‘SORU DAVASI’ TBMM gündeminde
Haber
12 Şubat 2020 - Çarşamba 16:02
 
‘SORU DAVASI’ TBMM gündeminde
HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Konyaaltı Sahil işletmesi ihalesini alan Hülya Koçyiğit’in damadı Enver Alkoçlar’a ait Alkoçlar Seyahat Turizm firmasının, basın toplantısında konuyla ilgili soru soran gazeteci Ebru küçükaydın hakkında açılan savcılık tarafından açılan soruşturmayla ilgili Adalet Bakanı Gül’ün yanıtlaması için soru önergesi verdi.
GÜNDEM Haberi
‘SORU DAVASI’  TBMM gündeminde

haberimizva.rnet-Konyaaltı Sahil işletme ihalesini alan Hülya Koçyiğit’in damadı Enver Alkoçlar’a ait Alkoçlar Seyahat Turizm Firması, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili soru yönelten www.haberimizvar.net genel koordinatörü Ebru Küçükaydın hakkında Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Savcılık başvuru üzerine konuyla ilgili olarak soruşturma başlattı. Dünya’da ilk kez basın toplantısında soru soran gazeteci hakkında açılan soruşturma ile ilgili HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Türkiye Büyük Millet Meclisi ‘nde (TBMM) Adalet Bakanı Adlhamit Gü’ün yanıtlaması için soru önergesi sundu. Bülbül, TBMM’ye sunduğu sunumda şu ifadelere yer verdi:

BÜLBÜL’ÜN TBMM’YE SUNUMU

“TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından Anayasa'nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğünün 96'ncı ve 99'uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. Yazılı ve görsel basında Antalya Konyaaltı sahili plaj işletmecisi, Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar’ın sahip olduğu Alkoçlar Turizm’in Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in Konyaaltı Sahil ihalesinin iptaliyle ilgili olarak 23 Ocak tarihinde düzenlediği basın toplantısında gazeteci Ebru Küçükaydın’ın sorduğu sorular nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunduğuna dair bir haber yer aldı. Suç duyurusunun ardından Antalya Cumhuriyet Savcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nun davanın açılıp açılmayacağına karar vermek için 2020/7768 dosya numarasıyla soruşturma başlattığı bildirilmektedir.

İŞTE YANIT BEKLEYEN SORULAR

Küçükaydın, bazı kanallarda canlı yayınlanan basın toplantısında şu soruları sorduğu ifade ediliyor:

– Alkoçlar’ın ortağı olan Antalyalı bir firmanın ihale sözleşmesinde olmamasına rağmen, bölgeye dağıtım yapan gıda ve diğer ürünlerle ilgili toptancılarla bir promosyon anlaşması yaparak anlaşma dışında kalan hiçbir firmayı sahaya sokmadığını, sözleşmeye aykırı durumun nasıl ele alınacağını ve Sayın Menderes Türel’in Antalya’nın değerlerine sahip çıkmak yerine Alkoçlar’a danışmanlık yapıp yapmadığına dair sorular sorduğu ileri sürülmektedir. Bu bağlamda;

  1. İlk defa bir gazeteciye basın açıklamasında tamamen görevi ile ilgili sorduğu sorular dolayısıyla savcılık soruşturma açmaktadır. Bu süreçten haberdar mısınız? Eğer haberdar iseniz sorumlu kişi ya da kişiler ile ilgili bir soruşturma yürütecek misiniz?
  2. Bu soruşturma düşünce ve ifade özgürlüğünün yanı sıra basın özgürlüğüne de müdahale değil midir?
  3. Bir gazetecinin Alkoçlar tarafından şikâyet edilmesi ve savcılığın da bu şikâyet üzerine soruşturma başlatması ile kamuoyu nezdinde karanlık, gizemli bir ortam yaratılarak Konyaaltı sahili gibi halkın tamamını ilgilendiren bir konuda işletmeci firmanın şeffaf olması gerekmiyor mu?
  4. Daha önce konkordato başvurusu yapmış bir firmanın işinin yapan bir gazeteciden kamuoyu adına sorduğu sorular yüzünden itibar kaybı gerekçesiyle şikâyetçi olması hukuki açıdan ne ifade etmektedir? “  
Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: ‘SORU, DAVASI’, , TBMM, gündeminde,
Yorumlar
Haber Yazılımı