GÜNDEM Haber Girişi: 11.04.2021 - 12:10, Güncelleme: 11.04.2021 - 12:10

Riskli hastalar eve gönderiliyor

 

Riskli hastalar eve gönderiliyor

Covid-19’a yakalanan ve riskli grupta olan diyaliz, kanser hastaları ve yaşlılar, hastanelerdeki yoğunluk nedeniyle evlerine gönderiliyor. Bu hastalara “Durumunuz kötüleşirse hastaneye gelin” deniyor.
haberimizvar.net- Salgında yeni normalleşme sürecine girilmesinin ardından vaka sayılarında yaşanan patlama nedeniyle sağlık sistemi alarm veriyor. Hastanelerdeki yoğunluk her geçen gün artıyor. Bu nedenle Covid-19’a yakalanan ve riskli grupta olan aşırı kilolu, yaşlı ve kanser hastaları ile diyaliz hastaları hastaneye yatırılmıyor, evlerine gönderiliyor. Hatta akciğerlerinde Covid-19 nedeniyle tutulum olan riskli hastalara dahi “Durumunuz ağırlaşırsa hastaneye gelin” deniyor. HASTALARI ARTIK YATIRAMIYORUZ Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasına göre vakaların yüzde 40’ını barındıran İstanbul’da da durum giderek kötüleşiyor. Hekimler, marttan bu yana vakaların on kat arttığı mega kentte, önceki piklerden farklı bir durum yaşandığını belirtiyor. Şişli ilçesinde görev yapan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Faruk Yağcı, BirGün’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:   “Daha önce Covid-19 hastası olan ve akciğerlerinde de tutulum olan hemen her hastayı hastaneye yatırıyorduk ama artık yatıramıyoruz. Yani her iki akciğerinde de Covid-19 lezyonları yaygın olan ve tomografide de bunu gördüğümüz hastaları, oksijen değeri düşük değilse şimdi eve gönderiyoruz. Oksijeni düşük olan hastaları yine yatırıyoruz; ama çok fazla hasta var ve yatak bulmak, yoğun bakımda yer bulmak çok büyük bir sıkıntı artık. Hastaneler başka hastanelerde yer arıyor, yine 112 boş yatak bulmaya çalışıyor.” ‘DURUMUNUZ KÖTÜLEŞİRSE HASTANEYE GELİN’ İstanbul'da bir aile sağlığı merkezinde görev yapan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Emrah Kırımlı da şunları kaydetti: “Üç, dört ay önce riskli hastalar, durumları kötüleştiği takdirde anında müdahale edilebilmesi için hastaneye yatırılıyordu ve hastanede takip ediliyorlardı. Şimdi diyaliz hastaları, yaşlı hastalar ve kanser hastaları evlerine gönderiliyor. ‘Durumunuz kötüleşirse hastaneye gelin’ deniyor.” SÜREKLİ YENİ SERVİSLER AÇILIYOR Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Dr. Ali Karakoç’un verdiği bilgilere göre, Ankara’daki durum İstanbul kadar kötü değil; ama başkentte de ciddi semptomları olan hastalar eve gönderiliyor. Uzun süredir Yenimahalle Devlet Hastanesi’nin Covid-19 servisinde çalışan Karakoç, şunları anlattı: “Ankara’da henüz İstanbul’daki gibi bir durum yaşanmıyor. Yani servislerimiz ve yoğun bakımlarımız tamamen dolu değil ama her geçen gün yeni Covid-19 servisleri açılıyor. Genel cerrahi, beyin cerrahi ve dahiliye servisleri ile yoğun bakımları, Covid-19 servislerine ve yoğun bakımlarına dönüştürülüyor. Aldığımız bilgilere göre orta derece akciğer tutulumu olan Covid-19 hastaları evlerine gönderiliyor.”
Covid-19’a yakalanan ve riskli grupta olan diyaliz, kanser hastaları ve yaşlılar, hastanelerdeki yoğunluk nedeniyle evlerine gönderiliyor. Bu hastalara “Durumunuz kötüleşirse hastaneye gelin” deniyor.

haberimizvar.net- Salgında yeni normalleşme sürecine girilmesinin ardından vaka sayılarında yaşanan patlama nedeniyle sağlık sistemi alarm veriyor. Hastanelerdeki yoğunluk her geçen gün artıyor. Bu nedenle Covid-19’a yakalanan ve riskli grupta olan aşırı kilolu, yaşlı ve kanser hastaları ile diyaliz hastaları hastaneye yatırılmıyor, evlerine gönderiliyor. Hatta akciğerlerinde Covid-19 nedeniyle tutulum olan riskli hastalara dahi “Durumunuz ağırlaşırsa hastaneye gelin” deniyor.

HASTALARI ARTIK YATIRAMIYORUZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasına göre vakaların yüzde 40’ını barındıran İstanbul’da da durum giderek kötüleşiyor. Hekimler, marttan bu yana vakaların on kat arttığı mega kentte, önceki piklerden farklı bir durum yaşandığını belirtiyor. Şişli ilçesinde görev yapan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Faruk Yağcı, BirGün’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 

“Daha önce Covid-19 hastası olan ve akciğerlerinde de tutulum olan hemen her hastayı hastaneye yatırıyorduk ama artık yatıramıyoruz. Yani her iki akciğerinde de Covid-19 lezyonları yaygın olan ve tomografide de bunu gördüğümüz hastaları, oksijen değeri düşük değilse şimdi eve gönderiyoruz. Oksijeni düşük olan hastaları yine yatırıyoruz; ama çok fazla hasta var ve yatak bulmak, yoğun bakımda yer bulmak çok büyük bir sıkıntı artık. Hastaneler başka hastanelerde yer arıyor, yine 112 boş yatak bulmaya çalışıyor.”

‘DURUMUNUZ KÖTÜLEŞİRSE HASTANEYE GELİN’

İstanbul'da bir aile sağlığı merkezinde görev yapan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Emrah Kırımlı da şunları kaydetti: “Üç, dört ay önce riskli hastalar, durumları kötüleştiği takdirde anında müdahale edilebilmesi için hastaneye yatırılıyordu ve hastanede takip ediliyorlardı. Şimdi diyaliz hastaları, yaşlı hastalar ve kanser hastaları evlerine gönderiliyor. ‘Durumunuz kötüleşirse hastaneye gelin’ deniyor.”

SÜREKLİ YENİ SERVİSLER AÇILIYOR

Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Dr. Ali Karakoç’un verdiği bilgilere göre, Ankara’daki durum İstanbul kadar kötü değil; ama başkentte de ciddi semptomları olan hastalar eve gönderiliyor. Uzun süredir Yenimahalle Devlet Hastanesi’nin Covid-19 servisinde çalışan Karakoç, şunları anlattı:

“Ankara’da henüz İstanbul’daki gibi bir durum yaşanmıyor. Yani servislerimiz ve yoğun bakımlarımız tamamen dolu değil ama her geçen gün yeni Covid-19 servisleri açılıyor. Genel cerrahi, beyin cerrahi ve dahiliye servisleri ile yoğun bakımları, Covid-19 servislerine ve yoğun bakımlarına dönüştürülüyor. Aldığımız bilgilere göre orta derece akciğer tutulumu olan Covid-19 hastaları evlerine gönderiliyor.”

detay alt
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.