Haber Girişi: 17.11.2021 - 16:04, Güncelleme: 17.11.2021 - 16:04

'Manavgat yangını' araştırılsın önerisini AKP VE MHP REDDETTİ

 

'Manavgat yangını' araştırılsın önerisini AKP VE MHP REDDETTİ

23 CHP milletvekilinin imzası ile verilen Manavgat Orman Yangınının sebepleri ve ihmallerin araştırılmasına dair CHP Grup Önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP’nin oyları ile reddedildi.
haberimizvar.net- TBMM Genel Kurulu'nda konuşma yapan CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, 75 bin hektar tarım ve orman alanının kül olduğu, sekiz vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 59 mahallenin zarar gördüğü Manavgat yangınının ihmallerle dolu olduğunu söyledi. Zeybek konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Manavgat yangının ilk iki günü yangın söndürme uçağıyla müdahale yapılmadı. İlk günü havadan hiç müdahale olmadı ancak ikinci gün helikopterlerle müdahale edildi. Üçüncü gün başlayan yangında, yangın söndürme uçakları çok yetersizdi. Şunu düşünebiliyor musunuz:? Türkiye’nin envanterinde kayıtlı 1 tane yangın söndürme uçağı yoktur. 3 tane uçak kiralandığı söylendi ama ilk iki gün gelmediği gibi on gün süresince yangın bölgesindeydim, günde bir sefer, iki sefer yangın müdahalesinde bulunuldu bu uçaklar tarafından. Maalesef, yerleşim bölgelerini koruyacağız diye havadan müdahaleler sonlandırıldı. Ne zaman yerleşim bölgelerine yangın yaklaştı, havadan 1-2 tane uçak gelip ki her birinin arasında dört beş saatlik süre vardı, asla iki saatte 2 uçak o yangına müdahale edemedi. Neden? Neden bizim bir tane uçağımız yoktu? Türk Hava Kurumunun 6 tane uçağı 2019 yılında çalışır haldeyken 2021 yılında neden çalışmıyordu? Bunları araştıralım, nerede eksiğimiz var bunu tespit edelim. Ciğerlerimiz yandı orada, orada insanlarımız yandı; yazık değil mi? yangının 2’nci günü Tarım ve Orman Bakanı basına bir açıklama yaptı ‘Manavgat yangını kontrol altına alındı.' dedi, o gün 7 tane mahallemiz yandı, en çok yangının olduğu gün o gündü. En çok yangın ‘Yangın kontrol altına alındı.' dediği gün oldu. Böyle bir açıklama olabilir mi? Alınmayan tedbirler örtbas edilerek bu yangınlarla biz mücadele edemeyiz” “BAKANLIK BÜTÇESİNDE YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞINA BÜTÇE YOK” Geçtiğimiz hafta, bütçe görüşmeleri sırasında, Plan ve Bütçe Komisyonunda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğünü hatırlatan  Zeybek, “Yangın söndürmeyle ilgili bütçeden hiçbir ödenek ayrılmadı. Belki Tarım ve Orman Bakanlığı üzerinden ayrılır mı, bilemiyoruz ama şimdiden bütçeye dâhil etmek gerekirken maalesef yapılmadı. Yangından etkilenen bölgelerdeki insanlarımız perişan hâlde, ihtiyaçları giderilmedi, bina yapımlarına başlanmadı. Meyve bahçeleri zarar görenlerin şimdiye kadar zararlarının yüzde 6’sı giderildi oysa bunu devlet karşılayacaktı. ‘Yüzde 60’ını devlet, yüzde 40’ını vatandaş karşılayacak.' denilen zararlarda ise ‘Yüzde 60’ını vatandaş karşılayacak, yüzde 40’ını devlet karşılayacak.' denilmektedir. Bu vatandaşlarımıza yazık edilmektedir” ifadesini kullandı.
23 CHP milletvekilinin imzası ile verilen Manavgat Orman Yangınının sebepleri ve ihmallerin araştırılmasına dair CHP Grup Önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP’nin oyları ile reddedildi.

haberimizvar.net- TBMM Genel Kurulu'nda konuşma yapan CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, 75 bin hektar tarım ve orman alanının kül olduğu, sekiz vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 59 mahallenin zarar gördüğü Manavgat yangınının ihmallerle dolu olduğunu söyledi. Zeybek konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Manavgat yangının ilk iki günü yangın söndürme uçağıyla müdahale yapılmadı. İlk günü havadan hiç müdahale olmadı ancak ikinci gün helikopterlerle müdahale edildi. Üçüncü gün başlayan yangında, yangın söndürme uçakları çok yetersizdi. Şunu düşünebiliyor musunuz:?

Türkiye’nin envanterinde kayıtlı 1 tane yangın söndürme uçağı yoktur. 3 tane uçak kiralandığı söylendi ama ilk iki gün gelmediği gibi on gün süresince yangın bölgesindeydim, günde bir sefer, iki sefer yangın müdahalesinde bulunuldu bu uçaklar tarafından. Maalesef, yerleşim bölgelerini koruyacağız diye havadan müdahaleler sonlandırıldı. Ne zaman yerleşim bölgelerine yangın yaklaştı, havadan 1-2 tane uçak gelip ki her birinin arasında dört beş saatlik süre vardı, asla iki saatte 2 uçak o yangına müdahale edemedi. Neden? Neden bizim bir tane uçağımız yoktu? Türk Hava Kurumunun 6 tane uçağı 2019 yılında çalışır haldeyken 2021 yılında neden çalışmıyordu? Bunları araştıralım, nerede eksiğimiz var bunu tespit edelim.


Ciğerlerimiz yandı orada, orada insanlarımız yandı; yazık değil mi? yangının 2’nci günü Tarım ve Orman Bakanı basına bir açıklama yaptı ‘Manavgat yangını kontrol altına alındı.' dedi, o gün 7 tane mahallemiz yandı, en çok yangının olduğu gün o gündü. En çok yangın ‘Yangın kontrol altına alındı.' dediği gün oldu. Böyle bir açıklama olabilir mi? Alınmayan tedbirler örtbas edilerek bu yangınlarla biz mücadele edemeyiz”

“BAKANLIK BÜTÇESİNDE YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞINA BÜTÇE YOK”

Geçtiğimiz hafta, bütçe görüşmeleri sırasında, Plan ve Bütçe Komisyonunda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğünü hatırlatan  Zeybek, “Yangın söndürmeyle ilgili bütçeden hiçbir ödenek ayrılmadı. Belki Tarım ve Orman Bakanlığı üzerinden ayrılır mı, bilemiyoruz ama şimdiden bütçeye dâhil etmek gerekirken maalesef yapılmadı. Yangından etkilenen bölgelerdeki insanlarımız perişan hâlde, ihtiyaçları giderilmedi, bina yapımlarına başlanmadı. Meyve bahçeleri zarar görenlerin şimdiye kadar zararlarının yüzde 6’sı giderildi oysa bunu devlet karşılayacaktı. ‘Yüzde 60’ını devlet, yüzde 40’ını vatandaş karşılayacak.' denilen zararlarda ise ‘Yüzde 60’ını vatandaş karşılayacak, yüzde 40’ını devlet karşılayacak.' denilmektedir. Bu vatandaşlarımıza yazık edilmektedir” ifadesini kullandı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.