YEREL Haber Girişi: 02.06.2021 - 10:34, Güncelleme: 02.06.2021 - 10:34

Düden ölmüş

 

Düden ölmüş

KONYSİAD’ın çevrimiçi toplantısına katılan Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, “Düden'e 4 yıl önce dalış yaptığımızda halen balıklar vardı, canlılık devam ediyordu. Oysa şimdi balıkları göremiyoruz ve resifler kararmış durumda” dedi
haberimizvar.net-KONYSİAD 15. çevrimiçi toplantı konuğu Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu oldu. BAKSİFED Başkanı Abdullah Erdoğan'ın da katıldığı toplantı, KONYSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Kaplan'ın açılış konuşmasıyla başladı. Kaplan "Bizler gelecek nesil için sadece maddi değerler bırakmaya emek harcıyoruz oysa ki doğru kullanılan  ve temiz bir çevre bırakmak onlar için en büyük değer olacaktır." dedikten sonra sözü Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu'na bıraktı. Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu toplantıya Akdeniz'de bulunan zehirli balıkları ve insan vücudundaki etkilerini anlatarak başladı. Balıkların türlerine göre olan etkilerinden kurtulabileceğimiz pratik yönleri de paylaşarak, tek sorunun balon balığı değil, diğer bazı dikenli balık türlerinin de olduğunu belirtti. Gökoğlu kıyılarımızdaki Balon balıklarının Japonya'daki gibi yenilebilen türden olmadığını ancak derisinin ve zehrinin ekonomimize faydasının olabileceğini vurguladı ve bu noktada Türkiye'de çalışmaların başladığını söyledi ve " Balon balıklarıyla ilgili devletin balıkçılara verdiği destek bu balıkların soylarını tüketmek için değil, zehrinden ve derisinden faydalanmak içindir." dedi. DOĞU AKDENİZ'DE SULAR YENİDEN DİZAYN OLUYOR Prof. Dr. Gökoğlu güneydoğudan körfezden gelen yeni balık türleriyle, Akdeniz sularının yeniden dizayn olduğunu söyleyip " Artık Balon balığı kıyılarımızdan kolay kolay gitmeyecektir, buna alışmamız gerekir. Ayrıca yeni, okyanus balıkları da körfezden bizim sularımıza karışacaktır." dedi. Prof. Dr.Gökoğlu konuşmanın devamında, Boğaçayı ve Düden'deki çalışmalarını da tamamlayıp gerekli birimlere önerilerini sunduklarını anlattı. "Düden'e 4 yıl önce dalış yaptığımızda halen balıklar vardı, canlılık devam ediyordu. Oysa şimdi balıkları göremiyoruz ve resifler kararmış durumda.  Buraların acilen müdahaleye ihtiyacı var." dedi.    Bu arada deniz kirlilikleriyle ilgili bir soruya istinaden  Akdeniz'in, Marmara Denizi gibi kapalı bir koy olmamasından dolayı daha şanslı olduğunu da belirtti.
KONYSİAD’ın çevrimiçi toplantısına katılan Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, “Düden'e 4 yıl önce dalış yaptığımızda halen balıklar vardı, canlılık devam ediyordu. Oysa şimdi balıkları göremiyoruz ve resifler kararmış durumda” dedi

haberimizvar.net-KONYSİAD 15. çevrimiçi toplantı konuğu Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu oldu. BAKSİFED Başkanı Abdullah Erdoğan'ın da katıldığı toplantı, KONYSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Kaplan'ın açılış konuşmasıyla başladı. Kaplan "Bizler gelecek nesil için sadece maddi değerler bırakmaya emek harcıyoruz oysa ki doğru kullanılan  ve temiz bir çevre bırakmak onlar için en büyük değer olacaktır." dedikten sonra sözü Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu'na bıraktı.

Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu toplantıya Akdeniz'de bulunan zehirli balıkları ve insan vücudundaki etkilerini anlatarak başladı. Balıkların türlerine göre olan etkilerinden kurtulabileceğimiz pratik yönleri de paylaşarak, tek sorunun balon balığı değil, diğer bazı dikenli balık türlerinin de olduğunu belirtti.
Gökoğlu kıyılarımızdaki Balon balıklarının Japonya'daki gibi yenilebilen türden olmadığını ancak derisinin ve zehrinin ekonomimize faydasının olabileceğini vurguladı ve bu noktada Türkiye'de çalışmaların başladığını söyledi ve " Balon balıklarıyla ilgili devletin balıkçılara verdiği destek bu balıkların soylarını tüketmek için değil, zehrinden ve derisinden faydalanmak içindir." dedi.
DOĞU AKDENİZ'DE SULAR YENİDEN DİZAYN OLUYOR
Prof. Dr. Gökoğlu güneydoğudan körfezden gelen yeni balık türleriyle, Akdeniz sularının yeniden dizayn olduğunu söyleyip " Artık Balon balığı kıyılarımızdan kolay kolay gitmeyecektir, buna alışmamız gerekir. Ayrıca yeni, okyanus balıkları da körfezden bizim sularımıza karışacaktır." dedi.
Prof. Dr.Gökoğlu konuşmanın devamında, Boğaçayı ve Düden'deki çalışmalarını da tamamlayıp gerekli birimlere önerilerini sunduklarını anlattı. "Düden'e 4 yıl önce dalış yaptığımızda halen balıklar vardı, canlılık devam ediyordu. Oysa şimdi balıkları göremiyoruz ve resifler kararmış durumda.  Buraların acilen müdahaleye ihtiyacı var." dedi.    Bu arada deniz kirlilikleriyle ilgili bir soruya istinaden  Akdeniz'in, Marmara Denizi gibi kapalı bir koy olmamasından dolayı daha şanslı olduğunu da belirtti.

detay alt
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.