Vekil Arı’dan bakanlıklara soru yağmuru

SİYASET 23.01.2023 - 19:32, Güncelleme: 23.01.2023 - 19:32
 

Vekil Arı’dan bakanlıklara soru yağmuru

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, geçen hafta, Tüm Özel Okul Öncesi Eğitim Kurumları ve Çocuk Kulüpleri Dernekleri Federasyonu (TOKEFED) TBMM’de ağırladı ve sektörle ilgili sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulundu. Arı, konuyla ilgili olarak 5 bakanlığa soru önergesi sundu.

haberimizvar.net- Milletvekili Arı, konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: “En önemli varlıklarımız olan çocuklarımızın güvenli ortamlarda eğitim almaları ve bakımlarının yapılması sosyal devletin sorumluluğudur. Özellikle çalışan ve çalışmak isteyen kadınların iş hayatında ve sosyal hayatlarında var olabilmeleri için kreşlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyacın kamu eliyle karşılanması gerekmektedir. Çocuklarımızın daha temiz ortamlarda büyümesi, daha sağlıklı besinler alması hepimiz için hayatidir. Veliler çocuklarını bu standartları taşıyan özel kreş, gündüz bakım evleri ve çocuk kulüpleri ile özel anaokullarına göndermeye çalışmaktadır. Ancak günümüzde yaşanan ekonomik ve sosyal sıkıntılar yüzünden velilerimiz bu konuda zorlanmaktadır.” Sektörün sorunlarını soru önergeleriyle TBMM gündemine taşıyan Arı ilgili bakanlıklara şu soruları sordu: “Konu ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ’ye: Bakanlığınızca, okul öncesi eğitim kurumlarının hizmetlerindeki KDV oranının %1 düşürmek için bir çalışmanız var mıdır? Bakanlığınızca, özel okul öncesi eğitim kurumlarının hizmetlerinin devamlılığını sürdürmeleri için kurumlara SGK teşviki verilmesi ya da istihdamı artırmak ile ilgili çalışmanız var mıdır? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a: Bakanlığınızca, özel okul öncesi eğitim kurumlarına çocuklarını kayıt ettirmek istedikleri halde artan fiyatlardan kaynaklı çocuklarını gönderemeyen velilere destek vermek amacıyla bir çalışmanız var mıdır? Bakanlığınıza bağlı olan Kreş, Gündüz Bakımevleri ve Çocuk Kulüpleri 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında faaliyet göstermektedir. Kanunun 35/A. maddesinde, “… yönetmelikle belirlenen koşullara göre eksiklik veya aykırılığın tespiti hâlinde il müdürü tarafından 16 yaşından büyükler için her yıl belirlenen aylık net asgari ücret tutarının on katından elli katına kadar idari para cezası verilir.” ibaresi yer aldığı görülmektedir. Asgari ücretin 8.506 TL olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bir evrak eksikliğinde bile kuruma en az 85.060 TL ceza kesilmektedir. “… aylık net asgari ücret tutarının on katından elli katına kadar idari para cezası verilir.” düzenlenmesinin de gerektiğini düşünüyor musunuz? Bu konu ile ilgili bir çalışmanız var mıdır? Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a: Bakanlığınızca, çocuklarımıza eğitim ve hizmet veren kurumların kira artışlarına sınırlama getirilmesi ile ilgili bir çalışmanız var mıdır? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat Bilgin’e: Bakanlık tarafından, okul öncesi eğitim kurumlarında İŞKUR iş başı eğitim programlarından alınan personellerin, yönetmelik gereği çalıştırılması gereken personel statüsünde kabul edilmesi için bir çalışmanız var mıdır? Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e: Okul öncesi eğitim kurumlarının elektrik ve doğalgaz giderlerinde indirim yapılması ile ilgili bir çalışmanız var mıdır?” sorularını yöneltti.    
CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, geçen hafta, Tüm Özel Okul Öncesi Eğitim Kurumları ve Çocuk Kulüpleri Dernekleri Federasyonu (TOKEFED) TBMM’de ağırladı ve sektörle ilgili sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulundu. Arı, konuyla ilgili olarak 5 bakanlığa soru önergesi sundu.

haberimizvar.net- Milletvekili Arı, konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: “En önemli varlıklarımız olan çocuklarımızın güvenli ortamlarda eğitim almaları ve bakımlarının yapılması sosyal devletin sorumluluğudur. Özellikle çalışan ve çalışmak isteyen kadınların iş hayatında ve sosyal hayatlarında var olabilmeleri için kreşlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyacın kamu eliyle karşılanması gerekmektedir.

Çocuklarımızın daha temiz ortamlarda büyümesi, daha sağlıklı besinler alması hepimiz için hayatidir. Veliler çocuklarını bu standartları taşıyan özel kreş, gündüz bakım evleri ve çocuk kulüpleri ile özel anaokullarına göndermeye çalışmaktadır. Ancak günümüzde yaşanan ekonomik ve sosyal sıkıntılar yüzünden velilerimiz bu konuda zorlanmaktadır.”

Sektörün sorunlarını soru önergeleriyle TBMM gündemine taşıyan Arı ilgili bakanlıklara şu soruları sordu:

“Konu ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ’ye:

Bakanlığınızca, okul öncesi eğitim kurumlarının hizmetlerindeki KDV oranının %1 düşürmek için bir çalışmanız var mıdır?

Bakanlığınızca, özel okul öncesi eğitim kurumlarının hizmetlerinin devamlılığını sürdürmeleri için kurumlara SGK teşviki verilmesi ya da istihdamı artırmak ile ilgili çalışmanız var mıdır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a:

Bakanlığınızca, özel okul öncesi eğitim kurumlarına çocuklarını kayıt ettirmek istedikleri halde artan fiyatlardan kaynaklı çocuklarını gönderemeyen velilere destek vermek amacıyla bir çalışmanız var mıdır?

Bakanlığınıza bağlı olan Kreş, Gündüz Bakımevleri ve Çocuk Kulüpleri 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında faaliyet göstermektedir. Kanunun 35/A. maddesinde, “… yönetmelikle belirlenen koşullara göre eksiklik veya aykırılığın tespiti hâlinde il müdürü tarafından 16 yaşından büyükler için her yıl belirlenen aylık net asgari ücret tutarının on katından elli katına kadar idari para cezası verilir.” ibaresi yer aldığı görülmektedir. Asgari ücretin 8.506 TL olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bir evrak eksikliğinde bile kuruma en az 85.060 TL ceza kesilmektedir. “… aylık net asgari ücret tutarının on katından elli katına kadar idari para cezası verilir.” düzenlenmesinin de gerektiğini düşünüyor musunuz? Bu konu ile ilgili bir çalışmanız var mıdır?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a:

Bakanlığınızca, çocuklarımıza eğitim ve hizmet veren kurumların kira artışlarına sınırlama getirilmesi ile ilgili bir çalışmanız var mıdır?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat Bilgin’e:

Bakanlık tarafından, okul öncesi eğitim kurumlarında İŞKUR iş başı eğitim programlarından alınan personellerin, yönetmelik gereği çalıştırılması gereken personel statüsünde kabul edilmesi için bir çalışmanız var mıdır?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e:

Okul öncesi eğitim kurumlarının elektrik ve doğalgaz giderlerinde indirim yapılması ile ilgili bir çalışmanız var mıdır?” sorularını yöneltti.

 

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.