GÜNDEM Haber Girişi: 13.07.2021 - 20:00, Güncelleme: 13.07.2021 - 20:00

Siyasi mahkumların gözü AYM’de

 

Siyasi mahkumların gözü AYM’de

Anayasa Mahkemesi, hükümlülere infaz indirimi getiren düzenlemenin iptali talebini esastan karara bağlayacak. Eğer AYM’den iptal kararı çıkarsa, infaz indirimi düzenlemesi genişleyecek. Ret çıkması halinde siyasi mahkumlar infazdan yararlanamayacak.
haberimizvar.net- Anayasa Mahkemesi (AYM), cezaevlerindeki hükümlülere infaz indirimi getiren düzenlemenin iptali talebini esastan karara bağlayacak. Görüşme öncesinde hazırladığı raporu heyete sunan AYM raportörü, olumsuz görüş bildirdi. AYM’den iptal kararı çıkması halinde, infaz indiriminden yaptıkları konuşma veya yazdıkları yazılar nedeniyle cezaevinde olan gazeteci ve siyasetçilerin de arasında olduğu siyasi mahkumlar da yararlanacak. MHP ISRAR ETTİ, AKP TEKLİF ETTİ MHP’nin ısrarı üzerine cezaevindeki belli suçlardan hüküm giyen mahkumlara infaz indirimi getiren yasal düzenleme, AK Parti tarafından geçen yıl Mart ayında Meclis’e sunuldu. Korona virüs nedeniyle cezaevlerini rahatlatmak amacıyla getirildiği açıklanan teklif, AKP ve MHP’li milletvekillerin oylarıyla Nisan 2020’de yasalaştı. ALAATTİN ÇAKICI TAHLİYE EDİLDİ Yasa; terör, cinsel suçlar ile kasten öldürme ve yaralamanın dışındaki suçlardan hüküm giyenlere yarı oranında infaz indirimi getirdi. Açık ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler de yasa kapsamında koronavirüs iznine çıkarıldı. Düzenleme kapsamında yaklaşık 90 bin hükümlü tahliye edildi. Bunlar arasında suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı da yer aldı. CHP’DEN AYM’YE İPTAL BAŞVURUSU Bunun üzerine CHP, infaz paketinin usulden ve esastan iptali talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Düzenlemenin ‘genel af’ niteliğinde olduğunu belirten CHP, yasanın tümünün iptalini talep etti, hükümlüler arasında suça göre ayrım yapması nedeniyle yasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu da vurguladı. USULDEN İPTAL BİR OY FARKLA OLDU Yüksek Mahkeme, önce yasanın usulden iptali talebini 17 Temmuz 2020 tarihinde görüştü. Mahkeme, 7’ye karşılık 8 oyla iptal talebini reddetti. Bir üye daha yasanın iptali talebi yönünde oy kullansaydı, düzenleme tümden iptal edilecekti. AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın arasında bulunduğu 7 üye, düzenlenmenin ‘af niteliğinde’ olduğunu, bu nedenle 360 milletvekilinin oyuyla kabul edilmesi gerektiğini belirterek karşı oy kullandı. RAPORTÖR OLUMSUZ GÖRÜŞ VERDİ Yüksek Mahkeme, yasanın esastan iptali talebini ise 14 Temmuz Çarşamba günü görüşecek. Görüşme öncesinde görevlendirilen raportör, raporunu tamamlayarak heyete sundu. Raporda, iptal talebinin reddedilmesi istendi. Raporun, AYM üyeleri açısından bağlayıcılığı bulunmuyor. Eğer AYM’den iptal kararı çıkarsa, infaz indirimi düzenlemesi genişleyecek. Yasadan terör, cinsel suçlar ve adam öldürmeden yatanlar da yararlanacak. Özellikle hakkında yazdıkları yazı veya yaptıkları konuşma nedeniyle terör den dava açılan siyasetçi ve gazeteciler de iptal kararından yararlanacak. İptal kararı, 30 Mart 2020 tarihinden önce işlenen bütün suçları kapsayacak. Ret çıkması halinde siyasi mahkumlar infaz paketinden yararlanamayacak.  
Anayasa Mahkemesi, hükümlülere infaz indirimi getiren düzenlemenin iptali talebini esastan karara bağlayacak. Eğer AYM’den iptal kararı çıkarsa, infaz indirimi düzenlemesi genişleyecek. Ret çıkması halinde siyasi mahkumlar infazdan yararlanamayacak.

