GÜNDEM Haber Girişi: 19.07.2021 - 12:50, Güncelleme: 19.07.2021 - 12:50

Polisler soruşturulmalı

 

Polisler soruşturulmalı

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, Boğaziçi eylemleri sırasında öğrencilere şiddet uygulayan polislere soruşturma izni vermeyen İstanbul Valiliği’nin kararını kaldırdı.
ÜSTBAŞLIK: Yargıdan Boğaziçi kararı: haberimizvar.net- Boğaziçi Üniversitesi’nin eski rektörü Melih Bulu’yu protesto eylemleri sırasında öğrencileri darp eden polislere soruşturma izni vermeyen İstanbul Valiliği’nin kararı yargıdan döndü. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, polislere yöneltilen suçlamaların görevleriyle bir ilgisinin bulunmadığını belirterek dosyalarını savcılığa gönderdi. Sol.org’da yer alan habere göre TKP’li hukukçular, 2 Şubat 2021’de TKP’nin çağrısıyla düzenlenen basın açıklamasına katılmak isteyen Eray Türkdoğan’ın uğradığı polis şiddetine karşı yasal süreç başlattı. Ancak İstanbul Valiliği güvenlik kameralarına da yansıyan polis şiddetinin “polisin görevi gereği yerine getirildiği” gerekçesiyle soruşturma izni vermedi. Avukatlar karara itiraz etti. BÖLGE İDARE MAHKEMESİ KALDIRDI Dosyayı inceleyen İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, valilik tarafından alınan “soruşturma izni verilememesi” kararını kaldırıldı. İlgili polislerin üzerine atılı darp ve kötü muamele suçlarının “görevle ilgisinin bulunmadığının” belirtildiği kararda “Bu durumda, ilgiliye isnat edilen darp ve kötü muamele fiillerinin görev sırasında olmakla birlikte görevden kaynaklanmadığı, yani görev sebebiyle işlenmediği açık olduğundan ilgililer hakkında bu Yasanın öngördüğü özel soruşturma usulünün uygulanması ve soruşturma izni verilmesi/verilmemesi yolunda karar tesis edilmesi mümkün değildir” ifadeleri kullanıldı. Mahkeme dosyayı, soruşturma izni alıp almamak gibi bir aşama olmaksızın doğrudan soruşturma yapılması üzere savcılığa gönderildi. POLİS İÇİN DOĞRUDAN SORUŞTURMA Avukat Özge Demir mahkeme kararıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Açıkçası karar oldukça önemli. Benim müvekkilim, Boğaziçi Üniversitesi’ne destek için Kadıköy’de yapılan basın açıklamasına katıldıktan sonra basın açıklamasının yapıldığı yerden uzakta yerde tekmelenerek, başı polis barikatına vurularak gözaltına alındı. Şikayetçi olduk, üstelik bu anların videosunu ve fotoğraflarını da sunduk. Polisin eylemleri görev kapsamında sayıldı ve soruşturma yapılmasına izin verilmedi. Karara itiraz ettik. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi ise hiç alışık olmadığımız bir karar verdi. Dedi ki, polis tarafından şahsın tekmelenmesi, başının barikata vurulması, her ne kadar polisin görevi esnasında yapılmış olsa da, polisin görevi ile ilgili fiiller değildir. Bu nedenle doğrudan soruşturma açılması gerekir. Bunun anlamı şu: Artık, herhangi bir eylemde polis hukuka aykırı bir şiddet uygularsa, polis hakkında doğrudan soruşturma açılacak”. 
İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, Boğaziçi eylemleri sırasında öğrencilere şiddet uygulayan polislere soruşturma izni vermeyen İstanbul Valiliği’nin kararını kaldırdı.

ÜSTBAŞLIK: Yargıdan Boğaziçi kararı:

haberimizvar.net- Boğaziçi Üniversitesi’nin eski rektörü Melih Bulu’yu protesto eylemleri sırasında öğrencileri darp eden polislere soruşturma izni vermeyen İstanbul Valiliği’nin kararı yargıdan döndü. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, polislere yöneltilen suçlamaların görevleriyle bir ilgisinin bulunmadığını belirterek dosyalarını savcılığa gönderdi. Sol.org’da yer alan habere göre TKP’li hukukçular, 2 Şubat 2021’de TKP’nin çağrısıyla düzenlenen basın açıklamasına katılmak isteyen Eray Türkdoğan’ın uğradığı polis şiddetine karşı yasal süreç başlattı. Ancak İstanbul Valiliği güvenlik kameralarına da yansıyan polis şiddetinin “polisin görevi gereği yerine getirildiği” gerekçesiyle soruşturma izni vermedi. Avukatlar karara itiraz etti.

BÖLGE İDARE MAHKEMESİ KALDIRDI

Dosyayı inceleyen İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, valilik tarafından alınan “soruşturma izni verilememesi” kararını kaldırıldı. İlgili polislerin üzerine atılı darp ve kötü muamele suçlarının “görevle ilgisinin bulunmadığının” belirtildiği kararda “Bu durumda, ilgiliye isnat edilen darp ve kötü muamele fiillerinin görev sırasında olmakla birlikte görevden kaynaklanmadığı, yani görev sebebiyle işlenmediği açık olduğundan ilgililer hakkında bu Yasanın öngördüğü özel soruşturma usulünün uygulanması ve soruşturma izni verilmesi/verilmemesi yolunda karar tesis edilmesi mümkün değildir” ifadeleri kullanıldı. Mahkeme dosyayı, soruşturma izni alıp almamak gibi bir aşama olmaksızın doğrudan soruşturma yapılması üzere savcılığa gönderildi.

POLİS İÇİN DOĞRUDAN SORUŞTURMA

Avukat Özge Demir mahkeme kararıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Açıkçası karar oldukça önemli. Benim müvekkilim, Boğaziçi Üniversitesi’ne destek için Kadıköy’de yapılan basın açıklamasına katıldıktan sonra basın açıklamasının yapıldığı yerden uzakta yerde tekmelenerek, başı polis barikatına vurularak gözaltına alındı. Şikayetçi olduk, üstelik bu anların videosunu ve fotoğraflarını da sunduk. Polisin eylemleri görev kapsamında sayıldı ve soruşturma yapılmasına izin verilmedi. Karara itiraz ettik. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi ise hiç alışık olmadığımız bir karar verdi. Dedi ki, polis tarafından şahsın tekmelenmesi, başının barikata vurulması, her ne kadar polisin görevi esnasında yapılmış olsa da, polisin görevi ile ilgili fiiller değildir. Bu nedenle doğrudan soruşturma açılması gerekir. Bunun anlamı şu: Artık, herhangi bir eylemde polis hukuka aykırı bir şiddet uygularsa, polis hakkında doğrudan soruşturma açılacak”. 

detay alt
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.