Küresel ısınma kurbanı

YEREL (İHA) - İhlas Haber Ajansı | 01.07.2024 - 14:59, Güncelleme: 01.07.2024 - 15:07
 

Küresel ısınma kurbanı

Küresel ısınma yüzünden Antalya'nın Alanya ilçesi Demirtaş ve Yeşilöz mahalleleri sahilinde bulunan ve endemik bitki olduğu için koruma altına alınan kum zambakları kurudu.

haberimizvar.net- Alanya Doğa Koruma Şefliğinde gönüllü Çevreci Güldane Şahin, Dünya Doğayı Koruma Birliğince, dünyada nadir rastlanması ve neslinin tükenme tehlikesi nedeniyle koruma altına alınan kum zambakların Alanya'nın Demirtaş ve Yeşilöz sahillerinde çok sayıda bulunduğuna dikkat çekerek, "Dünya Doğayı Koruma Birliğince, dünyada nadir rastlanması ve neslinin tükenme tehlikesi nedeniyle koruma altına alınan kum zambakları (Pancratium maritimum), Demirtaş ve Yeşilöz sahillerimizde doğal şekilde yetişiyor." "Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açan kum zambaklarını koparanlara 244 bin 315 lira ceza kesiliyor. Tarım ve Orman Bakanlığınca kum zambaklarının tohumlarının toplanmasını, koparılmasını, soğanlarının ihracatını yasaklayan yönetmelik 2016 yılında yayınlandı" dedi. 300 KUM ZAMBAĞI TESPİT ETTİ Kum zambaklarını gelecek nesillere aktarılması için büyük mücadele verdiğini söyleyen gönüllü çevreci Güldane Şahin, "Türkiye'nin birçok yerini gezdim. Ancak bu kadar geniş alanda, bu kadar çok kum zambağı olan yer yok. Yeşilöz'den Demirtaş'a kadar bölgede yaptığım tespitlerde 300 kök belirledim." "Kum zambaklarını resmi kayıt altına alındığı yerler var. Ben buradaki kum zambaklarının sayılarının tespiti için başta CİMER olmak üzere birçok ilgili resmi kuruma yazı yazdım. Şu ana kadar gelen bir görevli olmadı. Bunun üzerine ben kendime göre sayımlarımı yaptım. Yeşilöz sahilinde 200 adet, Demirtaş Çayı'na kadar ise toplam 300 tane kum zambağımız mevcuttur" şeklinde konuştu. AŞIRI SICAKLAR ZAMBAKLARI KURUTTU Aşırı sıcaklardan etkilenen bitkiler arasında kum zambaklarının ilk sırada yer aldığını söyleyen Şahin şöyle konuştu: "Açtıkları zaman çiçekler kızgın kumların altına adeta gelin gibi oluyorlar. Gördüğünüz gibi dün burada 3 çiçek vardı bugün hepsi kurumuş. Bir günde aşırı sıcaklardan dolayı kuruyorlar. Bunun sonucu çiçekler tohuma dönüşemiyor. Bu yıl erken kurudu kum zambakları. Çiçek açtıkları zaman muhteşem oluyorlar ve sahile müthiş güzel bir koku yayılıyor." "Yere düşen tohumlar ise yine sıcaklardan dolayı zarar görüyor. Tohumlar hafif nemli olmalıydı ancak baktığımız zaman tamamen içinin kuru olduğunu görüyoruz. En kısa sürede buradaki kum zambakları resmi kayıt altına alınarak kurumalarının engellenmesi için gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Bu konuda resmi kurumları defalarca yardıma çağırdım, çağırmaya da devam edeceğim."
Küresel ısınma yüzünden Antalya'nın Alanya ilçesi Demirtaş ve Yeşilöz mahalleleri sahilinde bulunan ve endemik bitki olduğu için koruma altına alınan kum zambakları kurudu.

haberimizvar.net- Alanya Doğa Koruma Şefliğinde gönüllü Çevreci Güldane Şahin, Dünya Doğayı Koruma Birliğince, dünyada nadir rastlanması ve neslinin tükenme tehlikesi nedeniyle koruma altına alınan kum zambakların Alanya'nın Demirtaş ve Yeşilöz sahillerinde çok sayıda bulunduğuna dikkat çekerek, "Dünya Doğayı Koruma Birliğince, dünyada nadir rastlanması ve neslinin tükenme tehlikesi nedeniyle koruma altına alınan kum zambakları (Pancratium maritimum), Demirtaş ve Yeşilöz sahillerimizde doğal şekilde yetişiyor."

"Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açan kum zambaklarını koparanlara 244 bin 315 lira ceza kesiliyor. Tarım ve Orman Bakanlığınca kum zambaklarının tohumlarının toplanmasını, koparılmasını, soğanlarının ihracatını yasaklayan yönetmelik 2016 yılında yayınlandı" dedi.

300 KUM ZAMBAĞI TESPİT ETTİ
Kum zambaklarını gelecek nesillere aktarılması için büyük mücadele verdiğini söyleyen gönüllü çevreci Güldane Şahin, "Türkiye'nin birçok yerini gezdim. Ancak bu kadar geniş alanda, bu kadar çok kum zambağı olan yer yok. Yeşilöz'den Demirtaş'a kadar bölgede yaptığım tespitlerde 300 kök belirledim."

"Kum zambaklarını resmi kayıt altına alındığı yerler var. Ben buradaki kum zambaklarının sayılarının tespiti için başta CİMER olmak üzere birçok ilgili resmi kuruma yazı yazdım. Şu ana kadar gelen bir görevli olmadı. Bunun üzerine ben kendime göre sayımlarımı yaptım. Yeşilöz sahilinde 200 adet, Demirtaş Çayı'na kadar ise toplam 300 tane kum zambağımız mevcuttur" şeklinde konuştu.

AŞIRI SICAKLAR ZAMBAKLARI KURUTTU
Aşırı sıcaklardan etkilenen bitkiler arasında kum zambaklarının ilk sırada yer aldığını söyleyen Şahin şöyle konuştu:
"Açtıkları zaman çiçekler kızgın kumların altına adeta gelin gibi oluyorlar. Gördüğünüz gibi dün burada 3 çiçek vardı bugün hepsi kurumuş. Bir günde aşırı sıcaklardan dolayı kuruyorlar. Bunun sonucu çiçekler tohuma dönüşemiyor. Bu yıl erken kurudu kum zambakları. Çiçek açtıkları zaman muhteşem oluyorlar ve sahile müthiş güzel bir koku yayılıyor."

"Yere düşen tohumlar ise yine sıcaklardan dolayı zarar görüyor. Tohumlar hafif nemli olmalıydı ancak baktığımız zaman tamamen içinin kuru olduğunu görüyoruz. En kısa sürede buradaki kum zambakları resmi kayıt altına alınarak kurumalarının engellenmesi için gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Bu konuda resmi kurumları defalarca yardıma çağırdım, çağırmaya da devam edeceğim."

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.