tersine işliyor. Euro’da yükseliş yurtdışına paralel yaşanırken dolar dışarıdaki değer kaybına rağmen yurtiçinde yükselişe geçti. Konuya ilişkin açıklama yapan bir analist Merkez Bankası’nın müdahaleyle dolardaki yükselişi durdurmaya çalıştığını hatırlatarak bunun da rezervleri erittiğini ve eritmeye de devam ettiğini belirtti.

EURO NASIL REKOR KIRDI?

İsviçre merkezli Swissquote bankasından piyasa stratejisti İpek Özkardeşkaya, Euro'daki yükselişi, küresel risk iştahının gelişmekte olan para birimlerine olumsuz yansıması ile sermaye akışının gelişmiş ve güvenli para birimlerine destek olmasına dayandırıyor.

İpek Özkardeşkaya, Avrupa'nın normalleşme ve toparlanma sürecinin tatmin edici olması ile mali destek paketinin ekonomik toparlanmayı olumlu etkileyeceği beklentilerinin küresel olarak euro talebini artırdığını belirtiyor.

DOLAR/TL MAYIS'TA REKOR KIRDI

Dolar/TL kuru koronavirüs salgını nedeniyle küresel piyasalarda yaşanan satış baskısına paralel olarak mayıs ayında 7,26'yı aşarak rekor kırmıştı.

Kimi uzmanlar ve analistler dolar/TL kurundaki hızlı yükselişte TCMB'nin rezervlerinde görülen hızlı erimeden kaynaklanan endişenin rol oynadığını belirtti.

 

O dönemde piyasalarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) kurun 7 seviyesinin üzerine çıkmasını engellemek için rezervlerini erittiği yönünde haberler vardı.

TÜRK LİRASI'NDA DEĞER KAYBI SÜRER Mİ?

Ekonomist Erkan, artan cari açık, yükselen enflasyon, kredi büyümesinin ısınma etkisi ve negatif reel faiz gibi unsurların Türk Lirası'nın üzerinde baskı oluşturabileceğini söylüyor.

Özkardeşkaya da kriz ortamı devam ettikçe TL ve TL varlıklardaki talebin sınırlı kalacağını öngörerek, "Hem euro hem dolar tarafında TL'ye karşı rekor fiyatlandırmalar devam edebilir" diyor.


HAZİRANDA DÖVİZ VARLIKLARI YÜZDE 13,2 AZALDI

Merkez Bankası haziran dönemine ilişkin "Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri" verileri yayımlandı. Buna göre, resmi rezerv varlıkları haziranda bir önceki aya kıyasla yüzde 5 azalışla 86.3 milyar dolar oldu. Aynı dönemde döviz varlıkları yüzde 13,2 gerileyerek 45. 8 milyar dolara inerken, altın cinsinden rezerv varlıklar yüzde 6.5 yükselişle 39,1 milyar dolara çıktı. Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası'nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) haziranda bir önceki aya göre yüzde 4,4 azalarak 21.2 milyar dolara düştü. Bu tutarın 16.3 milyar doları anapara, 4.9 milyar doları faizden oluştu. Bu dönemde, Merkez Bankası'nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yaptığı finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 58.9 milyar dolar düzeyinde gerçekleşirken, söz konusu tutarın 15.5 milyar doları bir ay vadeli olarak kayıtlara geçti. Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler haziranda bir önceki aya göre yüzde 1 artarak 27.9 milyar dolar oldu.

Kaynak: AA, Dünya gazetesiBBC Türkçe

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: dolar döviz avro Merkez Bankası satış rekor altın küresel Ankara ABD İstanbul para TCMB Türkiye yurt Çeyrek altın açıklama Avrupa Cumhuriyet cari açık
Yorumlar
Haber Yazılımı