EKONOMİ Haber Girişi: 01.06.2021 - 11:39, Güncelleme: 01.06.2021 - 11:39

Nefes aldıracak kredi

 

Nefes aldıracak kredi

Antalya Ticaret Borsası (ATB), koronavirüs nedeniyle ekonomik sıkıntı çeken üyelerinin finansmana erişimini kolaylaştırmak için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde uygulamaya konan 'Nefes Kredisi'ni kullanıma sundu. 6 ay ödemesiz kredi, 12 eşit parçada ödenebilecek.
haberimizvar.net- ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, koronavirüs nedeniyle birçok ilde olduğu gibi Antalya’nın da ciddi ekonomik sıkıntıyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Tüm sektörlerde olduğu gibi tarım sektörünün de ekonomik sıkıntı yaşadığını ve finansmana erişimde zorlanıldığını kaydeden Çandır, ekonomik zorluk çeken üyelerini bir nebze olsun rahatlatmak için Nefes Kredisi'ni devreye koyduklarını belirtti.   ZORLU DÖNEMİ BİRLİKTE ATLATACAĞIZ ATB Başkanı Çandır, TOBB ve 365 oda borsanın tüm kaynaklarını Nefes Kredisi’ne aktardığını kaydederken, “İşletmelerimiz ekonomimizin lokomotifi. İşletmelerin mutlaka ayakta kalması lazım. Antalya Ticaret Borsası olarak her zaman olduğu gibi yaşanan ekonomik sıkıntıda da üyelerimizin yanındayız. Bu zorlu dönemi birlikte atlatacağız" diye konuştu. Çandır, Nefes Kredisi’nin hayata geçirilmesinde emeği bulunan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Hazine ve Maliye Ekonomi Bakanı Lütfi Elvan ile Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a teşekkür etti.   6 AY ÖDEMESİZ KREDİ Ali Çandır, 1 Haziran’dan itibaren kullanıma sunulan Nefes Kredisi'yle ilgili bilgi verdi. Çandır, Nefes Kredisi'nin 6 ay ödemesiz olduğunu belirtirken, 6 ayın sonunda 12 eşit parçada ödenebileceğini kaydetti. Nefes Kredisi için başvuruların Borsa’dan alınacak faaliyet belgesi ile Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Akbank, Denizbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankası’na yapılabileceğini belirten Çandır, kredi faizinin yıllık yüzde 17.50 olacağını kaydetti. Çandır, Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) Hazine desteğiyle kredilere kefil olacağını belirtti. Çandır, “Üyelerimiz üyelik belgesini Borsamıza gelmeden online alabilirler" dedi.   Nefes Kredisi'nden cirosu 10 milyon TL ve altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019 yılına göre yüzde 25 kayıp yaşayan işletmeler faydalanabilecek. 2019 yılından sonra kurulmuş işletmelerde ciro kaybı şartı aranmayacak. 2020 yılı cirosu 1 milyon TL’yi aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin TL, cirosu 1-10 milyon TL arasında olan KOBİ’ler ise azami 200 bin TL kredi kullanabilecek.
Antalya Ticaret Borsası (ATB), koronavirüs nedeniyle ekonomik sıkıntı çeken üyelerinin finansmana erişimini kolaylaştırmak için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde uygulamaya konan 'Nefes Kredisi'ni kullanıma sundu. 6 ay ödemesiz kredi, 12 eşit parçada ödenebilecek.

haberimizvar.net- ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, koronavirüs nedeniyle birçok ilde olduğu gibi Antalya’nın da ciddi ekonomik sıkıntıyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Tüm sektörlerde olduğu gibi tarım sektörünün de ekonomik sıkıntı yaşadığını ve finansmana erişimde zorlanıldığını kaydeden Çandır, ekonomik zorluk çeken üyelerini bir nebze olsun rahatlatmak için Nefes Kredisi'ni devreye koyduklarını belirtti.

 

ZORLU DÖNEMİ BİRLİKTE ATLATACAĞIZ

ATB Başkanı Çandır, TOBB ve 365 oda borsanın tüm kaynaklarını Nefes Kredisi’ne aktardığını kaydederken, “İşletmelerimiz ekonomimizin lokomotifi. İşletmelerin mutlaka ayakta kalması lazım. Antalya Ticaret Borsası" class="text-dark font-weight-bold" target="_blank">Antalya Ticaret Borsası olarak her zaman olduğu gibi yaşanan ekonomik sıkıntıda da üyelerimizin yanındayız. Bu zorlu dönemi birlikte atlatacağız" diye konuştu. Çandır, Nefes Kredisi’nin hayata geçirilmesinde emeği bulunan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Hazine ve Maliye Ekonomi Bakanı Lütfi Elvan ile Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a teşekkür etti.

 

6 AY ÖDEMESİZ KREDİ

Ali Çandır, 1 Haziran’dan itibaren kullanıma sunulan Nefes Kredisi'yle ilgili bilgi verdi. Çandır, Nefes Kredisi'nin 6 ay ödemesiz olduğunu belirtirken, 6 ayın sonunda 12 eşit parçada ödenebileceğini kaydetti. Nefes Kredisi için başvuruların Borsa’dan alınacak faaliyet belgesi ile Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Akbank, Denizbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankası’na yapılabileceğini belirten Çandır, kredi faizinin yıllık yüzde 17.50 olacağını kaydetti. Çandır, Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) Hazine desteğiyle kredilere kefil olacağını belirtti. Çandır, “Üyelerimiz üyelik belgesini Borsamıza gelmeden online alabilirler" dedi.

 

Nefes Kredisi'nden cirosu 10 milyon TL ve altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019 yılına göre yüzde 25 kayıp yaşayan işletmeler faydalanabilecek. 2019 yılından sonra kurulmuş işletmelerde ciro kaybı şartı aranmayacak. 2020 yılı cirosu 1 milyon TL’yi aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin TL, cirosu 1-10 milyon TL arasında olan KOBİ’ler ise azami 200 bin TL kredi kullanabilecek.

detay alt
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.