Haber Girişi: 05.08.2021 - 17:45, Güncelleme: 05.08.2021 - 17:45

Soruşturmayı savcılık yapar

 

Soruşturmayı savcılık yapar

İçişleri Bakanı Soylu’nun Yavaş hakkında, ‘görevini kötüye kullanma gerekçesiyle’ soruşturma onayı verdiği iddiasını yanıtlayan Ankara Büyükşehir, “Soruşturmayı savcılık yapar. İçişleri Bakanlığı’nın ön incelemesi söz konusu” açıklaması yaptı.
haberimizvar.net- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş’ın TOGO İkiz Kuleleri’ni mühürlemesi ve ruhsatlarının iptal kararları için ‘görevini kötüye kullandığı’ gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılması için inceleme yapılmasına onay verdiği öne sürülmüştü. Söz konusu iddiayla ilgili ABB açıklamada bulundu. ONAY VERİLDİĞİ İFADESİ YALAN Konunun Sinan Aygün’ün Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurusu üzerine yapılan, prosedürün uygulanmasına dair ‘ön inceleme’ izninden ibaret olduğu belirtilen açıklamada, “Bu süreç, kamu görevlileri hakkında yapılan şikâyetler üzerine yürütülen rutin bir idari işlemdir. Soruşturma izni, ön inceleme tamamlandıktan sonraki sürece dair bir işlem olup şu anda böyle bir durum yoktur. Soruşturma, Savcılık makamı tarafından yapılır; burada İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı bir ön inceleme söz konusudur. Soruşturma yapılmasına onay verildiği ifadesi yalandır”. TEFTİŞ KURULU ÜZERİNDE BASKI “Belirli kişilerce belli yayın kuruluşlarından servis edilen, İçişleri Bakanlığı ve Mülkiye Teftiş Kurulu üzerinde baskı kurmak amacıyla yapıldığı açık olan bu yalan haberin içeriğiyle ilgili suç duyurusunda bulunulacaktır. Bu basın kurumlarının bir siyasi duruşlarının olması kabul edilebilir, ancak belirli rant odaklarını hangi motiflerle, neden destekledikleri asla anlaşılabilir bir durum değildir”. İMAR BARONLARI DÖNEMİ BİTTİ “Sinan Aygün ve benzeri kişilerin, eski dönemde onlara sağlanan imtiyazlar nedeniyle mahir oldukları bu tip ucuz oyunlarına karşı asla taviz verilmeyeceğinin ve bu dönemin millet iradesi ile sona erdiğinin bir kez daha altını çiziyoruz. ‘Tek bir karar alıp rantın 10 kat artırıldığı imar baronları dönemi’ ortadan kaldırılmıştır. ABB’de ‘rant’ devrinin bittiğini; hiçbir kişi, grup, cemaat, vakfa ayrıcalık tanınmayacağını, halkın parasının ve devlet imkanlarının kimseye peşkeş çekilemeyeceğini bir kez daha vurguluyor; bu uğurda söz konusu bedel ödemek olacaksa, peşinen hazır olduğumuzu da belirtiyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur”: SABAH GAZETESİ HABER YAPMIŞTI Sabah gazetesinden Tolga Özlü’nün haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın, TOGO İkiz Kuleleri’ni mühürlemesi ve ruhsatlarının iptal kararlarının ardından Mansur Yavaş’ın görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle hakkında ön soruşturma başlatılması için İçişleri Bakanlığı’na başvurmuştu. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı, 17 Haziran’da Başsavcılığı’nın talebine yanıt verdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanı Turan Ergun’un imzasının bulunduğu yazıda, Mansur Yavaş ve sorumluluğu tespit edilecek ilgili diğer belediye görevlileri hakkında 4483 sayılı kanuna göre ön inceleme yapılması istendi. Başkanlık, ön incelemenin 30 günlük süre içerisinde bitirilmediği takdirde 15 günlük ek sürenin kullanılmasını istedi.
İçişleri Bakanı Soylu’nun Yavaş hakkında, ‘görevini kötüye kullanma gerekçesiyle’ soruşturma onayı verdiği iddiasını yanıtlayan Ankara Büyükşehir, “Soruşturmayı savcılık yapar. İçişleri Bakanlığı’nın ön incelemesi söz konusu” açıklaması yaptı.

haberimizvar.net- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş’ın TOGO İkiz Kuleleri’ni mühürlemesi ve ruhsatlarının iptal kararları için ‘görevini kötüye kullandığı’ gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılması için inceleme yapılmasına onay verdiği öne sürülmüştü. Söz konusu iddiayla ilgili ABB açıklamada bulundu.

ONAY VERİLDİĞİ İFADESİ YALAN

Konunun Sinan Aygün’ün Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurusu üzerine yapılan, prosedürün uygulanmasına dair ‘ön inceleme’ izninden ibaret olduğu belirtilen açıklamada, “Bu süreç, kamu görevlileri hakkında yapılan şikâyetler üzerine yürütülen rutin bir idari işlemdir. Soruşturma izni, ön inceleme tamamlandıktan sonraki sürece dair bir işlem olup şu anda böyle bir durum yoktur. Soruşturma, Savcılık makamı tarafından yapılır; burada İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı bir ön inceleme söz konusudur. Soruşturma yapılmasına onay verildiği ifadesi yalandır”.

TEFTİŞ KURULU ÜZERİNDE BASKI

“Belirli kişilerce belli yayın kuruluşlarından servis edilen, İçişleri Bakanlığı ve Mülkiye Teftiş Kurulu üzerinde baskı kurmak amacıyla yapıldığı açık olan bu yalan haberin içeriğiyle ilgili suç duyurusunda bulunulacaktır. Bu basın kurumlarının bir siyasi duruşlarının olması kabul edilebilir, ancak belirli rant odaklarını hangi motiflerle, neden destekledikleri asla anlaşılabilir bir durum değildir”.

İMAR BARONLARI DÖNEMİ BİTTİ

“Sinan Aygün ve benzeri kişilerin, eski dönemde onlara sağlanan imtiyazlar nedeniyle mahir oldukları bu tip ucuz oyunlarına karşı asla taviz verilmeyeceğinin ve bu dönemin millet iradesi ile sona erdiğinin bir kez daha altını çiziyoruz. ‘Tek bir karar alıp rantın 10 kat artırıldığı imar baronları dönemi’ ortadan kaldırılmıştır. ABB’de ‘rant’ devrinin bittiğini; hiçbir kişi, grup, cemaat, vakfa ayrıcalık tanınmayacağını, halkın parasının ve devlet imkanlarının kimseye peşkeş çekilemeyeceğini bir kez daha vurguluyor; bu uğurda söz konusu bedel ödemek olacaksa, peşinen hazır olduğumuzu da belirtiyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur”:

SABAH GAZETESİ HABER YAPMIŞTI

Sabah gazetesinden Tolga Özlü’nün haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın, TOGO İkiz Kuleleri’ni mühürlemesi ve ruhsatlarının iptal kararlarının ardından Mansur Yavaş’ın görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle hakkında ön soruşturma başlatılması için İçişleri Bakanlığı’na başvurmuştu. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı, 17 Haziran’da Başsavcılığı’nın talebine yanıt verdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanı Turan Ergun’un imzasının bulunduğu yazıda, Mansur Yavaş ve sorumluluğu tespit edilecek ilgili diğer belediye görevlileri hakkında 4483 sayılı kanuna göre ön inceleme yapılması istendi. Başkanlık, ön incelemenin 30 günlük süre içerisinde bitirilmediği takdirde 15 günlük ek sürenin kullanılmasını istedi.

detay alt
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.