YSK, ATSO ile ilgili Kepez İlçe Seçim Kurulu kararını onadı

GÜNDEM 14.10.2022 - 17:26, Güncelleme: 14.10.2022 - 18:17
 

YSK, ATSO ile ilgili Kepez İlçe Seçim Kurulu kararını onadı

Kepez İlçe Seçim Kurulu'nun Davut Çetin'in 59 oyunun 56'bını iptal etmesinin ardından Antalya Ticaret Odası (ATSO) meclis üyeleri itirazıyla Antalya İl Seçim Kurulu kararı iptal etti. Bu karara itiraz eden Ali Bahar YSK'ya başvurdu. YSK bugün 6'ya 5 oyla Kepez İlçe Seçim Kurulu’nun kararını onadı. İşte o karar...

haberimizvar.net-  Antalya Ticaret Odası’nda (ATSO) seçim sonuçları önce Kepez İlçe Seçim Kurulu sonra Antalya İl Seçim Kurulu kararının ardından Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) kadar verilen dilekçeyle Ankara’ya kadar uzanmıştı. YSK, Antalya İl Seçim Kurulu kararını iptal ederek, Kepez İlçe Seçim Kurulu kararını onadı. Buna göre; 56 oyu iptal edilen Davut Çetin 3, Ali Bahar 58 oyla ATSO’nun başkanı oldu. SÜREÇ NASIL İŞLEDİ? ATSO Meclisi kapalı zarf usulü yapılan oylamada Davit Çetin 59- Ali Bahar 58 oy almıştı. Davut Çetin yeniden ATSO yönetim kurulu başkanı seçilmesiyle başlayan süreç meclis başkanının belirlenmesiyle devam etti. Ancak seçimlerle ilgili sürpriz gelişme yaşandı ve Ali Bahar’ın listesinde yer alan MÜSİAD Antalya Şube Başkanı Boğaçhan Göksu, Kepez İlçe Seçim Kurulu’na itirazda bulundu. Tek hakim Tuncay Özmen’den oluşanKepez İlçe Seçim Kurulu, ATSO seçimleriyle ilgili önemli bir karar aldı. İtirazı değerlendiren seçim kurulu kararına göre 59 oy alan Davut Çetin’in kırmızı listesinden 56 oy pusulası geçersiz sayıldı. Ali Bahar’ın mavi listesinden ise 58 oyun tamamının geçerli olduğuna karar verildi. İLÇE SEÇİM KURULUNA İTİRAZ Tek hakimli İlçe Seçim Kurulu’nun bir üst merci kabul edilen ve 3 hakimden oluşan İl Seçim Kurulu’na an itibariyle ATSO'dan Davut Çetin'in listesinde yer alan meclis üyeleri 2 ayrı iitiraz dilekçesini sundu. Antalya İl Seçim Kurulu, Kepez İlçe Seçim Kurulu kararını iptal ederek, ATSO seçimlerinin Davut Çetin 59- Ali Bahar 58 oyla seçim sonuçlanmıştır şeklindeki kararını açıkladı ve Davut Çetin’in ATSO Başkanı olduğunu ilan etti. YÜKSEK SEÇİM KURULU KARARI Kararın ardından Ali Bahar, dün YSK’ya dilekçe vererek, şikâyetini yaptı. Bu arada, İl Seçim Kurulu kararının ardından meclis üyesi listesi belli olan Davut Çetin bugün mazbatasını aldı. Bugün YSK’dan karar çıktı. YSK, 6'ya 5'e oyla Kepez İlçe Seçim Kurulu kararını onadı, Antalya İl Seçim Kurulu kararını iptal etti. YSK kararına göre, Ali Bahar ATSO Başkanı oldu. YSK kararında gerekçesini şu şekilde açıkladı. "İlgi (a) da kayıtlı dilekçe ile 07.10.2022 tarihinde yapılan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerine ilişkin olarak verilen Antalya İl Seçim Kurulu'nun 12.10.2022 tarihli ve 2022/26 sayılı kararının kaldırılarak, sandık kurulu tarafından düzenlenen kura tutanağının iptalinin istenmesi üzerinde; ilgi (b) de kayıtlı kurulumuzun kararı ile Antalya İl Seçim Kurlu'nun 12.10.2022 tarihli ve 2022/26 sayılı kararın kaldırılmasına, Kepez 3.İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'nın 10.10.2022 tarihli ve 2022/29 sayılı kararı uyarınca işlem yapılmasına karar verilmiştir."  İşte o karar:
Kepez İlçe Seçim Kurulu'nun Davut Çetin'in 59 oyunun 56'bını iptal etmesinin ardından Antalya Ticaret Odası (ATSO) meclis üyeleri itirazıyla Antalya İl Seçim Kurulu kararı iptal etti. Bu karara itiraz eden Ali Bahar YSK'ya başvurdu. YSK bugün 6'ya 5 oyla Kepez İlçe Seçim Kurulu’nun kararını onadı. İşte o karar...

