‘Turizm emekçileri kaderine terkedildi’
Haber
18 Eylül 2020 - Cuma 11:05
 
‘Turizm emekçileri kaderine terkedildi’
CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, Covid-19 salgını nedeniyle yaşanan sıkıntılarda turizm emekçilerinin görmezden gelindiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
‘Turizm emekçileri kaderine terkedildi’

haberimizvar.net- Yaz turizm sezonunun bitişine az bir zaman kaldığını belirten CHP Antalya Milletvekili Zeybek, “Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan pandemi döneminde en olumsuz etkilenen sektörlerin başında, turizm sektörü gelmektedir. Ülkemizin büyük gelir kaynaklarından turizm, bu yıl alınan tedbir ve yapılan desteklere rağmen istenilen düzeye çıkamamıştır. Havayolu ile bu yıl Temmuz ayında Antalya’ya gelen yabancı yolcu sayısı 226 bin 991 iken, geçtiğimiz yılın Temmuz ayında bu rakam iki buçuk milyondan fazlaydı. Turizmde yaşanan kayıp sektörün unutulan emekçilerinin durumunu daha da kötü etkilemektedir” dedi.

SENDİKALAŞMA ORANI ÇOK DÜŞÜK
Turizm sektörünün, örgütlülük ve sendikalaşma oranı açısından inşaat sektöründen sonra en düşün ikinci ikinci işkolu olduğuna dikkat çeken Zeybek, “Sektörde yaşadıkları sorunlara ilave olarak pandemi sürecinde işsiz kalan turizm emekçilerinin sorunlarına çözüm bulunması gereklidir. Kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşından çok az sayıda emekçinin yararlandığı bilinmektedir. Turizmdeki düşüş salt pandemiye indirgenmemelidir. Turizm politikalarını inşaat ve rant üzerinden kurgulayan iktidarın yanlış turizm politikalarına ek olarak, barış ve sükûnet isteyen turizme inat hatalı dış politikalar ve mücadele yerine idare edilen pandemi sürecindeki sağlık politikası da turizmin düşüşüne etken olmuştur. Turizmdeki düşüş, turizm emekçisini doğrudan, tarım, ulaşım, tekstil ve birçok sektörü de dolaylı olarak etkilemektedir. Turizmin başkenti Antalya’yı ise yakından ilgilendirmektedir. Fırsat kaybetmeden, turizm sektöründeki tüm paydaşların görüşü alınarak gelecek yılların turizm politikası ve alternatifleri üzerine çalışılmalıdır, bu paydaşların başında ise turizm işkolunda emek harcayan, sektörü ayakta tutan sendikaların tüm temsilcileri olmalıdır” diye konuştu. 

ÖRGÜTLÜ OLMAK TURİZMİ GELİŞTİRİR
Öte yandan, Dev Turizm İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu ve Antalya Merkez Şubesi Başkanı Rüştü Dinçer de sektöre ve emekçilere dair görüşlerini dile getirdi. Dev Turizm İş Sendikası Genel Başkanı Yahyaoğlu örgütlü bir sektörde işverenin de emekçinin de kazançlı olacağına dikkat çekerek, “İş güvencesi ve emeğinin karşılığını alan emekçilerin sorumlulukları ve iş tecrübeleri, işverene ve turizm sektörüne katma değer katacaktır. Pandemi sürecinde kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı alan ama süreç içinde çalıştıkları yerlerden ayrılarak, iş bulan turizm emekçileri sezonun bitimi ile birlikte işten çıkartılıyor ve yeniden işsizlik maaşı alamadıklarına dair bilgiler geliyor. Bu düzenlemenin pandemi süreci de dikkate alınarak kaldırılması gereklidir” dedi.  Dev Turizm İş Sendikası Antalya Merkez Şubesi Başkanı Rüştü Dinçer ise turizmin başkenti Antalya’da sektörün 700 bin ila 800 bin kişiye istihdam sağladığını belirterek, “Antalya ve ilçelerinde birçok turizm tesisi açılamadı, turizm emekçileri gerek Antalya’da olsun gerekse Antalya dışından olsun yaz turizm sezonunda işsiz kaldı. Açılan tesislerde yeterli doluluk oranı olmadığı ve kapasitelerindeki kısıtlamalar nedeniyle az personel istihdam ettiler. Turizm sektöründe yapılacak teşviklerde, turizm emekçilerinin mağduriyetleri dikkate alınmalı ve bu yönde çalışmalar yapılmalıdır” diye konuştu. 
    

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: ‘Turizm, emekçileri, kaderine, terkedildi’,
Yorumlar
Haber Yazılımı