Haber Girişi: 11.09.2021 - 15:39, Güncelleme: 11.09.2021 - 15:39

Yüksek kiralar meclis gündeminde

 

Yüksek kiralar meclis gündeminde

Kira fiyatlarındaki astronomik artışı Meclis gündemine taşıyan CHP’li Candan Yüceer, “Yurttaşlarımızın mağdur olmaması için gerekli çalışmalar bir an önce yapılmalıdır” dedi.
haberimizvar.net- CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, ev kiralarındaki astronomik artışa karşı alınması gereken önlemlerin araştırılması için TBMM’ye önerge verdi. Verdiği önergede kira fiyatlarındaki artışların kontrolsüz bir biçimde devam ettiğini vurgulayan Yüceer, “Ücretli çalışan insanların maaşlarına gelen zamla kira fiyatlarına gelen zam arasındaki makasın artması, barınma krizi anlamına gelmektedir. Yurttaşlarımızın mağdur olmaması için gerekli çalışmalar bir an önce yapılmalıdır” dedi. KESEDEN ASLAN PAYI KİRAYA GİDİYOR Yüceer şu ifadeleri kullandı: “2021’in ikinci yarısı itibarıyla hem büyükşehirlere dönüşün başlaması, hem de okulların açılacağı kararının bildirilmesinin ardından kira fiyatlarındaki artış hızı katlandı. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’ne (BETAM) göre, temmuzdaki yıllık kira enflasyonu yüzde 28.2. Bu oran, Ankara’da yüzde 30’u, İstanbul’da ise yüzde 42.3’ü bulmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2019 yılı verilerine göre; halkımızın tüketim harcamalarında aslan payını, yüzde 23.7 ile kira ve konut giderleri almaktadır. İstanbul’da ise konut harcamalarının toplam harcamalar içerisindeki payı, yüzde 28.6 olmuştur”. FIRSATÇILIĞI BERABERİNDE GETİRİYOR  “Ev kiralarındaki önlenemez artış, fırsatçılığı da beraberinde getirmektedir. Ev sahipleri, istedikleri kadar zam yapamadıkları eski kiracılara evden çıkmaları için baskı yapmaktadır. Boşalan evleri ise fahiş fiyatlarla kiralamaktadır. Konut satışlarındaki düşüş, TÜİK verilerine de yansımıştır. TÜİK’in açıkladığı istatistiklere göre 2021 yılının temmuz ayında, Türkiye genelinde konut satışları, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 53 azalarak 107 bin 785 olmuştur. Yine TÜİK verilerine göre; oturulan konuta sahip olanlar, 2020’de, önceki yıla göre 1 puan azalarak yüzde 57.8’e gerilerken kirada oturanların oranı 0.6 puan artışla yüzde 26.2’ye yükseldi”. GEREKLİ ÇALIŞMALAR ACİLEN YAPILMALI “Anayasamıza göre; ‘Devlet, şehirlerin özelliklerini ve çevre şartlarını gözeten bir planlama çerçevesinde, konut ihtiyacını karşılayacak tedbirleri alır, ayrıca toplu konut teşebbüslerini destekler’. Ücretli çalışan insanların maaşlarına gelen zamla kira fiyatlarına gelen zam arasındaki makasın artması, barınma krizi anlamına gelmektedir. Her geçen gün artan kira fiyatları karşısında yüksek enflasyon ve ekonomik darboğaz kıskacındaki yurttaşlarımızın mağdur olmaması için gerekli çalışmalar bir an önce yapılmalıdır”.  
Kira fiyatlarındaki astronomik artışı Meclis gündemine taşıyan CHP’li Candan Yüceer, “Yurttaşlarımızın mağdur olmaması için gerekli çalışmalar bir an önce yapılmalıdır” dedi.

haberimizvar.net-  CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, ev kiralarındaki astronomik artışa karşı alınması gereken önlemlerin araştırılması için TBMM’ye önerge verdi. Verdiği önergede kira fiyatlarındaki artışların kontrolsüz bir biçimde devam ettiğini vurgulayan Yüceer, “Ücretli çalışan insanların maaşlarına gelen zamla kira fiyatlarına gelen zam arasındaki makasın artması, barınma krizi anlamına gelmektedir. Yurttaşlarımızın mağdur olmaması için gerekli çalışmalar bir an önce yapılmalıdır” dedi.

KESEDEN ASLAN PAYI KİRAYA GİDİYOR

Yüceer şu ifadeleri kullandı: “2021’in ikinci yarısı itibarıyla hem büyükşehirlere dönüşün başlaması, hem de okulların açılacağı kararının bildirilmesinin ardından kira fiyatlarındaki artış hızı katlandı. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’ne (BETAM) göre, temmuzdaki yıllık kira enflasyonu yüzde 28.2. Bu oran, Ankara’da yüzde 30’u, İstanbul’da ise yüzde 42.3’ü bulmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2019 yılı verilerine göre; halkımızın tüketim harcamalarında aslan payını, yüzde 23.7 ile kira ve konut giderleri almaktadır. İstanbul’da ise konut harcamalarının toplam harcamalar içerisindeki payı, yüzde 28.6 olmuştur”.

FIRSATÇILIĞI BERABERİNDE GETİRİYOR 

“Ev kiralarındaki önlenemez artış, fırsatçılığı da beraberinde getirmektedir. Ev sahipleri, istedikleri kadar zam yapamadıkları eski kiracılara evden çıkmaları için baskı yapmaktadır. Boşalan evleri ise fahiş fiyatlarla kiralamaktadır. Konut satışlarındaki düşüş, TÜİK verilerine de yansımıştır. TÜİK’in açıkladığı istatistiklere göre 2021 yılının temmuz ayında, Türkiye genelinde konut satışları, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 53 azalarak 107 bin 785 olmuştur. Yine TÜİK verilerine göre; oturulan konuta sahip olanlar, 2020’de, önceki yıla göre 1 puan azalarak yüzde 57.8’e gerilerken kirada oturanların oranı 0.6 puan artışla yüzde 26.2’ye yükseldi”.

GEREKLİ ÇALIŞMALAR ACİLEN YAPILMALI

“Anayasamıza göre; ‘Devlet, şehirlerin özelliklerini ve çevre şartlarını gözeten bir planlama çerçevesinde, konut ihtiyacını karşılayacak tedbirleri alır, ayrıca toplu konut teşebbüslerini destekler’. Ücretli çalışan insanların maaşlarına gelen zamla kira fiyatlarına gelen zam arasındaki makasın artması, barınma krizi anlamına gelmektedir. Her geçen gün artan kira fiyatları karşısında yüksek enflasyon ve ekonomik darboğaz kıskacındaki yurttaşlarımızın mağdur olmaması için gerekli çalışmalar bir an önce yapılmalıdır”.  

detay alt
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.