GÜNDEM Haber Girişi: 31.08.2021 - 21:41, Güncelleme: 31.08.2021 - 21:41

Öğretmenlere haftada iki kez test

 

Öğretmenlere haftada iki kez test

İçişleri Bakanlığının yeni genelgesine göre aşı olmamış öğretmen ve okul çalışanlarından haftada iki kez PCR testi istenecek. 6 Eylül’den itibaren konser, sinema ve tiyatro gibi faaliyetlere katılmak, uçak, otobüs, trenle seyahat etmek için test zorunlu olacak.
HABERİMİZVAR – İçişleri Bakanlığı, 6 Eylül’de başlayacak yüz yüze eğitim öncesi 81 ilin valiliğine PCR testi konulu yeni bir genelge gönderdi. Genelgeye göre; başta öğretmenler olmak üzere eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek görevlilerden aşı olmamış ya da daha önce hastalık geçirmemiş olanlardan, haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenecek. PCR testi sonuçları okul idareleri tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulacak. KONSER VE SEYAHATLERDE TEST Aşıya karşı tereddüt içerisinde olan kesimlerin kaygı ve tereddütlerini gidermeye yönelik bilgilendirme ve rehberlik faaliyetlerine ağırlık verilecek. 6 Eylül Pazartesi gününden itibaren aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerden konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında ya da uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatlerde negatif sonuçlu PCR testi zorunlu olacak. Yine Milli Eğitim Bakanlığı’nca 24 Ağustos 2021 tarihinde yayımlanan ‘Covid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi’nde öğrencilerle bir araya gelmesi zorunlu olan aşı olmamış öğretmen ve okul çalışanlarından haftada iki kez PCR testi istenilecek. HES UYGULAMASI ÜZERİNDEN TAKİP Başta öğretmenler olmak üzere eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi görevlilerin aşılı, geçirilmiş hastalık durumunda olmamaları halinde; bu kişilerden haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenilecek. Sonuçlar okul idaresi tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulacak. PCR negatif test zorunluluğu istenilen okul, sinema, tiyatro gibi alanlara, konserlere girmek isteyen ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını kullanacak olan kişiler; aşılama süreçlerinin tamamlanmış veya hastalığı geçirmiş kişi durumunda olup olmadığını HES uygulaması üzerinden kontrol ederek PCR test raporu almaları gerekip gerekmediğini öğrenebilecek. 18 YAŞ VE ÜZERİ İÇİN GEÇERLİ OLACAK Aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerden, belirli alanlara girişte (okul, sinema, tiyatro, konser) ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs) kullanma sırasında istenilecek PCR negatif test sonucu 18 yaş ve üzeri vatandaşlar için uygulanacak. 
İçişleri Bakanlığının yeni genelgesine göre aşı olmamış öğretmen ve okul çalışanlarından haftada iki kez PCR testi istenecek. 6 Eylül’den itibaren konser, sinema ve tiyatro gibi faaliyetlere katılmak, uçak, otobüs, trenle seyahat etmek için test zorunlu olacak.

HABERİMİZVAR – İçişleri Bakanlığı, 6 Eylül’de başlayacak yüz yüze eğitim öncesi 81 ilin valiliğine PCR testi konulu yeni bir genelge gönderdi. Genelgeye göre; başta öğretmenler olmak üzere eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek görevlilerden aşı olmamış ya da daha önce hastalık geçirmemiş olanlardan, haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenecek. PCR testi sonuçları okul idareleri tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulacak.

KONSER VE SEYAHATLERDE TEST

Aşıya karşı tereddüt içerisinde olan kesimlerin kaygı ve tereddütlerini gidermeye yönelik bilgilendirme ve rehberlik faaliyetlerine ağırlık verilecek. 6 Eylül Pazartesi gününden itibaren aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerden konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında ya da uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatlerde negatif sonuçlu PCR testi zorunlu olacak. Yine Milli Eğitim Bakanlığı’nca 24 Ağustos 2021 tarihinde yayımlanan ‘Covid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi’nde öğrencilerle bir araya gelmesi zorunlu olan aşı olmamış öğretmen ve okul çalışanlarından haftada iki kez PCR testi istenilecek.

HES UYGULAMASI ÜZERİNDEN TAKİP

Başta öğretmenler olmak üzere eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi görevlilerin aşılı, geçirilmiş hastalık durumunda olmamaları halinde; bu kişilerden haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenilecek. Sonuçlar okul idaresi tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulacak. PCR negatif test zorunluluğu istenilen okul, sinema, tiyatro gibi alanlara, konserlere girmek isteyen ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını kullanacak olan kişiler; aşılama süreçlerinin tamamlanmış veya hastalığı geçirmiş kişi durumunda olup olmadığını HES uygulaması üzerinden kontrol ederek PCR test raporu almaları gerekip gerekmediğini öğrenebilecek.

18 YAŞ VE ÜZERİ İÇİN GEÇERLİ OLACAK

Aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerden, belirli alanlara girişte (okul, sinema, tiyatro, konser) ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs) kullanma sırasında istenilecek PCR negatif test sonucu 18 yaş ve üzeri vatandaşlar için uygulanacak. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.