Haber Girişi: 15.07.2021 - 10:44, Güncelleme: 15.07.2021 - 10:44

Taliban Sözcüsü Mücahit: Türkiye bizimle görüşmeyi durdurdu

 

Taliban Sözcüsü Mücahit: Türkiye bizimle görüşmeyi durdurdu

Türkiye’nin kendileriyle görüşmeyi durdurduğunu söyleyen Taliban Sözcüsü Mücahit, “NATO şemsiyesi altında Afganistan’a gelen Türkiye’nin çekilmesini istiyoruz. Türkiye’yi Türkiye olarak istiyoruz. NATO’nun bir parçası olarak istemiyoruz” dedi.
haberimizvar.net- ABD başta olmak üzere NATO ülkelerinin Afganistan’dan çekilme kararı sonrasında Türkiye’nin Kabil’deki Hamid Karzai Havaalanı’nın güvenliğini üstlenme yönündeki adımı, Afganistan’ın önemli bir bölümünü kontrolünde bulunduran Taliban’dan tepki gördü. ‘İstiklal’ gazetesinden Turan Kışlakçı’ya röportaj veren Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, “Türk yetkililer ile geçen aylarda görüşüyorduk. Ortak görüşmeler yapma yönünde anlaşmaya da vardık. Ancak Türk tarafı bunu tek taraflı olarak durdurdu. Ayrıca Türk tarafı bize halen Suriyeli muhalif gruplara davrandığı gibi davranıyor. Batı’dan ve görüştüğümüz komşu ülkelerden birçoğu bize devlet protokolü uyguluyor. Maalesef Türkiye’nin bu muamelesinden de rahatsız olduğumuzu belirtelim. En azından Libya’daki Trablus hükümeti ile olan ilişkileri gibi bir ilişki geliştirebiliriz” diye konuştu. TÜRKİYE’NİN ÇEKİLMESİNİ İSTİYORUZ Mücahit, örgütün Ankara’ya yönelik tepkisine dair şunları söyledi: “Ne Afganistan İslam Emirliği ne de Afgan halkının Türkiye’ye veya Türkiye halkına bir karşıtlığı vardır. Türk halkı ile din, mezhep, tarih ve kültür birliğimiz vardır. İki halk da birbirini çok sever. Biz 20 yıl önce NATO şemsiyesi altında Afganistan’a gelen Türkiye’nin de çekilmesini istiyoruz. Türkiye’ye de ihtiyacımız olduğunda direkt Türkiye ve Türk halkı ile konuşacağız. Türkiye’yi Türkiye olarak istiyoruz. NATO’nun bir parçası olarak Türkiye’yi istemiyoruz. ABD ile yaptığımız ve Türkiye’nin de kabul ettiği, Doha Anlaşması uyarınca NATO üyesi olan veya olmayan bütün yabancı güçlerin Afganistan’dan çekilmesi gerekiyor” dedi. TÜRK YETKİLİLER GÜVENCE VERMİŞTİ Taliban Sözcüsü Mücahit, “Türkiye ile bir anlaşma yapamaz mısınız?” sorusuna da şu yanıtı verdi: “Geçen aylarda Türk yetkililerle temas halindeydik ve onayımız olmadan tek taraflı bir karar almayacaklarına dair bize güvence verdiler ve bu konuda birçok toplantı yaptık. Ancak daha sonra Kabil’deki Hamid Karzai Havalimanı’nın güvenliğini sağlama yönünde karar aldılar. Aldıkları bu karar, bizimle görüşülmeden tek taraflı alınmış bir karardır. ABD ve bütün batılı güçler Afganistan'ı terk ederken Türkiye'nin ABD ile yaptığı bir anlaşma çerçevesinde burada bulunmasını kabul etmiyor ve Türkiye’nin bu kararından vazgeçmesi çağrısında bulunuyoruz. Çünkü Türkiye’nin bu kararı ne Türkiye’ye, ne de Afganistan’a fayda sağlar, aksine sadece iki Müslüman ülke arasında sorun ve sorunlar oluşturur. Daha sonraki süreçte hem Afganistan’ın hem de Türkiye’nin çıkarları çerçevesinde iki ülke olarak her türlü görüşmelere açık olduğumuzu Türk yetkililere açıklamıştık”.  
Türkiye’nin kendileriyle görüşmeyi durdurduğunu söyleyen Taliban Sözcüsü Mücahit, “NATO şemsiyesi altında Afganistan’a gelen Türkiye’nin çekilmesini istiyoruz. Türkiye’yi Türkiye olarak istiyoruz. NATO’nun bir parçası olarak istemiyoruz” dedi.

