Haber Girişi: 21.09.2021 - 14:02, Güncelleme: 21.09.2021 - 14:02

Sezai Temelli’ye tepki: HDP’yi hiçleştirdi

 

Sezai Temelli’ye tepki: HDP’yi hiçleştirdi

Sezai Temelli’nin “Demokratik çözümün adresi İmralı’dır” yanıtını yorumlayan HDP’liler, “Ciddi anlamda sorumsuzluk. Bizde rahatsızlık yarattı. HDP’yi hiçleştiriyor. Böyle bir görüş partiden çıksa kriz olurdu” dedi.
haberimizvar.net- HDP Milletvekili ve eski Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin, Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz” sözlerine verdiği “Demokratik çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı’dır” yanıtı parti içinde rahatsızlık yarattı. HDP’liler, Sezai Temelli’nin sözlerine “Ciddi anlamda sorumsuzluktur” diye tepki gösterdi. PARTİDE RAHATSIZLIK YARATTI İsmail Saymaz, Halk TV’de yayımlanan bugünkü yazısında Temelli’nin Kılıçdaroğlu’na verdiği “Demokratik çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı’dır” yanıtının HDP’de nasıl karşılandığını yazdı. Saymaz, HDP’lilerin Temelli’nin açıklamasını “sorumsuzluk” olarak nitelendirdiğini ve HDP’de rahatsızlık yarattığını aktardı. Saymaz, HDP’lilerin “Partimizin bu kadar saldırı altında olduğu bir anda Kılıçdaroğlu’nın ‘HDP ile çözeriz’ demesi çok kıymetlidir” ifadelerini aktardı. KILIÇDAROĞLU KAPIYI KAPATIYOR Saymaz yazısını şöyle sürdürdü: “Ne var ki Kılıçdaroğlu’nun Çözüm Süreci’ne yönelik eleştirel tavrını ‘Talihsiz’ diye yorumluyorlar. HDP’liler şöyle diyor: ‘Kürt meselesinin çözümünde HDP kolaylaştırıcı, siyasetin önünü açıcı bir aktördür. HDP, ‘Silahlar sussun’ dediğinde susuyor mu? Susmuyor. Susturabilecek kişi, Öcalan’dır. Kılıçdaroğlu, bu kapıyı kapatıyor. Siyasette kapıyı kapatmayacaksınız. Erdoğan bile ‘Çözüm Süreci buzdolabında’ diyor’”. HDP’NİN YETMEYECEĞİ KONULAR “HDP’lilere şu soruyu yönelttim: ‘HDP yetmez mi?’ Bana şöyle yanıt verdiler: ‘HDP’nin yeteceği konular var, yetemeyeceği konular var. HDP’nin yeteceği konular, bu meselenin Meclis’te tartışılması, demokratik yasaların çıkarılmasıdır. Kılıçdaroğlu’nun sözleri ileride ayağına dolaşacak. Diyelim ülkeyi yönetecek. Silahları susturmak istiyor. Nasıl susturacak? Kimle görüşecek?’” SEZAİ TEMELLİ BİZİ HİÇLEŞTİRDİ “HDP’lilere ‘Şu halde Sezai Temelli’yi haklı buluyorsunuz’ dedim. ‘Asla!’ dediler. ‘Neden?’ diye sordum. HDP’nin kurumsal olarak Kılıçdaroğlu’na yanıt vermediğini hatırlatarak şöyle dediler: ‘Temelli’nin sözleri HDP’yi hiçleştiriyor. ‘Asıl muhatap İmralı’dır’ demekle, ‘Ben meseleyi HDP ile çözerim’ diyen anlayışı yok sayıyor. Kamuoyu bu şekilde algıladı. Biz HDP’nin aktör olmasını istiyoruz. HDP’nin vesayet altında olduğu algısını istemiyoruz. HDP çoğulcu bir partidir. Temelli, o iradeyi hiçleştiren bir algı yarattı. ‘Asıl’ ifadesi, ‘Biz yokuz, aslında o var’ diye yorumlandı’. HDP’liler Temelli’nin yalnızca milletvekili olduğunu, parti içinde bir bileşeni temsil etmediğini ve kurumsal görüşü yansıtmadığını belirtiyor. Şöyle diyorlar: ‘Temelli’nin açıklamaları ciddi anlamda sorumsuzluktur. Bizlerde rahatsızlık yarattı. Kurullarımızdan böyle bir açıklama çıkmaz. Böyle bir görüş partiden çıksa kriz olurdu’”.  
Sezai Temelli’nin “Demokratik çözümün adresi İmralı’dır” yanıtını yorumlayan HDP’liler, “Ciddi anlamda sorumsuzluk. Bizde rahatsızlık yarattı. HDP’yi hiçleştiriyor. Böyle bir görüş partiden çıksa kriz olurdu” dedi.

