Haber Detayı
29 Temmuz 2020 - Çarşamba 14:20
 
Hac'ta, sterilize taşlarla şeytan taşlama
Korona virüsü nedeniyle bu yıl sınırlı şekilde yapılan Hac ibadeti başladı. Mekke'ye gelen ilk hacı adaylarına, dezenfektan, maske, seccade ve şeytan taşlama için için sterilize edilmiş çakıl taşları verildi.
YAŞAM Haberi
Hac'ta, sterilize taşlarla şeytan taşlama

haberimizvar.net-Bu yılki hac ibadeti korona virüsü önlemleri gölgesinde başladı. Suudi Arabistan korona virüsünün yayılmasını engellemek amacıyla bu yıl resmi olarak sadece ülke içinden bin hacı adayına izin verileceğini açıklamış, yurt dışından ise hacı adayı kabul edilmeyeceğini duyurmuştu.

kabe-reuters-3.jpg

Kabe’ye yaklaşmak yasak

Yerel basında çıkan haberlere göre ise 10 bin kadar kişinin Hac ibadetini gerçekleştirmesine izin verilecek. Geçtiğimiz yıl 2.5 milyon Müslüman Hac için Suudi Arabistan’a gitmişti.

 

ELEKTRONİK BİLEKLİK VERİLDİ

İlk hacı adayları hafta sonunda Mekke’ye geldi. Kendilerine dezenfektan, maske, seccade ve şeytan taşlama ritüeli için sterilize edilmiş çakıl taşları verildi.

kabe-reuters-1.jpg

Hacı adaylarına maske dağıtıldı

Hacı adaylarının bagajları dezenfekte edilirken, kendilerine birer elektronik bileklik dağıtıldı. Kabe’ye yaklaşmak ve dokunmak da yasak.

kabe-reuters-4.jpg

Hacı adayları sosyal mesafeye uyarak tavaf ediyor

 

DW Türkçe’nin aktardığına göre seyahat öncesinde korona virüsü testi yaptırmaları zorunlu olan hacı adaylarının, Hac sonrasında ise karantinaya girme yükümlülüğünü kabul etmiş olmaları gerekiyor.

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Hac'ta,, sterilize, taşlarla, şeytan, taşlama,
Yorumlar
Haber Yazılımı