GÜNDEM Haber Girişi: 05.11.2020 - 12:55, Güncelleme: 07.12.2020 - 14:06

‘İktidar gözünü yine işçinin hakkına dikti’

 

‘İktidar gözünü yine işçinin hakkına dikti’

CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, 25 Yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin kıdem tazminatını ve iş güvencesini yok sayan torba yasa tasarısına tepki gösterdi. Bayar, “Hakları gasp edilen emekçilerimizin, işçilerimizin yanındayız” dedi.
haberimizvar.net- Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin kıdem tazminatıyla iş güvencelerini yok sayan, emeklilik haklarını gasp etmeye yönelik torba yasa tasarısına karşı tepkisini yazılı basın açıklamasıyla dile getirdi. Emekçilerin ve işçilerin her zaman yanlarında olduklarını belirten Başkan Bayar’ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı; “25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve emeklilik hakkını gasp etmeye yönelik torba yasa tasarısına karşı emekçilerimizin, işçilerimizin yanındayız. Ekonomiyi yönetmeyen, bir kalemle işverenlerin milyonlarca lirayı bulan vergi borçlarını silen ama iş, emekçiye gelince en temel haklarını gasp etmekten çekinmeyen, emekçi düşmanı AKP iktidarı gözünü bir kez daha çalışanların kıdem tazminatı ve emeklilik haklarına dikti.” ‘SONUNA KADAR YANLARINDAYIZ’ “AKP TBMM Grup Başkanlığı tarafından meclise sunulan ve AKP-MHP’li vekillerin oylarıyla komisyondan geçen yasa teklifi ile işverenlere bol keseden teşvik dağıtılırken, işçilerin en temel hakları bir kez daha gasp edilmek isteniyor. Özetle bu yasa tasarısı ile; Yaşa bağlı olarak belirli süreli çalışmanın (geçici işçilik) ve kısmi çalışmanın yaygınlaştırılması hedefleniyor. Teklif ile 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlar için koşul olmaksızın geçici sözleşme, asıl çalışma biçimi oluyor. Yasa teklifi ile hedeflenen çalışma biçiminin en büyük sakıncası kıdem tazminatının ve iş güvencesinin yokluğu. Teklife göre; geçici çalışan işçi, sözleşmesi bittiğinde kıdem tazminatı alamayacak. İş güvencesi hükümlerinden yararlanamayacak ve işe iade davası açamayacak. İş güvenliğini ve işçi haklarını tehdit eden, geçici istihdamı teşvik eden yasa tasarısına karşı; aralarındaki bütün farkları, husumetleri bir kenara bırakıp tüm sendikalar bir olmaya, haklarını sonuna kadar savunmaya çağırıyoruz! Haklı mücadelelerinde işçilerimizin, emekçilerimizin sonuna kadar yanındayız” 
CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, 25 Yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin kıdem tazminatını ve iş güvencesini yok sayan torba yasa tasarısına tepki gösterdi. Bayar, “Hakları gasp edilen emekçilerimizin, işçilerimizin yanındayız” dedi.

haberimizvar.net- Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin kıdem tazminatıyla iş güvencelerini yok sayan, emeklilik haklarını gasp etmeye yönelik torba yasa tasarısına karşı tepkisini yazılı basın açıklamasıyla dile getirdi. Emekçilerin ve işçilerin her zaman yanlarında olduklarını belirten Başkan Bayar’ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı;

“25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve emeklilik hakkını gasp etmeye yönelik torba yasa tasarısına karşı emekçilerimizin, işçilerimizin yanındayız. Ekonomiyi yönetmeyen, bir kalemle işverenlerin milyonlarca lirayı bulan vergi borçlarını silen ama iş, emekçiye gelince en temel haklarını gasp etmekten çekinmeyen, emekçi düşmanı AKP iktidarı gözünü bir kez daha çalışanların kıdem tazminatı ve emeklilik haklarına dikti.”

‘SONUNA KADAR YANLARINDAYIZ’
“AKP TBMM Grup Başkanlığı tarafından meclise sunulan ve AKP-MHP’li vekillerin oylarıyla komisyondan geçen yasa teklifi ile işverenlere bol keseden teşvik dağıtılırken, işçilerin en temel hakları bir kez daha gasp edilmek isteniyor. Özetle bu yasa tasarısı ile;
Yaşa bağlı olarak belirli süreli çalışmanın (geçici işçilik) ve kısmi çalışmanın yaygınlaştırılması hedefleniyor. Teklif ile 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlar için koşul olmaksızın geçici sözleşme, asıl çalışma biçimi oluyor. Yasa teklifi ile hedeflenen çalışma biçiminin en büyük sakıncası kıdem tazminatının ve iş güvencesinin yokluğu.
Teklife göre; geçici çalışan işçi, sözleşmesi bittiğinde kıdem tazminatı alamayacak. İş güvencesi hükümlerinden yararlanamayacak ve işe iade davası açamayacak. İş güvenliğini ve işçi haklarını tehdit eden, geçici istihdamı teşvik eden yasa tasarısına karşı; aralarındaki bütün farkları, husumetleri bir kenara bırakıp tüm sendikalar bir olmaya, haklarını sonuna kadar savunmaya çağırıyoruz! Haklı mücadelelerinde işçilerimizin, emekçilerimizin sonuna kadar yanındayız” 

detay alt
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.