haberimizvar.net-  HDP Milletvekili ve eski Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin, Kemal Kılıçdaroğlu’nun “ Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz” sözlerine verdiği “Demokratik çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı’dır” yanıtı parti içinde rahatsızlık yarattı. HDP’liler, Sezai Temelli’nin sözlerine “Ciddi anlamda sorumsuzluktur” diye tepki gösterdi.

PARTİDE RAHATSIZLIK YARATTI

İsmail Saymaz, Halk TV’de yayımlanan bugünkü yazısında Temelli’nin Kılıçdaroğlu’na verdiği “Demokratik çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı’dır” yanıtının HDP’de nasıl karşılandığını yazdı. Saymaz, HDP’lilerin Temelli’nin açıklamasını “sorumsuzluk” olarak nitelendirdiğini ve HDP’de rahatsızlık yarattığını aktardı. Saymaz, HDP’lilerin “Partimizin bu kadar saldırı altında olduğu bir anda Kılıçdaroğlu’nın ‘ HDP ile çözeriz’ demesi çok kıymetlidir” ifadelerini aktardı.

KILIÇDAROĞLU KAPIYI KAPATIYOR


Saymaz yazısını şöyle sürdürdü: “Ne var ki Kılıçdaroğlu’nun Çözüm Süreci’ne yönelik eleştirel tavrını ‘Talihsiz’ diye yorumluyorlar. HDP’liler şöyle diyor: ‘ Kürt meselesinin çözümünde HDP kolaylaştırıcı, siyasetin önünü açıcı bir aktördür. HDP, ‘Silahlar sussun’ dediğinde susuyor mu? Susmuyor. Susturabilecek kişi, Öcalan’dır. Kılıçdaroğlu, bu kapıyı kapatıyor. Siyasette kapıyı kapatmayacaksınız. Erdoğan bile ‘Çözüm Süreci buzdolabında’ diyor’”.

HDP’NİN YETMEYECEĞİ KONULAR

“HDP’lilere şu soruyu yönelttim: ‘ HDP yetmez mi?’ Bana şöyle yanıt verdiler: ‘HDP’nin yeteceği konular var, yetemeyeceği konular var. HDP’nin yeteceği konular, bu meselenin Meclis’te tartışılması, demokratik yasaların çıkarılmasıdır. Kılıçdaroğlu’nun sözleri ileride ayağına dolaşacak. Diyelim ülkeyi yönetecek. Silahları susturmak istiyor. Nasıl susturacak? Kimle görüşecek?’”

SEZAİ TEMELLİ BİZİ HİÇLEŞTİRDİ

“HDP’lilere ‘Şu halde Sezai Temelli’yi haklı buluyorsunuz’ dedim. ‘Asla!’ dediler. ‘Neden?’ diye sordum. HDP’nin kurumsal olarak Kılıçdaroğlu’na yanıt vermediğini hatırlatarak şöyle dediler: ‘Temelli’nin sözleri HDP’yi hiçleştiriyor. ‘Asıl muhatap İmralı’dır’ demekle, ‘Ben meseleyi HDP ile çözerim’ diyen anlayışı yok sayıyor. Kamuoyu bu şekilde algıladı. Biz HDP’nin aktör olmasını istiyoruz. HDP’nin vesayet altında olduğu algısını istemiyoruz. HDP çoğulcu bir partidir. Temelli, o iradeyi hiçleştiren bir algı yarattı. ‘Asıl’ ifadesi, ‘Biz yokuz, aslında o var’ diye yorumlandı’. HDP’liler Temelli’nin yalnızca milletvekili olduğunu, parti içinde bir bileşeni temsil etmediğini ve kurumsal görüşü yansıtmadığını belirtiyor. Şöyle diyorlar: ‘Temelli’nin açıklamaları ciddi anlamda sorumsuzluktur. Bizlerde rahatsızlık yarattı. Kurullarımızdan böyle bir açıklama çıkmaz. Böyle bir görüş partiden çıksa kriz olurdu’”.  

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.