GÜNDEM Haber Girişi: 05.07.2021 - 16:58, Güncelleme: 05.07.2021 - 16:58

Suyu içilen derelerden artık zehir akıyor!

 

Suyu içilen derelerden artık zehir akıyor!

Bir zamanlar insanın, kurdun-kuşun su içtiği Torosların koynundaki Fariske çayı, arıtılmadan bırakılan kanalizasyon atıkları yüzünden lağım çukuruna döndü…
haberimizvar.net- Yusuf Yavuz Karaman’ın Sarıveliler ilçesinde kanalizasyon atıklarının Göktepe (Fariske) Çayına bırakılması çevre ve insan sağlığını tehdit ediyor. Göktepe ve Çevresini Koruma ve Tanıtma Derneği Başkanı Halil Koçak, sorunun çözülmesi için ilgili kurumlara defalarca başvuru yapılmasına karşın bir adım atılmamasını eleştirerek, “Sarıveliler ilçesinin arıtma tesisi yok. Biriken atıklar iki ayrı noktadan doğrudan çaya bırakılıyor. Zehirlenme korkusunda çaya girmiyoruz. Kokudan bayılacak durumdayız” diye konuştu. Karaman’ın 1650 rakımlı Sarıveliler ilçesindeki kanalizasyon sorunu çevre ve insan sağlığını tehdit ediyor. İlçe merkezindeki kanalizasyon atıklarının arıtılmadan eski adı Fariske olan Göktepe Çayına bırakılmasına tepki gösteren Göktepe Çevresini Koruma ve Tanıtma Derneği Başkanı Halil Koçak, yıllardır Karaman Valiliği ve ilgili diğer kurumlara başvuru yapılmasına rağmen sorunun çözülmediğini dile getirdi. SARIVELİLER İLÇESİNİN ARITMA TESİSİ YOK Sarıveliler’e bağlı Adiller ve Ortaköy’den dere yatağına bırakılan kanalizasyon atıklarını görüntüleyerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili birimlerine ilettiklerini ve sorunun çözülmesi talebinde bulunduklarını dile getiren Koçak, bölgedeki kirliliği, “görüntüleri çekerken kokudan bayılacaktım” sözleriyle özetleyerek şunları dile getirdi: “Sarıveliler ilçesinin arıtma tesisi yok. Biriken atıklar iki ayrı noktadan doğrudan çaya bırakılıyor. Zehirlenme korkusunda çaya girmiyoruz. Kokudan bayılacak durumdayız. Bizi 7 yıldır oyalıyorlar.” BUGÜN KULLANILAMAZ HALE GELDİ Göksu Nehri’nin kollarından biri olan Fariske çayının sularının 50 yıl önce içilebilir durumda olduğunu ancak bugün kirlilik yüzünden kullanılamaz hale geldiğinin altını çizen Dernek Başkanı Koçak, Sarıveliler ilçesinin arıtma sorununun bir an önce çözülmesini istedi. Göktepe Çayının suları yöre halkı tarafından tarımsal sulamada da kullanılıyor. Ancak kanalizasyon sularının arıtılmadan dere yatağına bırakılması tarımsal üretimi ve halk sağlığını da ciddi oranda tehdit ediyor. KANALİZASYON SORUNU Öte yandan Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) tarafından hazırlanan 2019 tarihli Sarıveliler ilçe raporunda da yöredeki kanalizasyon sorununun gündeme getiriliyor. MEVKA’nın Sarıveliler Raporunda, “İlçede neredeyse bütün köylerde kanalizasyon altyapısı ya bulunmamakta ya da kanalizasyonlarda büyük sorunlar yaşanmaktadır. Mesela Civler köyünde kanalizasyona bağlı sinekler olmakta ve hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Tüm köylere acil kanalizasyon sistemi yapılmalıdır” ifadelerine yer veriliyor.
Bir zamanlar insanın, kurdun-kuşun su içtiği Torosların koynundaki Fariske çayı, arıtılmadan bırakılan kanalizasyon atıkları yüzünden lağım çukuruna döndü…

haberimizvar.net- Yusuf Yavuz Karaman’ın Sarıveliler ilçesinde kanalizasyon atıklarının Göktepe (Fariske) Çayına bırakılması çevre ve insan sağlığını tehdit ediyor. Göktepe ve Çevresini Koruma ve Tanıtma Derneği Başkanı Halil Koçak, sorunun çözülmesi için ilgili kurumlara defalarca başvuru yapılmasına karşın bir adım atılmamasını eleştirerek, “Sarıveliler ilçesinin arıtma tesisi yok. Biriken atıklar iki ayrı noktadan doğrudan çaya bırakılıyor. Zehirlenme korkusunda çaya girmiyoruz. Kokudan bayılacak durumdayız” diye konuştu. Karaman’ın 1650 rakımlı Sarıveliler ilçesindeki kanalizasyon sorunu çevre ve insan sağlığını tehdit ediyor. İlçe merkezindeki kanalizasyon atıklarının arıtılmadan eski adı Fariske olan Göktepe Çayına bırakılmasına tepki gösteren Göktepe Çevresini Koruma ve Tanıtma Derneği Başkanı Halil Koçak, yıllardır Karaman Valiliği ve ilgili diğer kurumlara başvuru yapılmasına rağmen sorunun çözülmediğini dile getirdi.

SARIVELİLER İLÇESİNİN ARITMA TESİSİ YOK

Sarıveliler’e bağlı Adiller ve Ortaköy’den dere yatağına bırakılan kanalizasyon atıklarını görüntüleyerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili birimlerine ilettiklerini ve sorunun çözülmesi talebinde bulunduklarını dile getiren Koçak, bölgedeki kirliliği, “görüntüleri çekerken kokudan bayılacaktım” sözleriyle özetleyerek şunları dile getirdi: “Sarıveliler ilçesinin arıtma tesisi yok. Biriken atıklar iki ayrı noktadan doğrudan çaya bırakılıyor. Zehirlenme korkusunda çaya girmiyoruz. Kokudan bayılacak durumdayız. Bizi 7 yıldır oyalıyorlar.”

BUGÜN KULLANILAMAZ HALE GELDİ

Göksu Nehri’nin kollarından biri olan Fariske çayının sularının 50 yıl önce içilebilir durumda olduğunu ancak bugün kirlilik yüzünden kullanılamaz hale geldiğinin altını çizen Dernek Başkanı Koçak, Sarıveliler ilçesinin arıtma sorununun bir an önce çözülmesini istedi. Göktepe Çayının suları yöre halkı tarafından tarımsal sulamada da kullanılıyor. Ancak kanalizasyon sularının arıtılmadan dere yatağına bırakılması tarımsal üretimi ve halk sağlığını da ciddi oranda tehdit ediyor. KANALİZASYON SORUNU Öte yandan Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) tarafından hazırlanan 2019 tarihli Sarıveliler ilçe raporunda da yöredeki kanalizasyon sorununun gündeme getiriliyor. MEVKA’nın Sarıveliler Raporunda, “İlçede neredeyse bütün köylerde kanalizasyon altyapısı ya bulunmamakta ya da kanalizasyonlarda büyük sorunlar yaşanmaktadır. Mesela Civler köyünde kanalizasyona bağlı sinekler olmakta ve hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Tüm köylere acil kanalizasyon sistemi yapılmalıdır” ifadelerine yer veriliyor.

detay alt
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.