YEREL Haber Girişi: 23.08.2021 - 13:33, Güncelleme: 23.08.2021 - 13:33

Hukukçulara ‘katılın’ mesajı

 

Hukukçulara ‘katılın’ mesajı

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılacağı Yargıtay Başkanlığı’nın 1 Eylül’de Yeni Hizmet Binası açılışı ve 2021-2022 Adli Yıl Açılışı törenine Yargıtay Üyeleri, Yargıtay Cumhuriyet Savcıları ve Yargıtay Tetkik Hâkimlerinin katılması zorunluluğuna dair gönderildiği iddia edilen telefon mesajının yargıya baskıda Yürütme ile birlikte, yargı mensuplarına şimdide de kendi üst yöneticileri olan yüksek yargı tarafından da yapıldığını belirtti.
CHP Antalya Milletvekili Zeybek, Adli Yıl Açılış Töreni ve Hizmet Binası açılışı davetiyelerinde katılım durumunun bildirilmesi ve sonrasında da Yargıtay’da görevli üye, savcı ve hâkimlere telefon mesajı ile katılımın zorunlu tutulduğunun bildirilmesi üzerine yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı Adli Yıl Açılış töreni ve Yargıtay Hizmet Binası açılışına katılamayacak Yargıtay mensubuna idare tarafından getirilen zorunluluk kabul edilemez. AKP iktidarı döneminde yargı üzerindeki siyasi baskı, şimdilerde şekil değiştirerek idare tarafından yapılmaktadır. Yüksek yargı mensupları hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının her şeyden önemli olduğunu unutmuşlardır. Yargıtay mensuplarının, bir siyasi parti lideri olan partili Cumhurbaşkanın katıldığı törene katılmaması kurumu ve yargıyı rencide etmez bilakis, yargı bağımsızlığına inanan bir yargı mensubunun en doğal hakkıdır.” ERDOĞAN’IN KONUŞMASI Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçmiş dönemdeki Adli Yıl Açılış konuşmalarına da değinen CHP’li Zeybek, Erdoğan’ın yargı mensupları önünde güncel siyaset yaparak, muhalefeti suçlayacağı konuşmasının tahmin edilebilir olduğunu belirtti. CHP Antalya Milletvekili Zeybek açıklamasının devamında şunları belirtti. “Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan önce Beştepe’de yapılan Adli Yıl açılışlarından en sonunda vazgeçmiş olması sevindiricidir. Ancak önceki açılış törenleri, hâkim-savcı kura törenleri konuşmalarından bildiğimiz Erdoğan, konuşmasının içeriğinde yine aynı tekrarlarda bulunacak, bina yaptıklarından bahsedip, muhalefeti eleştiren bir konuşma yapacaktır. Bu konuşmaları değişmeyen Erdoğan, AKP iktidarları döneminde adil yargılama hakkının engellendiği, yargıya müdahalenin arttığı, yargıya güvenin azaldığı, yargı bağımsızlığının ve tarafsızlığının olmadığı, hukukun hiçe sayıldığından bahsetmeyecektir. AKP iktidarında yargının sorunları çığ gibi büyürken, sadece bina yaparak övünmek, iktidarın hukuka bakışını göstermeye yeterde artar. AKP dönemindeki her yeni adli yıl açılışı aynı zamanda yargının sorunlarının da açılışı olduğunu unutmamak gerekir. Yargı üzerindeki siyasi vesayet kalkmadan herkes için adalet sağlanamayacaktır.”   
CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılacağı Yargıtay Başkanlığı’nın 1 Eylül’de Yeni Hizmet Binası açılışı ve 2021-2022 Adli Yıl Açılışı törenine Yargıtay Üyeleri, Yargıtay Cumhuriyet Savcıları ve Yargıtay Tetkik Hâkimlerinin katılması zorunluluğuna dair gönderildiği iddia edilen telefon mesajının yargıya baskıda Yürütme ile birlikte, yargı mensuplarına şimdide de kendi üst yöneticileri olan yüksek yargı tarafından da yapıldığını belirtti.

CHP Antalya Milletvekili Zeybek, Adli Yıl Açılış Töreni ve Hizmet Binası açılışı davetiyelerinde katılım durumunun bildirilmesi ve sonrasında da Yargıtay’da görevli üye, savcı ve hâkimlere telefon mesajı ile katılımın zorunlu tutulduğunun bildirilmesi üzerine yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı Adli Yıl Açılış töreni ve Yargıtay Hizmet Binası açılışına katılamayacak Yargıtay mensubuna idare tarafından getirilen zorunluluk kabul edilemez. AKP iktidarı döneminde yargı üzerindeki siyasi baskı, şimdilerde şekil değiştirerek idare tarafından yapılmaktadır. Yüksek yargı mensupları hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının her şeyden önemli olduğunu unutmuşlardır. Yargıtay mensuplarının, bir siyasi parti lideri olan partili Cumhurbaşkanın katıldığı törene katılmaması kurumu ve yargıyı rencide etmez bilakis, yargı bağımsızlığına inanan bir yargı mensubunun en doğal hakkıdır.”

ERDOĞAN’IN KONUŞMASI

Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçmiş dönemdeki Adli Yıl Açılış konuşmalarına da değinen CHP’li Zeybek, Erdoğan’ın yargı mensupları önünde güncel siyaset yaparak, muhalefeti suçlayacağı konuşmasının tahmin edilebilir olduğunu belirtti. CHP Antalya Milletvekili Zeybek açıklamasının devamında şunları belirtti. “Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan önce Beştepe’de yapılan Adli Yıl açılışlarından en sonunda vazgeçmiş olması sevindiricidir. Ancak önceki açılış törenleri, hâkim-savcı kura törenleri konuşmalarından bildiğimiz Erdoğan, konuşmasının içeriğinde yine aynı tekrarlarda bulunacak, bina yaptıklarından bahsedip, muhalefeti eleştiren bir konuşma yapacaktır. Bu konuşmaları değişmeyen Erdoğan, AKP iktidarları döneminde adil yargılama hakkının engellendiği, yargıya müdahalenin arttığı, yargıya güvenin azaldığı, yargı bağımsızlığının ve tarafsızlığının olmadığı, hukukun hiçe sayıldığından bahsetmeyecektir. AKP iktidarında yargının sorunları çığ gibi büyürken, sadece bina yaparak övünmek, iktidarın hukuka bakışını göstermeye yeterde artar. AKP dönemindeki her yeni adli yıl açılışı aynı zamanda yargının sorunlarının da açılışı olduğunu unutmamak gerekir. Yargı üzerindeki siyasi vesayet kalkmadan herkes için adalet sağlanamayacaktır.”   

detay alt
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.