haberimizvar.net-  ABD başta olmak üzere NATO ülkelerinin Afganistan’dan çekilme kararı sonrasında Türkiye’nin Kabil’deki Hamid Karzai Havaalanı’nın güvenliğini üstlenme yönündeki adımı, Afganistan’ın önemli bir bölümünü kontrolünde bulunduran Taliban’dan tepki gördü. ‘İstiklal’ gazetesinden Turan Kışlakçı’ya röportaj veren Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, “Türk yetkililer ile geçen aylarda görüşüyorduk. Ortak görüşmeler yapma yönünde anlaşmaya da vardık. Ancak Türk tarafı bunu tek taraflı olarak durdurdu. Ayrıca Türk tarafı bize halen Suriyeli muhalif gruplara davrandığı gibi davranıyor. Batı’dan ve görüştüğümüz komşu ülkelerden birçoğu bize devlet protokolü uyguluyor. Maalesef Türkiye’nin bu muamelesinden de rahatsız olduğumuzu belirtelim. En azından Libya’daki Trablus hükümeti ile olan ilişkileri gibi bir ilişki geliştirebiliriz” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN ÇEKİLMESİNİ İSTİYORUZ

Mücahit, örgütün Ankara’ya yönelik tepkisine dair şunları söyledi: “Ne Afganistan İslam Emirliği ne de Afgan halkının Türkiye’ye veya Türkiye halkına bir karşıtlığı vardır. Türk halkı ile din, mezhep, tarih ve kültür birliğimiz vardır. İki halk da birbirini çok sever. Biz 20 yıl önce NATO şemsiyesi altında Afganistan’a gelen Türkiye’nin de çekilmesini istiyoruz. Türkiye’ye de ihtiyacımız olduğunda direkt Türkiye ve Türk halkı ile konuşacağız. Türkiye’yi Türkiye olarak istiyoruz. NATO’nun bir parçası olarak Türkiye’yi istemiyoruz. ABD ile yaptığımız ve Türkiye’nin de kabul ettiği, Doha Anlaşması uyarınca NATO üyesi olan veya olmayan bütün yabancı güçlerin Afganistan’dan çekilmesi gerekiyor” dedi.

TÜRK YETKİLİLER GÜVENCE VERMİŞTİ

Taliban Sözcüsü Mücahit, “ Türkiye ile bir anlaşma yapamaz mısınız?” sorusuna da şu yanıtı verdi: “Geçen aylarda Türk yetkililerle temas halindeydik ve onayımız olmadan tek taraflı bir karar almayacaklarına dair bize güvence verdiler ve bu konuda birçok toplantı yaptık. Ancak daha sonra Kabil’deki Hamid Karzai Havalimanı’nın güvenliğini sağlama yönünde karar aldılar. Aldıkları bu karar, bizimle görüşülmeden tek taraflı alınmış bir karardır. ABD ve bütün batılı güçler Afganistan'ı terk ederken Türkiye'nin ABD ile yaptığı bir anlaşma çerçevesinde burada bulunmasını kabul etmiyor ve Türkiye’nin bu kararından vazgeçmesi çağrısında bulunuyoruz. Çünkü Türkiye’nin bu kararı ne Türkiye’ye, ne de Afganistan’a fayda sağlar, aksine sadece iki Müslüman ülke arasında sorun ve sorunlar oluşturur. Daha sonraki süreçte hem Afganistan’ın hem de Türkiye’nin çıkarları çerçevesinde iki ülke olarak her türlü görüşmelere açık olduğumuzu Türk yetkililere açıklamıştık”.  

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.