Güneşin hakkını verelim

GÜNDEM 21.06.2022 - 16:27, Güncelleme: 21.06.2022 - 16:27
 

Güneşin hakkını verelim

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Antalya Şube Başkanı Şaban Tat; Dünya Güneş Günü’nde temiz enerji kullanımı seferberliği başlatılması gerektiğini söyledi.

haberimizvar.net- İklim krizinin artması ve mevcut enerji kaynaklarının her geçen gün azalmasının yaşam kalitesinde de ciddi sorun yaratacağını söyleyen Elektrik Mühendisleri Odası(EMO) Antalya Şube Başkanı Şaban Tat, temiz enerji kullanımının tüm sektörlerde farkındalık haline gelmesi için seferberlik başlatılması gerektiğini ifade etti. Güneş enerjisini daha fazla kullanabilmek ve sürdürülebilir hale getirmek için güneş enerjisi mevzuatı, kurulumu ve işletimi ile ilgili bilgi paylaşımının da artmasıyla gerçekleşeceğini vurgulayan Tat, "Temiz enerji kaynaklarından hangi alanda ne oranda yararlanılacağını bilmekle başlamak gerek. Mesela yatırımcının güneşe nereden ve nasıl başlaması gerektiğini bilmesi gerekmektedir" dedi.  ÇATILARIMIZ BİR MİLLİ SERVET Tat,  “Yaşadığımız şehir güneşlenme süresi açısından oldukça verimli, hal böyle olunca boş kalan çatılarımız ülkemiz için bir milli kayıp niteliğinde. Bunun için ticari yapılar olsun mesken kullanıcıları olsun bilinçlendirilmeli. Yatırımcı bu yatırımı gerçekleştirirken birçok bürokratik engellere takılmamalı hatta ve hatta işlem basamakları kolaylaştırılarak maddi olarak da destek ve teşvikleri arttırılmalıdır. Bugün sektöre baktığımızda ise maalesef işin yapılışından çok bürokratik işlemlerin daha zor ve uğraştırıcı olduğunu görmekteyiz. Kanun koyucular sektöre el atmalı ve ülkemiz için milli servet niteliğindeki yatırımların önünü açıcı nitelikte düzenlemeleri yapmalıdır” dedi. YERLİ TEKNOLOJİ, YEREL İSTİHDAM EMO Şube Başkanı Şaban Tat, herkesin kendi elektriğini kendi üretmesiyle kayıp kaçak oranlarında da düşüş olacağını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Temiz enerji konusunda yerli teknoloji ve yerel istihdam bizim için çok önemli. Çatıya güneş enerjisi kurmak isteyenlerin en önemli nedeni çevreyi korumak ve enerji maliyetlerini düşürmek. En büyük engeli ise mevzuat. Bu noktada mevzuatın yeniden gözden geçirilerek ve maliyet engellerinin de minimize edilmesi güneşin hakkını vereceğimiz günleri yakın kılacaktır.”
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Antalya Şube Başkanı Şaban Tat; Dünya Güneş Günü’nde temiz enerji kullanımı seferberliği başlatılması gerektiğini söyledi.

haberimizvar.net- İklim krizinin artması ve mevcut enerji kaynaklarının her geçen gün azalmasının yaşam kalitesinde de ciddi sorun yaratacağını söyleyen Elektrik Mühendisleri Odası(EMO) Antalya Şube Başkanı Şaban Tat, temiz enerji kullanımının tüm sektörlerde farkındalık haline gelmesi için seferberlik başlatılması gerektiğini ifade etti. Güneş enerjisini daha fazla kullanabilmek ve sürdürülebilir hale getirmek için güneş enerjisi mevzuatı, kurulumu ve işletimi ile ilgili bilgi paylaşımının da artmasıyla gerçekleşeceğini vurgulayan Tat, "Temiz enerji kaynaklarından hangi alanda ne oranda yararlanılacağını bilmekle başlamak gerek. Mesela yatırımcının güneşe nereden ve nasıl başlaması gerektiğini bilmesi gerekmektedir" dedi. 

ÇATILARIMIZ BİR MİLLİ SERVET

Tat,  “Yaşadığımız şehir güneşlenme süresi açısından oldukça verimli, hal böyle olunca boş kalan çatılarımız ülkemiz için bir milli kayıp niteliğinde. Bunun için ticari yapılar olsun mesken kullanıcıları olsun bilinçlendirilmeli. Yatırımcı bu yatırımı gerçekleştirirken birçok bürokratik engellere takılmamalı hatta ve hatta işlem basamakları kolaylaştırılarak maddi olarak da destek ve teşvikleri arttırılmalıdır. Bugün sektöre baktığımızda ise maalesef işin yapılışından çok bürokratik işlemlerin daha zor ve uğraştırıcı olduğunu görmekteyiz. Kanun koyucular sektöre el atmalı ve ülkemiz için milli servet niteliğindeki yatırımların önünü açıcı nitelikte düzenlemeleri yapmalıdır” dedi.


YERLİ TEKNOLOJİ, YEREL İSTİHDAM

EMO Şube Başkanı Şaban Tat, herkesin kendi elektriğini kendi üretmesiyle kayıp kaçak oranlarında da düşüş olacağını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Temiz enerji konusunda yerli teknoloji ve yerel istihdam bizim için çok önemli. Çatıya güneş enerjisi kurmak isteyenlerin en önemli nedeni çevreyi korumak ve enerji maliyetlerini düşürmek. En büyük engeli ise mevzuat. Bu noktada mevzuatın yeniden gözden geçirilerek ve maliyet engellerinin de minimize edilmesi güneşin hakkını vereceğimiz günleri yakın kılacaktır.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.