Haber Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 20:09
 
Tuncer Çetinkaya yazdı, sinema dünyası karıştı! Altın Portakal’da Uçansu polemiği
Yazarımız Tuncer Çetinkaya’nın ‘Altın Portakal Savaşçıları’nı tanıyalım’ başlıklı yazısı sinema dünyasını karıştırdı. Kaan Müjdeci’nin ‘Ulusal Yarışma’sı Hülya Uçansu’ya sahip çıkarken, Modern Zamanlar dergisi de Çetinkaya’ya omuz verdi
- Haberi
Tuncer Çetinkaya yazdı, sinema dünyası karıştı!    Altın Portakal’da Uçansu polemiği

haberimizvar.net Yazarımız Tuncer Çetinkaya’nın “Altın Portakal Savaşçıları’nı Tanıyalım” başlıklı yazısı sinema dünyasında gündem oluşturdu. 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne danışman olarak atanan Hülya Uçansu’yu eleştiren Tuncer Çetinkaya’ya ‘Ulusal Yarışma’ isimli sosyal medya hesabından dolaylı yanıt geldi. Menderes Türel döneminde Altın Portakal’dan çıkarılan ‘Ulusal Yarışma’yı İstanbul’da düzenleyen yönetmen, yapımcı ve senarist Kaan Müjdeci tarafından yönetilen sosyal medya hesabında, “56. Antalya Altın Portakal Film Festivali ekibine Ahmet Boyacıoğlu ve Başak Emre ile birlikte danışman olarak Hülya Uçansu da katılmış. Ulusal Yarışma’nın ilk gününden beri desteğini esirgemeyen Hülya Uçansu’ya yeni görevinde başarılar diliyoruz. Hülya Uçansu, festivalde ulusal yarışma iptal edildiğinde buna karşı çıkmış her zaman eleştirilerini dile getirmişti” ifadeleri yer aldı.

MODERN ZAMANLAR’DAN AÇIKLAMA

Hülya Uçansu’ya verilen bu desteğe Tuncer Çetinkaya’nın genel yayın yönetmeni olduğu Modern Zamanlar Sinema Dergisi’nden yanıt geldi. Çetinkaya tarafından kaleme alınan “Altın Portakal Savaşçılarını Tanıyalım” başlıklı yazının dergi çevresi ve platform olarak kendilerin de görüşlerini yansıttığını belirten Modern Zamanlar’ın açıklamasında, “Bu görüşler esas olarak; 51. Festival’de temelleri atılan sansür mekanizmasının birkaç yıl içinde Kısa Film ve Belgesel ile Ulusal Sinemamızı yok etmesine yönelik bir tepkinin dışavurumudur. Bu sürecin mimarları sinema kamuoyunca bilinmektedir” denildi.

UÇANSU SANSÜRÜN RESMİ DANIŞMANI

Danışman Uçansu’nun 53. Antalya Uluslararası Film Festivali’nde çekilen bir fotoğrafının kullanıldığı açıklamada, “Bu dönemde festivalin yarım asırlık simgesi değiştirilmiş, Kısa ve Belgesel yarışmaları yok edilmiştir. Yüzlerce onurlu sinemacının protestolarına sahne olan tam da bu dönemde, iki yıl önce sansür krizinin patlak verdiği sürecin ‘resmi danışmanlarından’ olan Hülya Uçansu, fotoğrafta, yayına hazırladığı Onat Kutlar kitabını imzalamaktadır! Modern Zamanlar Sinema Dergisi, 12 yıl önce yayınlanan ilk sayısının sunuşunda, bu çalışmayı Onat Kutlar’a ithaf ettiğini deklare etmiştir (23 Temmuz 2017). Onun ve kuşağının sinema tutkusunun yanı sıra, sansür ve yasaklamalara karşı tavizsiz tutumu, bizlere bırakılan onurlu bir mirastır” ifadeleri kullanıldı.

‘TAVRIMIZ KİŞİSEL DEĞİL, POLİTİK’

Modern Zamanlar sinema dergisinin açıklamasında şu sözler yer aldı: “İşte bu yüzden; o günlerde onca karşı koyuşa kulaklarını tıkayıp ‘sözde festivali’ meşrulaştıran ve bir yıl sonra (sanki sürecin bu noktaya geleceği belli değilmiş gibi) Ulusal Yarışma taraftarı olan Uçansu da dahil olmak üzere, bu durumda payı olan çevrelere tavrımız, kişisel değil politiktir! Editörümüz Çetinkaya’nın yazısında ‘Altın Portakal tarihine altın harflerle geçeceğini vurguladığı’, destekçilerinden olduğumuz Ulusal Yarışma’ya ve dostumuz Kaan Müjdeci’ye bu tavrımızı özellikle hatırlatmak ve olgulara ‘kişiler’ merkezinde yaklaşmanın etkinliğin ruhuyla örtüşmeyeceğini vurgulamak isteriz. Modern Zamanlar, yıllardan bu yana olduğu gibi, festivalin ruhuna gölge düşürecek gelişmelerin, alınacak tartışmalı kararların, sansürü anımsatacak uygulamaların karşısında, Antalya kültür, sanat ve sinema kamuoyunun vicdanı olmayı sürdürecektir.

 

İlgili yazı: http://haberimizvar.net/yazar-altin-portakal-savascilari-ni-taniyalim-48.html

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Tuncer, Çetinkaya, yazdı,, sinema, dünyası, karıştı!, , , , Altın, Portakal’da, Uçansu, polemiği,
Yorumlar
Haber Yazılımı