Haber Detayı
07 Ağustos 2019 - Çarşamba 17:20
 
ASAT’tan yeni mektuplar
- Haberi
ASAT’tan yeni mektuplar

 

ASAT’tan gelen mektuplara uzun bir süre ara verdik, epeyce birikti. Kurumda ‘Doğan Grubu’ diye anılan Genel Müdür Yardımcısı Ali Cumhur Doğan ve akrabalarıyla ilgili olandan başlayalım. Ali Cumhur Doğan görevden alınacağı söylentilerini duyunca izne ayrılmış. Fakat kuruma ait makam aracını da yanında götürmüş. ASAT’ta sayaç okuma, kesim-açım veri takip sorumlusu olarak görev yapan oğlu Cemal Doğan’ın ise FETÖ soruşturması sebebiyle sözleşmesi feshedilmişti, 1 yıl sonra da allem ettiler, kallem ettiler tekrar göreve döndürdüler. Şu an kurumda tüm saha tahakkuk, fatura iptal etme ve düzeltme yetkisi de kendisinde olmak üzere görev yapıyor. Ali Cumhur Doğan’ın kardeşi Ramazan Doğan da ALDAŞ personeli olmakla birlikte ASAT’ın satın alma sorumlusu olarak çalışıyor. Tüm satın alma işlemlerinde tek yetkili olan Ramazan Doğan hakkında Sayıştay raporunda bir tavsiyede bulunulmuştu: “Şirket personeli kurum yöneticiliği yapamaz”. Buna rağmen çalıştırılan Ramazan Doğan’ın dün itibariyle iş akdi sona erdirildi. Ancak ASAT’ta benzeri uygulamaların devam ettiği söyleniyor. Örneğin Eğitim Şube Müdürlüğü Sorumlusu olarak görev yapan Neşe Kağızman’ın bir diğer genel müdür yardımcısı İbrahim Tuncer tarafından ödüllendirilerek yönetim kurulu sekreterliğine getirileceği söyleniyor. Yani kurumun aldığı kararları ilk önce Neşe Kağızman görecek.

 

Ödüllendirilen daire başkanları

 

Devam edelim: ASAT Kanalizasyon Dairesi Başkanı Murat Tütüncübaşı yerel seçimden sonra, yani Nisan-Mayıs aylarında hiç işe gelmemiş. Bu nedenle hakkında soruşturma açılmış, ama arka planda birileri devreye girip hemen kapatmış. Görev yaptığı daire başkanlığından ‘münhal’ kadroya alınarak ödüllendirilmiş. Kuruma ait dizüstü bilgisayar ve makam aracını da henüz teslim etmediği konuşuluyor. Aynı şekilde Yatırım İnşaat Dairesi Başkanı Suat Gökoğlu da ‘münhal’ kadroya alınarak ödüllendirildi. Ve tabii o da makam aracını halen teslim etmemiş. Bu kadarla sınırlı değil. Daha ünlü biri de var: Tesisler Dairesi Başkanı Lale Çalıkoğlu… Sosyal medya hesaplarından sürekli CHP’ye hakaret eden, açıktan ve aleni bir şekilde AKP propagandası yapan, Erdoğan’ın önüne fırlayarak daire başkanlığını kapan Çalıkoğlu da ‘münhal’ kadroya alınarak ödüllendirilenler arasında.

 

Alanya’ya ‘tam yetkiyle’ atama

 

Daha önceki ASAT mektuplarında adı geçen Alanya Şube Müdürü Mustafa Göker’le ilgili yeni iddialar da var. Şöyle ki: “Menderes Türel döneminde personele özel işlerini yaptırdığı ve hakkında çok sayıda şikayet olduğu için görevden alınan, Manavgat’a gönderilen Mustafa Göker, şimdi Alanya kaçak ekibinin başına (Gazipaşa da dahil edilerek) daha geniş yetkilerle atandı. Kaçak, abonesiz sondaj, tahakkuk-tahsilat, okunamayan sayaçlar gibi bir dolu alan Mustafa Göker’e verildi”. Tam bir ödül yani… Üstelik bu kişiyle ilgili daha önceki mektuplarda sorulan sorulara İbrahim Tuncer halen cevap vermiş değil.

 

Adamına göre KHK uygulaması

 

Bir başka isim de Abone İşleri Dairesi Başkanı Ahmet Yıldız… Menderes Türel döneminde vekaleten daire başkanı yapılan Yıldız, FETÖ soruşturması kapsamında KHK ile açığa alındı. Daha sonra da OHAL Komisyonu kararı olmadan yeniden görevine döndürüldü. Üstelik 675 sayılı KHK’nın 3’üncü maddesinin 3’üncü bendinde ‘yöneticilik görevi verilemez’ denmesine rağmen daire başkanlığına asaleten atandı. Yani açıkça ödüllendirildi. Bu arada KHK’larla işten ya da görevinden atılanlarla ilgili çifte standarda da dikkat çekelim. Yüzlerce akademisyen, sendikacı, muhalif isim halen KHK mağduru olarak yaşamlarını sürdürmeye çalışırken, iktidarda arkası olanlar gemilerini bu şekilde yürütüyor, bırakın geri dönmeyi terfi bile alıyorlar. Bunu da kayıtlara geçmiş olalım. Büyükşehir Belediyesi ve ASAT’ı yönetenler şimdiye kadar bilmiyorlarsa, bundan sonra bilmiş olsunlar.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: ASAT’tan, yeni, mektuplar,
Yorumlar
Haber Yazılımı