Dolar durdurulamıyor
Haber
28 Ekim 2020 - Çarşamba 10:16
 
Dolar durdurulamıyor
Dolar’ın 8 lira bandını aşması ülke genelinde büyük etki yaratırken bugün güne dolar 8.21 lira seviyesine yükselerek başladı. Euro ise 9.65'ten işlem görüyor. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın yapacağı enflasyon raporuna ilişkin toplantısının ardından yapacağı açıklama merakla bekleniyor.
EKONOMİ Haberi
Dolar durdurulamıyor

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi piyasalar yarım gün açık olacak. Haftaya 8 lira barajını aşarak başlayan dolar yükselişin devam etmesinin ardından önce 8,10 barajını aşmıştı. Bugün de artış gösteren dolar kuru 8,21 liradan işleme alınıyor.

Sözcü’nün haberine göre, Dolar/TL, Merkez Bankası’nın (TCMB) beklentilerin aksine politika faizini sabit tutup sıkılaştırmayı faiz koridorunu genişleterek yapması ve jeopolitik endişelerle 8.21'e kadar yükselerek yeni tarihi zirvede seyrediyor.

TL’de benzer para birimlerinden negatif ayrışma ile birlikte görülen değer kaybı üzerinde etkili unsurların arasına son günlerde jeopolitik gelişmelerle AB ve ABD ile gerilimin artabileceği endişeleri de eklenmiş durumda. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hafta sonu ABD’ye “yaptırımın neyse geç kalma yap” söyleminin ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a Müslümanlara karşı tavrı konusunda zihinsel tedaviye ihtiyacı olduğunu söylemini tekrarladı.

Erdoğan dün Fransız mallarına yönelik boykot çağrısı da yaptı. TCMB’nin likidite adımları sonucunda gecelik faizler 14.5’e yaklaşmış durumda. Ancak kurda önemli bir psikolojik seviye olan 8’in aşılması ardından hem lokal hem de yabancı yatırımcıların henüz TL’de iyimser bir seyir öngörmemesi endişeleri daha da artırıyor.

Ekonomi yönetimi bir süredir benimsediği rekabetçi TL söylemi ile birlikte sıcak para olarak nitelendirilen ve Türkiye’nin cari açığını uzun yıllar finanse eden fonlama tipi bilinçli olarak azaltılırken, doğrudan yatırımların ise payının artması isteniyor.BDDK aktif rasyosu hesabına bir yıldan uzun vadeli YP ve sendikasyon kredilerini ekledi. Tera Yatırım’dan Enver Erkan, “…kaynakları reel sektör kredisine çevirmesi zorlaşacak olan bankaların, diğer bankalara verdiği sendikasyonların da hesaba dahil edilmesi rasyoyu tutturmalarını kolaylaştıracaktır. Birçok banka hali hazırda 90 oranını sağlıyor, bu nedenle marjinal etkisi az olacaktır” dedi.

ENFLASYON SUNUMU BEKLENİYOR

Piyasalarda 3.5 gün işlem gerçekleşecek kısa haftanın en önemli gelişmesi ise TCMB’nin bugün gerçekleştireceği enflasyon raporu sunumu olacak. TCMB’nin yılın son enflasyon raporunda 8.9 seviyesindeki yıl sonu enflasyon tahminini YEP ile uyumlu olarak 10.5 civarına revize etmesi bekleniyor. YEP’te 2021 enflasyon tahmini 8 seviyesinde bulunurken TCMB’nin 2021 için yukarı yönlü revize edilmesi beklenen tahmini 6.2 seviyesinde. TCMB geçen hafta politika faizini sabit tutmasına karşın likidite sıkılaştırma adımlarının üst sınırını belirleyen geç likidite penceresini (GLP) 150 baz puan artışla 14.75’e yükseltti.TCMB’nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün itibarıyla 12.92 seviyesinde. Temmuz ortasından beri 500 baz puanın üzerinde sıkılaştırmaya gidildi. Ancak süreç TL’de belirgin bir iyimserlik yaratamadı. Bankacılar Türkiye’den aralıksız çıkış yapan yabancı yatırımcıların TCMB ve takiben diğer ekonomi kuruluşlarının aynı bir önceki PPK sonrası olduğu gibi atabileceği normalleşme adımlarıyla tarihi düşük seviyelerdeki pozisyonlarını yeniden gözden geçirebileceğini düşünüyorlardı.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dolar, durdurulamıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı