GÜNDEM Haber Girişi: 15.07.2021 - 12:04, Güncelleme: 15.07.2021 - 12:04

Fetö’nün siyasi ayağına dokunamıyorlar

 

Fetö’nün siyasi ayağına dokunamıyorlar

CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen hain darbe girişiminin nedenlerini ve sonuçlarını değerlendirdiği açıklamalarda bulundu. FETÖ’nün siyasi ayağının henüz açığa çıkmadığını ifade eden Başkan Cengiz, “FETÖ’nün siyasi ayağına dokunurlarsa altından ‘Ne istediniz de vermedik’ diyenler çıkacaktır” dedi
haberimizvar.net- 15 Temmuz hain darbe girişiminin 5. Yıldönümü nedeniyle basınla ve kamuoyuyla paylaştığı yazılı açıklamalarında, AKP-FETÖ ilişkisinin öncesi ve sonrasını değerlendiren CHP İl Başkanı Nuri Cengiz, demokrasiye sahip çıkan 251 yurttaşın şehit edildiği bugünü tarihte kara bir leke olarak tanımladı. Hain darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da AKP tarafından ilan edilen OHAL’in 2 yıl sürmesi ile birlikte; FETÖ temizliği kılıfıyla çeşitli muhalif kesimlerin tutuklanmasını ‘sivil darbe’ olarak gördüklerini ifade eden Başkan Nuri Cengiz’in açıklamalarının tamamında şu ifadeler yer aldı: SORU İŞARETLERİ VAR  “Bugün 15 Temmuz 2021, uzunca bir dönem AKP iktidarı ile ortaklık yapan Fethullah Gülen’in elebaşı olduğu terör örgütü, tam 5 yıl önce bugün ülkemizde darbe girişiminde bulundu! Hain darbe girişimine dur demek üzere sokaklara dökülen tam 251 vatandaşımızın şehit düştüğü, 2 bin 196 vatandaşımızın ise gazi olduğu bugün, tarihte kara bir leke olarak yerini almıştır. Ancak bu kara lekeyi yalnız o gece yaşanan olaylar neticesinde değerlendiremeyeceğimiz gibi; 15 Temmuz’un gerçekleşmesine neden olan etkenlerin büyük bir soru işareti olarak kaldığını ve üzeri örtülmeye çalışıldığını da inkar edemeyiz.” DARBELERDEN YARA ALDIK  “AKP hükümetinin 20 Temmuz’da ülkemizde OHAL ilan etmesiyle başlayan sözde FETÖ temizliği, OHAL’in 7 kez uzatılması ile tam 2 sene sürdü! 2 yıllık sözde temizliğin sonunda FETÖ’yle ilişkisi olmayan birçok muhalif gazeteci ve akademisyen gerekçe dahi gösterilmeden cezaevlerine gönderilirken; FETÖ'nün gerçek destekçilerinin, devlette kadrolaşmasına neden olan yardakçılarının yer aldığı siyasi ayağa bir türlü sıra gelmedi” diyen Cengiz, açıklamasına şöyle devam etti: “Çünkü FETÖ’nün siyasi ayağına dokunurlarsa altından "Bitsin bu hasret, Türkiye'ye dön" çağrısında bulunanlar, “Ne istediniz de vermedik?” diyenler çıkacak. Resmen cadı avına dönen 20 Temmuz sonrası süreçte ise darbelerden en çok yara almış olan, darbenin her türlüsüne karşı duran kuruluşun ve kurtuluşun partisi, Cumhuriyet Halk Partisi yine olması gereken yerde durmuştur! Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun deyimiyle yapılanın adeta bir “SİVİL DARBE” olduğunu vurgulayarak yapılan yanlışlardan dönülmesi gerektiğini haykırdık. Peki ne mi oldu?  SİVİL DARBE SÜRECİ Pazarda yöresel ürününü satan teyzelerden tutun, okul kantincilerine, temizlik görevlilerine, gencecik askeri okul öğrencilerine kadar bir sürü insan; kıyısından köşesinden FETÖ ile ilişkilendirilerek hapse atıldı, işinden edildi, mimlendi. Esas darbeciler elini kolunu sallayarak yurt dışına kaçarken, olan yine garibana oldu. İşte 20 Temmuz'da, OHAL'in ilanıyla birlikte başlayan süreç tam da bu yüzden bir sivil darbe sürecidir. Darbelere, darbecilere, darbeci baskılara, anti-demokratik uygulamalara karşı durmaya; demokrasiyi, özgürlüğü ve insan haklarını savunmaya devam edeceğiz!”
CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen hain darbe girişiminin nedenlerini ve sonuçlarını değerlendirdiği açıklamalarda bulundu. FETÖ’nün siyasi ayağının henüz açığa çıkmadığını ifade eden Başkan Cengiz, “FETÖ’nün siyasi ayağına dokunurlarsa altından ‘Ne istediniz de vermedik’ diyenler çıkacaktır” dedi