haberimizvar.net-  Antalya Ticaret Odası’nda (ATSO) seçim sonuçları önce Kepez İlçe Seçim Kurulu sonra Antalya İl Seçim Kurulu kararının ardından Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) kadar verilen dilekçeyle Ankara’ya kadar uzanmıştı. YSK, Antalya İl Seçim Kurulu kararını iptal ederek, Kepez İlçe Seçim Kurulu kararını onadı. Buna göre; 56 oyu iptal edilen Davut Çetin 3, Ali Bahar 58 oyla ATSO’nun başkanı oldu.

SÜREÇ NASIL İŞLEDİ?

ATSO Meclisi kapalı zarf usulü yapılan oylamada Davit Çetin 59- Ali Bahar 58 oy almıştı. Davut Çetin yeniden ATSO yönetim kurulu başkanı seçilmesiyle başlayan süreç meclis başkanının belirlenmesiyle devam etti. Ancak seçimlerle ilgili sürpriz gelişme yaşandı ve Ali Bahar’ın listesinde yer alan MÜSİAD Antalya Şube Başkanı Boğaçhan Göksu, Kepez İlçe Seçim Kurulu’na itirazda bulundu. Tek hakim Tuncay Özmen’den oluşanKepez İlçe Seçim Kurulu, ATSO seçimleriyle ilgili önemli bir karar aldı. İtirazı değerlendiren seçim kurulu kararına göre 59 oy alan Davut Çetin’in kırmızı listesinden 56 oy pusulası geçersiz sayıldı. Ali Bahar’ın mavi listesinden ise 58 oyun tamamının geçerli olduğuna karar verildi.

İLÇE SEÇİM KURULUNA İTİRAZ

Tek hakimli İlçe Seçim Kurulu’nun bir üst merci kabul edilen ve 3 hakimden oluşan İl Seçim Kurulu’na an itibariyle ATSO'dan Davut Çetin'in listesinde yer alan meclis üyeleri 2 ayrı iitiraz dilekçesini sundu. Antalya İl Seçim Kurulu, Kepez İlçe Seçim Kurulu kararını iptal ederek, ATSO seçimlerinin Davut Çetin 59- Ali Bahar 58 oyla seçim sonuçlanmıştır şeklindeki kararını açıkladı ve Davut Çetin’in ATSO Başkanı olduğunu ilan etti.

YÜKSEK SEÇİM KURULU KARARI

Kararın ardından Ali Bahar, dün YSK’ya dilekçe vererek, şikâyetini yaptı. Bu arada, İl Seçim Kurulu kararının ardından meclis üyesi listesi belli olan Davut Çetin bugün mazbatasını aldı. Bugün YSK’dan karar çıktı. YSK, 6'ya 5'e oyla Kepez İlçe Seçim Kurulu kararını onadı, Antalya İl Seçim Kurulu kararını iptal etti. YSK kararına göre, Ali Bahar ATSO Başkanı oldu.

YSK kararında gerekçesini şu şekilde açıkladı.

"İlgi (a) da kayıtlı dilekçe ile 07.10.2022 tarihinde yapılan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerine ilişkin olarak verilen Antalya İl Seçim Kurulu'nun 12.10.2022 tarihli ve 2022/26 sayılı kararının kaldırılarak, sandık kurulu tarafından düzenlenen kura tutanağının iptalinin istenmesi üzerinde; ilgi (b) de kayıtlı kurulumuzun kararı ile Antalya İl Seçim Kurlu'nun 12.10.2022 tarihli ve 2022/26 sayılı kararın kaldırılmasına, Kepez 3.İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'nın 10.10.2022 tarihli ve 2022/29 sayılı kararı uyarınca işlem yapılmasına karar verilmiştir." 

İşte o karar:

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.