EĞİTİM Haber Girişi: 02.09.2021 - 10:08, Güncelleme: 02.09.2021 - 10:08

Kaos başlıyor!

 

Kaos başlıyor!

Yüz yüze eğitim önümüzdeki hafta başlıyor. Fakat aşılamadaki yetersiklik, hijen şartlarının eksikliği hem veli ve öğrencileri hem de eğitimcileri endişelendiriyor
haberimizvar.net-Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı takvime göre yüz yüze eğitim 6 Eylül’de başlayacak. Fakat gerek aşılamadaki yetersizlik, gerekse okulların pandemi koşulllarında eğitime hazır olmaması veli ve öğrenciler kadar eğitimcileri de endişelendiriyor. Okulların halen eğitime hazır olmadığını belirten Eğitim İş Şube Başkanı Sadık Acar, “Antalya özelinde, özellikle de liselerde sınıf mevcutlarının 40-45’li sayılara ulaştığı ve ona rağmen ekstra önlemlerin alınmamış, ikili öğretime geçilme ile ilgili bir adımın da atılmamış olması zaten alarm veren vaka sayıları da hesaba katıldığı zaman gerek eğitim çalışanları gerekse veli ve öğrencilerimiz tedirginlik yaşamaktadır. Fiziki ortamın yetersizliği neredeyse tüm okullarımızda kendini gösterirken, aylar öncesinden okullarımızın bu hafta yüz yüze eğitime geçeceği belliyken hiç bir şey yapılamamış olması vahimdir. Bu süreçte yaşanan Bakan değişikliği de bu işin bahanesi olamaz. Sayın Milli Eğitim Bakanı geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamada; okullarda temizlik ve hijyen konusunda tüm önlemlerin alınacağını belirtmişti ancak bir çok okula ne bir temizlik malzemesi ne de personel verilmediğini duyuyor ve süreci endişeyle izliyoruz” dedi.   ÖZEL OKULLARIN DURUMU Tek sorunun eğitim olmadığını söyleyen Acar, “Ayrıca devlet okullarında Destekleme ve Yetiştime Kursu için henüz öğretmen başvuruları alınırken, özel okullarda DYK adı altında bazı sınıfların geçtiğimiz hafta ve bazı okullarda da tüm sınıflarda bu hafta eğitim-öğretime başlanmış olması Bakanlık tarafından özel okullara bir ayrıcalık ve öncelik tanındığının göstergesidir. Eşit şartlarda eğitim-öğretim hakkı olan çocuklarımız burada haksızlığa uğramakta ve özel okula giden öğrencilere karşı dezavantajlı duruma düşmektedir. İş lafa geldiği zaman ağzından “adalet” kelimesini düşürmeyen yöneticilerimiz, uygulamaya gelince maddi yönden zayıf olanı ezmekte, haksızlığa uğratmakta bir sakınca görmemektedir. Bundan sonrasında bu konunun da takipçisi olacağız. Özel okul ile devlet okulu arasında uygulamada farklılık olamaz” diye konuştu.  
Yüz yüze eğitim önümüzdeki hafta başlıyor. Fakat aşılamadaki yetersiklik, hijen şartlarının eksikliği hem veli ve öğrencileri hem de eğitimcileri endişelendiriyor

haberimizvar.net-Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı takvime göre yüz yüze eğitim 6 Eylül’de başlayacak. Fakat gerek aşılamadaki yetersizlik, gerekse okulların pandemi koşulllarında eğitime hazır olmaması veli ve öğrenciler kadar eğitimcileri de endişelendiriyor. Okulların halen eğitime hazır olmadığını belirten Eğitim İş Şube Başkanı Sadık Acar, “Antalya özelinde, özellikle de liselerde sınıf mevcutlarının 40-45’li sayılara ulaştığı ve ona rağmen ekstra önlemlerin alınmamış, ikili öğretime geçilme ile ilgili bir adımın da atılmamış olması zaten alarm veren vaka sayıları da hesaba katıldığı zaman gerek eğitim çalışanları gerekse veli ve öğrencilerimiz tedirginlik yaşamaktadır. Fiziki ortamın yetersizliği neredeyse tüm okullarımızda kendini gösterirken, aylar öncesinden okullarımızın bu hafta yüz yüze eğitime geçeceği belliyken hiç bir şey yapılamamış olması vahimdir. Bu süreçte yaşanan Bakan değişikliği de bu işin bahanesi olamaz. Sayın Milli Eğitim Bakanı geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamada; okullarda temizlik ve hijyen konusunda tüm önlemlerin alınacağını belirtmişti ancak bir çok okula ne bir temizlik malzemesi ne de personel verilmediğini duyuyor ve süreci endişeyle izliyoruz” dedi.  

ÖZEL OKULLARIN DURUMU

Tek sorunun eğitim olmadığını söyleyen Acar, “Ayrıca devlet okullarında Destekleme ve Yetiştime Kursu için henüz öğretmen başvuruları alınırken, özel okullarda DYK adı altında bazı sınıfların geçtiğimiz hafta ve bazı okullarda da tüm sınıflarda bu hafta eğitim-öğretime başlanmış olması Bakanlık tarafından özel okullara bir ayrıcalık ve öncelik tanındığının göstergesidir. Eşit şartlarda eğitim-öğretim hakkı olan çocuklarımız burada haksızlığa uğramakta ve özel okula giden öğrencilere karşı dezavantajlı duruma düşmektedir. İş lafa geldiği zaman ağzından “adalet” kelimesini düşürmeyen yöneticilerimiz, uygulamaya gelince maddi yönden zayıf olanı ezmekte, haksızlığa uğratmakta bir sakınca görmemektedir. Bundan sonrasında bu konunun da takipçisi olacağız. Özel okul ile devlet okulu arasında uygulamada farklılık olamaz” diye konuştu.  

detay alt
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.