Haber Detayı
30 Aralık 2019 - Pazartesi 11:17
 
Turizm Tanıtım Ajansı’na Antalya’dan iki yönetici
Turizm Bakanı Ersoy’un başkanı olduğu Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TTGA) yönetim kurulu seçimleri yapıldı. Ajans yönetimine Akdeniz’den ALTİD Başkanı Burhan Sili ile AKTOB Başkanı Erkan Yağcı seçildi.
TURİZM Haberi
Turizm Tanıtım Ajansı’na  Antalya’dan iki yönetici

haberimizvar.netKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un başkanı olduğu Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TTGA) Yönetim Kurulu seçimleri sonuçlandı. 19 adayın yarıştığı seçimlerde oyların sayımının ardından resmi olmayan sonuçlar da belli oldu. TTGA Yönetim Kurulu Akdeniz Bölgesi Seçimi Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ATSO) yapıldı. Üç adayın yarıştığı seçimlerde sandık sonuçlarına göre 213 oy alan Akdeniz Turistik Otel ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı ve 170 oy alan Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Akdeniz’den yönetim kurulu üyesi oldu. 12 oy alan otel yöneticisi Elif Özdemir ise ajans yönetimine giremedi.

 

HANGİ BÖLGELERDE KİMLER KAZANDI?

 

TTGA seçimlerinin diğer bölgelerdeki sonuçları ise şöyle oldu: Ege Bölgesi’nden ETİK Başkanı Mehmet İşler ve BODER Başkanı Halil Özyurt’un yarıştığı seçimden Halil Özyurt 468 oyla galip gelirken, Mehmet İşler 38 oyda kaldı. Marmara Bölgesinde yapılan seçimde 45 oy alan Temel Aygün ve 25 oy alan Taner Yallagöz kazandı. 20 oy alan Hediye Güral ve 16 oy alan Ayhan Hacıbektaşoğlu ise yedek üye olarak seçildi. İç Anadolu Bölgesini temsilen yarışan iki adaydan Birol Akman 166 oyla seçimi kazanarak ajansın yönetimine girerken, Ömer Tosun ise 141 oy aldı. Güneydoğu Anadolu’da ise Selda Çiçek Veske ipi göğüsledi. Karadeniz Bölgesi temsilciliği için yarışan Murat Toktaş 133 oy alarak yönetime girerken, rakibi Yasemin Suyabatmaz 61 oyda kaldı. Doğu Anadolu Bölgesi temsilciliği için yapılan seçimleri ise, Elite World Grubundan Emel Elik Ezaroğlu ve Hücet Balkay’a karşı yarışan Swoy Otel’in sahibi Can Dikmen kazandı.

 

‘TÜROFED TEMSİLCİLERİ GÜÇ VERECEK’

 

Türkiye Otelciler Federasyonu’nun (TÜROFED) 6 adayından 5’inin ajans yönetimine girmesinin Türk turizminin geleceği açısından önemli olduğunu söyleyen TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır,  “Bundan önceki kurucu yönetim kurulu 2020 için önemli planlamalar yaptı. Tanıtımın, devlet ve sektör tarafından oluşturulan bu kadar büyük bir kaynakla yapılması Türkiye’ye yeni talep oluşması açısından son derece önemli. Tanıtım Ajansı, bizim tanıtımda birlik adına yıllardır söylediğimiz, kurulması geç kalmış bir oluşum. Ajansın hızla devreye girmesi son derece olumlu” dedi.

 

TURİZM TANITIM AJANSI’NIN YAPISI

 

Bölge temsilcilerinin seçimle dahil olacağı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un başkanı olduğu ajansta, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı, Bakanlık Tanıtma Genel Müdürü, Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı, tüzük gereği seçime girmeden direkt yönetim kurulu üyesi oluyor. Ayrıca Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nce havalimanı ve terminal işletmelerini temsilen en yüksek cirosu olan ilk işletme arasından her üç yılda bir sırayla görevlendirilecek bir kişi de seçime girmeden yönetim kurulu üyesi olacak. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: TTGA, Mehmet Nuri Ersoy, TÜROFED, turizm, tanıtım ajansı
Yorumlar
Haber Yazılımı