haberimizvar.net- 15 Temmuz hain darbe girişiminin 5. Yıldönümü nedeniyle basınla ve kamuoyuyla paylaştığı yazılı açıklamalarında, AKP-FETÖ ilişkisinin öncesi ve sonrasını değerlendiren CHP İl Başkanı Nuri Cengiz, demokrasiye sahip çıkan 251 yurttaşın şehit edildiği bugünü tarihte kara bir leke olarak tanımladı. Hain darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da AKP tarafından ilan edilen OHAL’in 2 yıl sürmesi ile birlikte; FETÖ temizliği kılıfıyla çeşitli muhalif kesimlerin tutuklanmasını ‘sivil darbe’ olarak gördüklerini ifade eden Başkan Nuri Cengiz’in açıklamalarının tamamında şu ifadeler yer aldı:
SORU İŞARETLERİ VAR 
“Bugün 15 Temmuz 2021, uzunca bir dönem AKP iktidarı ile ortaklık yapan Fethullah Gülen’in elebaşı olduğu terör örgütü, tam 5 yıl önce bugün ülkemizde darbe girişiminde bulundu! Hain darbe girişimine dur demek üzere sokaklara dökülen tam 251 vatandaşımızın şehit düştüğü, 2 bin 196 vatandaşımızın ise gazi olduğu bugün, tarihte kara bir leke olarak yerini almıştır. Ancak bu kara lekeyi yalnız o gece yaşanan olaylar neticesinde değerlendiremeyeceğimiz gibi; 15 Temmuz’un gerçekleşmesine neden olan etkenlerin büyük bir soru işareti olarak kaldığını ve üzeri örtülmeye çalışıldığını da inkar edemeyiz.”
DARBELERDEN YARA ALDIK 
“AKP hükümetinin 20 Temmuz’da ülkemizde OHAL ilan etmesiyle başlayan sözde FETÖ temizliği, OHAL’in 7 kez uzatılması ile tam 2 sene sürdü! 2 yıllık sözde temizliğin sonunda FETÖ’yle ilişkisi olmayan birçok muhalif gazeteci ve akademisyen gerekçe dahi gösterilmeden cezaevlerine gönderilirken; FETÖ'nün gerçek destekçilerinin, devlette kadrolaşmasına neden olan yardakçılarının yer aldığı siyasi ayağa bir türlü sıra gelmedi” diyen Cengiz, açıklamasına şöyle devam etti: “Çünkü FETÖ’nün siyasi ayağına dokunurlarsa altından "Bitsin bu hasret, Türkiye'ye dön" çağrısında bulunanlar, “Ne istediniz de vermedik?” diyenler çıkacak. Resmen cadı avına dönen 20 Temmuz sonrası süreçte ise darbelerden en çok yara almış olan, darbenin her türlüsüne karşı duran kuruluşun ve kurtuluşun partisi, Cumhuriyet Halk Partisi yine olması gereken yerde durmuştur! Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun deyimiyle yapılanın adeta bir “SİVİL DARBE” olduğunu vurgulayarak yapılan yanlışlardan dönülmesi gerektiğini haykırdık. Peki ne mi oldu? 
SİVİL DARBE SÜRECİ
Pazarda yöresel ürününü satan teyzelerden tutun, okul kantincilerine, temizlik görevlilerine, gencecik askeri okul öğrencilerine kadar bir sürü insan; kıyısından köşesinden FETÖ ile ilişkilendirilerek hapse atıldı, işinden edildi, mimlendi. Esas darbeciler elini kolunu sallayarak yurt dışına kaçarken, olan yine garibana oldu. İşte 20 Temmuz'da, OHAL'in ilanıyla birlikte başlayan süreç tam da bu yüzden bir sivil darbe sürecidir. Darbelere, darbecilere, darbeci baskılara, anti-demokratik uygulamalara karşı durmaya; demokrasiyi, özgürlüğü ve insan haklarını savunmaya devam edeceğiz!”

detay alt
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.