Haber Girişi: 20.08.2019 - 14:00, Güncelleme: 07.12.2020 - 14:04

İMO soruyor: Depreme hazır mıyız?

 

İMO soruyor: Depreme hazır mıyız?

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şube Başkanı Mustafa Balcı, Antalya, Isparta ve Burdur'un yöneticilerine, depreme yönelik çalışmalarını sordu
haberimizvar.net İMO Antalya Şubesi, 17 Ağustos depreminin 20'nci yıldönümü nedeniyle basın toplantısı düzenledi. Oda binasındaki toplantı salonunda konuşan İMO Başkanı Mustafa Balcı, 17 Ağustos depremini unutturmayacaklarını söyledi. ‘KALICI TEDBİRLER ALINMADI’ Depremde 20 bin insanın hayatını kaybettiğini belirten Balcı, depreme yönelik tedbir almayan sorumluları uyarmaya ve uyandırmaya devam edeceklerini kaydetti. Balcı, "Hala deprem riskleri için kalıcı tedbirler alınmadı. Oysa ki ulusal Deprem Konseyi Raporu'nda ve Deprem Şurası'nda, meslek odalarınca düzenlenen bilimsel etkinliklerde, ulusal seferberlikle ülkenin yapı stokunun 15-20 yılda iyileştirilebileceği, yapıların güvenli hale getirilebileceği üzerinde önemle durulmuştu. Bu açıdan bakıldığında, geride bıraktığımız 20 yılı, kayıp olarak görmek mümkündür. Önemli mevzuat değişiklikleri yaptık. Yapı denetimi sistemini getirdik, geliştirdik. Deprem yönetmeliğimizi iki kez değiştirdik. En azından yeni yapılar için 18 yılda önemli çabalar gösterdik, ciddi mesafeler kat ettik. Ancak son iki yılda yolun sonuna geldik. Kent suçunun diğer yüzü imar affı ile maalesef son 20 yılı da kaybettik" diye konuştu. 3 KENTİN YÖNETİCİLERİNE SORULAR Mevcut yapı stoku inşaat mühendislerini endişelendirdiğini dile getiren Balcı, Antalya, Isparta ve Burdur'da henüz deprem master planı yapılmadığına dikkati çekti. 3 kentin yöneticilerine sorular yönlendiren Balcı, şöyle konuştu: "Antalya- Isparta- Burdur illerimiz depreme hazır mı? Mevcut yapı stokumuzun deprem riski nedir? Deprem Master Planı yapmayı düşünüyor musunuz? Afet yönetimi ile ilgili herhangi bir çalışma var mı? Kent sakinleri bunu ne kadar biliyorlar? Afet sonrası toplanma ve çadır yerleri olarak belirlenen yerlerden vatandaşlarımızın bilgisi var mı? Afet sonrası toplanma alanları ve çadır yerleri barınma, su, yemek, tuvalet, ilaç ihtiyacını karşılayacak şekilde hazır mı? Antalya'da deprem riskinin azaltılması gerekçesine dayalı olarak yürütülen mevcut kentsel dönüşüm ve yenileme uygulamaları, kimlere ve neye hizmet etmektedir?"
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şube Başkanı Mustafa Balcı, Antalya, Isparta ve Burdur'un yöneticilerine, depreme yönelik çalışmalarını sordu

haberimizvar.net İMO Antalya Şubesi, 17 Ağustos depreminin 20'nci yıldönümü nedeniyle basın toplantısı düzenledi. Oda binasındaki toplantı salonunda konuşan İMO Başkanı Mustafa Balcı, 17 Ağustos depremini unutturmayacaklarını söyledi.

‘KALICI TEDBİRLER ALINMADI’

Depremde 20 bin insanın hayatını kaybettiğini belirten Balcı, depreme yönelik tedbir almayan sorumluları uyarmaya ve uyandırmaya devam edeceklerini kaydetti. Balcı, "Hala deprem riskleri için kalıcı tedbirler alınmadı. Oysa ki ulusal Deprem Konseyi Raporu'nda ve Deprem Şurası'nda, meslek odalarınca düzenlenen bilimsel etkinliklerde, ulusal seferberlikle ülkenin yapı stokunun 15-20 yılda iyileştirilebileceği, yapıların güvenli hale getirilebileceği üzerinde önemle durulmuştu. Bu açıdan bakıldığında, geride bıraktığımız 20 yılı, kayıp olarak görmek mümkündür. Önemli mevzuat değişiklikleri yaptık. Yapı denetimi sistemini getirdik, geliştirdik. Deprem yönetmeliğimizi iki kez değiştirdik. En azından yeni yapılar için 18 yılda önemli çabalar gösterdik, ciddi mesafeler kat ettik. Ancak son iki yılda yolun sonuna geldik. Kent suçunun diğer yüzü imar affı ile maalesef son 20 yılı da kaybettik" diye konuştu.

3 KENTİN YÖNETİCİLERİNE SORULAR

Mevcut yapı stoku inşaat mühendislerini endişelendirdiğini dile getiren Balcı, Antalya, Isparta ve Burdur'da henüz deprem master planı yapılmadığına dikkati çekti. 3 kentin yöneticilerine sorular yönlendiren Balcı, şöyle konuştu: "Antalya- Isparta- Burdur illerimiz depreme hazır mı? Mevcut yapı stokumuzun deprem riski nedir? Deprem Master Planı yapmayı düşünüyor musunuz? Afet yönetimi ile ilgili herhangi bir çalışma var mı? Kent sakinleri bunu ne kadar biliyorlar? Afet sonrası toplanma ve çadır yerleri olarak belirlenen yerlerden vatandaşlarımızın bilgisi var mı? Afet sonrası toplanma alanları ve çadır yerleri barınma, su, yemek, tuvalet, ilaç ihtiyacını karşılayacak şekilde hazır mı? Antalya'da deprem riskinin azaltılması gerekçesine dayalı olarak yürütülen mevcut kentsel dönüşüm ve yenileme uygulamaları, kimlere ve neye hizmet etmektedir?"

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.