GÜNDEM Haber Girişi: 10.08.2021 - 16:42, Güncelleme: 11.08.2021 - 16:55

Okullara ‘Suriyeli öğrenci’ talimatı

 

Okullara ‘Suriyeli öğrenci’ talimatı

Antalya’da Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara Suriyeli, Afgan ve Iraklı öğrenciler için ‘ortaöğretim kaydını yapın’ talimatı gönderildi. Uygulamaya tepki gösteren Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez “Bu bir dayatmadır” dedi.
haberimizvar.net-  Antalya’da Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okullara, Suriyeli, Afgan ve Iraklı öğrencilerin kaydedilmesi talimatı gönderdi. Okullara gönderilen yazıda, “Ortaokuldan liseye geçen ve MERNİS’te adres bilgileri olmamasından dolayı ortaöğretim tercih işleme yapamayan özellikle Suriyeli, Afgan ve Iraklı olmak üzere yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim-öğretimden mahrum kalmamaları için ortaöğretim yerleştirme işlemlerinin ilçemizce oluşturulan İlçe Nakil ve Yerleştirme Komisyonlarca durumlarının değerlendirilmesi yapılarak kayıtları gerçekleştirilecektir” ifadeleri yer aldı. MÜLTECİ ÖĞRENCİLER YERLEŞECEK Uygulamanın eğitim hakkına aykırı bir tutum olduğunu söyleyen Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, “Okullarda kayıt dönemi devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı daha önce aldığı bir kararla İmam Hatip Ortaokullarına kayıt için adres şartını kaldırmıştı. Böylece her öğrenci istediği İmam Hatip Ortaokuluna adres şartı aranmaksızın kayıt yaptırma hakkını elde etmiş oldu. Şimdi de liselerde tercihlerine yerleştirilmeyen çok sayıda öğrenci ve tercih yapmalarına olanak sağlanmayan mülteci, yabancı uyruklu öğrenciler ilçe milli eğitim müdürlüklerinde oluşturulan komisyonlarca boş kontenjanı olan okullara yerleştirilecek” dedi. ANADOLU LİSESİ KONTENJANI DOLU Nurettin Sönmez şunları söyledi: “Liselerde Anadolu liseleri kontenjanları yerleştirmeler ile dolmuş durumda. Bu nedenle yerleştirilmeyen ve tercih yapmalarına olanak verilmeyen öğrenciler boş kalan imam hatip liselerine ve az sayıda kontenjan bulunan meslek liselerine yerleştirilecekler. Eğer bu okulu kabul etmezler ise açık liselere kayıtları yapılacak”. EĞİTİM HAKKINA AYKIRI BİR TUTUM “Bakanlık uyguladığı bu sistemle yüz binlerce öğrenciyi ve veliyi tercihleri dışındaki imam hatip liselerine ya da özel okullara mahkum etmiş oluyor. Bu öğrencilerin neredeyse tamamına yakını yoksul halk çocukları. Milli Eğitim Bakanlığı böylece boş kalan imam hatip Liselerini mülteci öğrencilerle, tercihine yerleştirilmeyen yoksul halk çocukları ile doldurmayı planlıyor. Bu uygulama eğitim hakkına aykırı bir tutumdur”. DAYATMALARLA EĞİTİM YÜRÜMEZ “Her öğrenci yetenek ve istediğine uygun okul türünde eğitim görme hakkından mahrum edilmemeli. Dayatmalarla eğitim süreçlerinin yürütülemeyeceğini ve başarının oluşmayacağını vurgulamak isteriz. Bu tür baskılar ve uygulamalar laik eğitim anlayışından ne denli uzaklaşıldığını da açık bir şekilde göstermektedir”. 
Antalya’da Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara Suriyeli, Afgan ve Iraklı öğrenciler için ‘ortaöğretim kaydını yapın’ talimatı gönderildi. Uygulamaya tepki gösteren Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez “Bu bir dayatmadır” dedi.

haberimizvar.net-  Antalya’da Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okullara, Suriyeli, Afgan ve Iraklı öğrencilerin kaydedilmesi talimatı gönderdi. Okullara gönderilen yazıda, “Ortaokuldan liseye geçen ve MERNİS’te adres bilgileri olmamasından dolayı ortaöğretim tercih işleme yapamayan özellikle Suriyeli, Afgan ve Iraklı olmak üzere yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim-öğretimden mahrum kalmamaları için ortaöğretim yerleştirme işlemlerinin ilçemizce oluşturulan İlçe Nakil ve Yerleştirme Komisyonlarca durumlarının değerlendirilmesi yapılarak kayıtları gerçekleştirilecektir” ifadeleri yer aldı.

MÜLTECİ ÖĞRENCİLER YERLEŞECEK

Uygulamanın eğitim hakkına aykırı bir tutum olduğunu söyleyen Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, “Okullarda kayıt dönemi devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı daha önce aldığı bir kararla İmam Hatip Ortaokullarına kayıt için adres şartını kaldırmıştı. Böylece her öğrenci istediği İmam Hatip Ortaokuluna adres şartı aranmaksızın kayıt yaptırma hakkını elde etmiş oldu. Şimdi de liselerde tercihlerine yerleştirilmeyen çok sayıda öğrenci ve tercih yapmalarına olanak sağlanmayan mülteci, yabancı uyruklu öğrenciler ilçe milli eğitim müdürlüklerinde oluşturulan komisyonlarca boş kontenjanı olan okullara yerleştirilecek” dedi.

ANADOLU LİSESİ KONTENJANI DOLU

Nurettin Sönmez şunları söyledi: “Liselerde Anadolu liseleri kontenjanları yerleştirmeler ile dolmuş durumda. Bu nedenle yerleştirilmeyen ve tercih yapmalarına olanak verilmeyen öğrenciler boş kalan imam hatip liselerine ve az sayıda kontenjan bulunan meslek liselerine yerleştirilecekler. Eğer bu okulu kabul etmezler ise açık liselere kayıtları yapılacak”.

EĞİTİM HAKKINA AYKIRI BİR TUTUM

“Bakanlık uyguladığı bu sistemle yüz binlerce öğrenciyi ve veliyi tercihleri dışındaki imam hatip liselerine ya da özel okullara mahkum etmiş oluyor. Bu öğrencilerin neredeyse tamamına yakını yoksul halk çocukları. Milli Eğitim Bakanlığı böylece boş kalan imam hatip Liselerini mülteci öğrencilerle, tercihine yerleştirilmeyen yoksul halk çocukları ile doldurmayı planlıyor. Bu uygulama eğitim hakkına aykırı bir tutumdur”.

DAYATMALARLA EĞİTİM YÜRÜMEZ

“Her öğrenci yetenek ve istediğine uygun okul türünde eğitim görme hakkından mahrum edilmemeli. Dayatmalarla eğitim süreçlerinin yürütülemeyeceğini ve başarının oluşmayacağını vurgulamak isteriz. Bu tür baskılar ve uygulamalar laik eğitim anlayışından ne denli uzaklaşıldığını da açık bir şekilde göstermektedir”. 

detay alt
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.