haberimizvar.net- Anayasa Mahkemesi (AYM), cezaevlerindeki hükümlülere infaz indirimi getiren düzenlemenin iptali talebini esastan karara bağlayacak. Görüşme öncesinde hazırladığı raporu heyete sunan AYM raportörü, olumsuz görüş bildirdi. AYM’den iptal kararı çıkması halinde, infaz indiriminden yaptıkları konuşma veya yazdıkları yazılar nedeniyle cezaevinde olan gazeteci ve siyasetçilerin de arasında olduğu siyasi mahkumlar da yararlanacak.

MHP ISRAR ETTİ, AKP TEKLİF ETTİ

MHP’nin ısrarı üzerine cezaevindeki belli suçlardan hüküm giyen mahkumlara infaz indirimi getiren yasal düzenleme, AK Parti tarafından geçen yıl Mart ayında Meclis’e sunuldu. Korona virüs nedeniyle cezaevlerini rahatlatmak amacıyla getirildiği açıklanan teklif, AKP ve MHP’li milletvekillerin oylarıyla Nisan 2020’de yasalaştı.

ALAATTİN ÇAKICI TAHLİYE EDİLDİ

Yasa; terör, cinsel suçlar ile kasten öldürme ve yaralamanın dışındaki suçlardan hüküm giyenlere yarı oranında infaz indirimi getirdi. Açık ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler de yasa kapsamında koronavirüs iznine çıkarıldı. Düzenleme kapsamında yaklaşık 90 bin hükümlü tahliye edildi. Bunlar arasında suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı da yer aldı.

CHP’DEN AYM’YE İPTAL BAŞVURUSU

Bunun üzerine CHP, infaz paketinin usulden ve esastan iptali talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Düzenlemenin ‘genel af’ niteliğinde olduğunu belirten CHP, yasanın tümünün iptalini talep etti, hükümlüler arasında suça göre ayrım yapması nedeniyle yasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu da vurguladı.

USULDEN İPTAL BİR OY FARKLA OLDU

Yüksek Mahkeme, önce yasanın usulden iptali talebini 17 Temmuz 2020 tarihinde görüştü. Mahkeme, 7’ye karşılık 8 oyla iptal talebini reddetti. Bir üye daha yasanın iptali talebi yönünde oy kullansaydı, düzenleme tümden iptal edilecekti. AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın arasında bulunduğu 7 üye, düzenlenmenin ‘af niteliğinde’ olduğunu, bu nedenle 360 milletvekilinin oyuyla kabul edilmesi gerektiğini belirterek karşı oy kullandı.

RAPORTÖR OLUMSUZ GÖRÜŞ VERDİ

Yüksek Mahkeme, yasanın esastan iptali talebini ise 14 Temmuz Çarşamba günü görüşecek. Görüşme öncesinde görevlendirilen raportör, raporunu tamamlayarak heyete sundu. Raporda, iptal talebinin reddedilmesi istendi. Raporun, AYM üyeleri açısından bağlayıcılığı bulunmuyor. Eğer AYM’den iptal kararı çıkarsa, infaz indirimi düzenlemesi genişleyecek. Yasadan terör, cinsel suçlar ve adam öldürmeden yatanlar da yararlanacak. Özellikle hakkında yazdıkları yazı veya yaptıkları konuşma nedeniyle terör den dava açılan siyasetçi ve gazeteciler de iptal kararından yararlanacak. İptal kararı, 30 Mart 2020 tarihinden önce işlenen bütün suçları kapsayacak. Ret çıkması halinde siyasi mahkumlar infaz paketinden yararlanamayacak.  

detay alt
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.