Haber Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 16:03
 
Hemşirelere klinik uygulama eğitimi
Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi tarafından öğrencilere teorik bilgilerini klinik ortamda uygulama fırsatı veren Klinik Rehber Hemşire Eğitim Programı kapsamında eğitim düzenlendi.
SAĞLIK Haberi
Hemşirelere klinik uygulama eğitimi

haberimizvar.net-Akdeniz Üniversitesi Klinik Rehber Hemşire Eğitim Programı Koordinatörü Doç. Dr. İlkay Boz öncülüğünde ve Dr. Öğr. Üyesi Sevcan Atay Turan, araştırma görevlileri Hande Yeşilbaş, Büşra Nur Temur ve Mehtap Akgün'ün katılımıyla düzenlenen eğitim, Hemşirelik Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.


Klinik Rehber Hemşire Eğitim Programı ile hemşirelere olumlu bir öğrenme ortamı hazırlama, uygulama hedefleri doğrultusunda kliniğine özgü öğrenme fırsatları oluşturma, öğrencinin güvenli uygulama yapmasını sağlama, öğrencinin düzeyine uygun öğrenme aktivitelerini planlama ve koordine etme, öğrenciye yeni beceri öğrenirken rehberlik yapabilme, öğrenciye yapıcı geri bildirim verme ve öğrenmeyi etkili bir şekilde değerlendirebilme için rehber hemşire rollerine hazırlanma konularında bilgiler aktarıldı.


Klinik eğitimini kolaylaştıran ve kalitesini artıran Klinik Rehber Hemşirelik Programı'nın dünyada 30 yıldan uzun süredir benimsendiğini belirten Doç. Dr. İlkay Boz, “Ülkemizde hemşirelik eğitimi veren okulların kontenjanlarının hızla artması, hemşire akademisyenlerin özellikle klinik uygulamalarda sayıca yetersiz kalmasına neden olmaktadır. Bu sorunun çözümünde ve fakülte- klinik işbirliğini artırmada, klinik rehber hemşirelik programları son yıllarda giderek artan oranda tercih edilmektedir. Bu nedenle Akdeniz Üniversitesi olarak Klinik Rehber Hemşire Eğitim Programını 2019 yılından beri yürütüyoruz. Bugüne kadar toplamda 106 hemşirenin katılımıyla üç eğitim gerçekleştirdik. Fakültenin dördüncü Klinik Rehber Hemşire Eğitim Programını da Mart ayında gerçekleştirmeyi planlıyoruz" diye konuştu.


FOTOĞRAFLI

 


DHA-Bölge - Türkiye-Antalya - ANTALYA

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Hemşirelere, klinik, uygulama, eğitimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı