Kısa çalışma dönemi kıdem tazminatında ne kaybettiriyor
Haber
25 Temmuz 2020 - Cumartesi 12:36
 
Kısa çalışma dönemi kıdem tazminatında ne kaybettiriyor
Korona virüs salgını nedeniyle ücretsiz izne çıkarılan ya da kısa çalışma ödeneği alan milyonlarca çalışan kıdem tazminatında bir hak kaybına uğrayıp uğramayacaklarını merak ediyor. Habertürk yazarı Ahmet Kıvanç, kısa çalışma ödeneği alanların kıdem tazminatında bir hak kaybına uğramayacaklarını belirtti.
EKONOMİ Haberi
Kısa çalışma dönemi kıdem tazminatında ne kaybettiriyor

haberimizvar.net-Korona virüs salgını nedeniyle kısa çalışma ödeneğinden yararlanan ya da ücretsiz izne çıkarılan işçiler, kıdem tazminatında bir hak kaybına uğrayıp uğramayacaklarını merak ediyor. Habertürk’te konuyla ilgili okuyucuların sorularını yanıtlayan Ahmet Kıvanç, kısa çalışma ödeneğinden yararlanan çalışanların kıdem tazminatında bir hak kaybına uğramayacaklarını belirtti.

Ahmet Kıvanç’ın konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

"1475 sayılı Eski İş Kanunu’na göre, kadın çalışanlar, evlendikleri tarihten itibaren bir yıl içinde kıdem tazminatlarını alarak işten ayrılabilirler. Bir yıllık süre, nikâh tarihinde başlar. Kıdem tazminatı, normalde işçinin son giydirilmiş ücreti üzerinden hesaplanır. Kısa çalışma uygulanan günlerde ise iş sözleşmesi askıya alınır. Yargıtay (9. H.D. Esas No: 2005/16932, Karar No: 2005/31926 sayılı karar) kararlarına göre kıdem tazminatının, iş sözleşmesinin askıya alınmasından önce hak kazanılan son ücret üzerinden hesaplanması gerekir. Kısa çalışmadan dolayı kıdem tazminatı konusunda bir hak kaybı söz konusu olmaz."

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Kısa, çalışma, dönemi, kıdem, tazminatında, ne, kaybettiriyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı