Haber Girişi: 02.09.2019 - 14:32, Güncelleme: 07.12.2020 - 14:04

Saraydaki açılışa katılmayan barolara selam olsun!

 

Saraydaki açılışa katılmayan barolara selam olsun!

Sarayda yapılacak ‘adli yıl’ açılışına katılmayarak ilkeli duruş sergileyen baroları selamlayan CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, yargı reformunun muhalefetin ve toplumun önerileri alınmadan yapılamayacağını dile getirdi
haberimizvar.net CHP Antalya Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek ‘Adli Yıl’ açılışına dair açıklamalarda bulundu. Adında “adalet” olan bir partinin iktidarında Türkiye’de adaletin bu kadar sorgulanır olması trajikomiktir ifadelerini kullandı. 15 Temmuz Darbe girişimini milat olarak alan ve öncesinde yargıyı bir cemaatin oyun alanına çeviren siyasi iktidarın “kandırıldık, aldatıldık” sözlerinden daha fazla özeleştiri yapması gerektiğini belirten Zeybek, “2010 referandumu ile demokrasi adına yargıyı FETÖ’ye teslim edenler, kumpas davalarının sözde savcıları, o günleri sizler unutsanız da tarih unutmayacaktır. Beştepe’de Adli Yıl açılışı yapan, mesleğe başlayan hakim ve savcıların kura çekimini gerçekleştiren siyasi iktidar öncelikle yargının tarafsız ve bağımsızlığına gölge düşüren bu anlayıştan vazgeçmelidir” dedi. YARGIDA REFORM MUHALEFETSİZ OLMAZ CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek yargı bağımsızlığına gölge düşüren iktidarın uygulamalarına rağmen demokratik tepki ortaya koyarak Beştepe’deki açılışa katılmayan ve ilkeli duruş sergileyen baroları selamladığını ifade etti. CHP’li Zeybek açıklamalarında şu ifadeleri kullandı: “Siyasi ve bürokratik safhalarla hazırlanan yargı reformu toplumun beklentilerini karşılamaya hazır değildir. Yargı sistemimizin çözüm bekleyen sayısız sorunu için muhalefetin ve toplumun önerilerinin dikkate alınması elzemdir.” YARGIYA GÜVEN YÜZDE 20’LERE İNDİ 27 yıl Cumhuriyet savcılığı yaptığını belirten Zeybek,  açıklamasında “Mesleğe başladığım ilk yıllarda yargıya güvenin yüzde yetmiş olduğu ve bu oran ile adalet dağılamayacağını, vatandaşın yargıya güveninin artmasını gerektiğini düşünen yargı mensuplarıydık, ancak 17 yıllık AKP iktidarında ise yargıya güven yüzde yirmilere kadar inmiştir. Bu durumun sorumlusu yargıya siyaset karıştıran AKP iktidarıdır” ifadelerini kullandı. AKP HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE İNANMALI Adalet yoksa barış, huzur, istikrar ve kalkınmanın da olmayacağını belirten CHP’li Zeybek, hukukun üstünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini belirtti. Siyasi iktidar dahil, hiç kimsenin veya zümrenin hukukun üstünlüğünden muaf olmadığını belirtti. Kuvvetler ayrılığına da değinen Zeybek, “Yasama, Yürütme ve Yargı’nın kendi görev ve sorumlulukları yasalar tarafından belirlenmiştir, hem yürütme erki, hem yasama hem de yargı erki olarak kendini dev aynasında görenler, topluma en büyük kötülüğü yapanlardır” açıklamasında bulundu.  Zeybek yeni adli yılda görev alacak tüm hakim, savcı, avukat ve yargı çalışanlarına başarılar dileklerini iletti.
Sarayda yapılacak ‘adli yıl’ açılışına katılmayarak ilkeli duruş sergileyen baroları selamlayan CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, yargı reformunun muhalefetin ve toplumun önerileri alınmadan yapılamayacağını dile getirdi

haberimizvar.net CHP Antalya Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek ‘Adli Yıl’ açılışına dair açıklamalarda bulundu. Adında “adalet” olan bir partinin iktidarında Türkiye’de adaletin bu kadar sorgulanır olması trajikomiktir ifadelerini kullandı. 15 Temmuz Darbe girişimini milat olarak alan ve öncesinde yargıyı bir cemaatin oyun alanına çeviren siyasi iktidarın “kandırıldık, aldatıldık” sözlerinden daha fazla özeleştiri yapması gerektiğini belirten Zeybek, “2010 referandumu ile demokrasi adına yargıyı FETÖ’ye teslim edenler, kumpas davalarının sözde savcıları, o günleri sizler unutsanız da tarih unutmayacaktır. Beştepe’de Adli Yıl açılışı yapan, mesleğe başlayan hakim ve savcıların kura çekimini gerçekleştiren siyasi iktidar öncelikle yargının tarafsız ve bağımsızlığına gölge düşüren bu anlayıştan vazgeçmelidir” dedi.

YARGIDA REFORM MUHALEFETSİZ OLMAZ

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek yargı bağımsızlığına gölge düşüren iktidarın uygulamalarına rağmen demokratik tepki ortaya koyarak Beştepe’deki açılışa katılmayan ve ilkeli duruş sergileyen baroları selamladığını ifade etti. CHP’li Zeybek açıklamalarında şu ifadeleri kullandı: “Siyasi ve bürokratik safhalarla hazırlanan yargı reformu toplumun beklentilerini karşılamaya hazır değildir. Yargı sistemimizin çözüm bekleyen sayısız sorunu için muhalefetin ve toplumun önerilerinin dikkate alınması elzemdir.”

YARGIYA GÜVEN YÜZDE 20’LERE İNDİ

27 yıl Cumhuriyet savcılığı yaptığını belirten Zeybek,  açıklamasında “Mesleğe başladığım ilk yıllarda yargıya güvenin yüzde yetmiş olduğu ve bu oran ile adalet dağılamayacağını, vatandaşın yargıya güveninin artmasını gerektiğini düşünen yargı mensuplarıydık, ancak 17 yıllık AKP iktidarında ise yargıya güven yüzde yirmilere kadar inmiştir. Bu durumun sorumlusu yargıya siyaset karıştıran AKP iktidarıdır” ifadelerini kullandı.

AKP HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE İNANMALI
Adalet yoksa barış, huzur, istikrar ve kalkınmanın da olmayacağını belirten CHP’li Zeybek, hukukun üstünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini belirtti. Siyasi iktidar dahil, hiç kimsenin veya zümrenin hukukun üstünlüğünden muaf olmadığını belirtti. Kuvvetler ayrılığına da değinen Zeybek, “Yasama, Yürütme ve Yargı’nın kendi görev ve sorumlulukları yasalar tarafından belirlenmiştir, hem yürütme erki, hem yasama hem de yargı erki olarak kendini dev aynasında görenler, topluma en büyük kötülüğü yapanlardır” açıklamasında bulundu.  Zeybek yeni adli yılda görev alacak tüm hakim, savcı, avukat ve yargı çalışanlarına başarılar dileklerini iletti.

detay alt
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.