Haber Girişi: 16.09.2021 - 21:32, Güncelleme: 16.09.2021 - 21:32

Tahir Elçi suikastında Davutoğlu dinlensin

 

Tahir Elçi suikastında Davutoğlu dinlensin

Diyarbakır Barosu, “Tahir Elçi siyasi bir suikasta kurban gitti” diyen dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun, cinayetle ilgili davada dinlenmesi için mahkemeye başvurdu.
HABERİMİZVAR – Diyarbakır Barosu, kenti son ziyaretinde Tahir Elçi cinayetiyle ilgili konuşan ve “Tahir Elçi siyasi bir suikasta kurban gitti” diyen dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun, cinayetle ilgili dinlenmesi için mahkemeye başvurdu. Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren imzasıyla, Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne verilen dilekçede, baro başkanı Tahir Elçi öldürüldüğünde Başbakan olan Ahmet Davutoğlu’nun dinlenmesi istendi. Dilekçede, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz hafta Diyarbakır’daki konuşmasında sarf ettiği “Tahir Elçi siyasi bir suikasta kurban gitti” ifadelerine dikkat çekilerek, Davutoğlu’nun duruşmada bilgisine başvurulması talep edildi.   BAZI GRUPLAR ARAŞTIRMAYI ENGELLEDİ   Dilekçede, konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi: “Baro Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerimizle gerçekleşen görüşmede de ‘Tahir Elçi siyasi bir suikasta kurban gitti’ beyanını tekrarlamış ve söz konusu suikast ile birlikte zor ve karanlık bir sürece girildiğini beyan etmiştir. Baro başkanı olarak kendisine söz konusu dönemin Başbakanı olarak sorumluğu hatırlatılmış ve dosyaya yansımayan bilgilerin kamuoyuyla paylaşımı talep edilmiştir. Kendisi söz konusu dönemde olduğu gibi hala devlet içinde 1990’lı yıllardaki atmosferi tekrar geri getirmek isteyen grupların olduğunu, cinayetin aydınlatılması için gerekli talimatları verdiğini, o sürecin zorluğunu ve yaşananları hatırlatarak bazı grupların engellemelerinden bahsederek hatta söz konusu oluşumların kendisine de yöneldiğini ve başbakanlıktan ayrıldığını belirtmiştir. Bu suikastın aydınlatılması için kendi dönem süresine ilişkin sürece dair gerekli yardımı sunabileceğini, ancak başbakanlıktan ayrıldıktan sonraki süreç için bir şey diyemeyeceğini belirtmiştir”.   BİLGİYE DAYANIYOR OLMASI GÜÇLÜ İHTİMAL   Dilekçenin talep kısmında şöyle denildi: “Yürütmenin başı olarak görev yapması nedeniyle, Tahir Elçi cinayetiyle ilgili gerek cinayetin işlendiği gün, gerekse de soruşturma sürecinde Adalet Bakanlığı, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ile Emniyet ve Jandarma İstihbaratı tarafından bilgilendirilen dönemin Başbakanının konuya ilişkin yaptığı bu açıklamanın gerçek bir bilgi veya görgüye dayanıyor olması kuvvetle muhtemeldir. Cinayetin işlendiği tarihteki konum ve statüsü, bilgilere erişim kolaylığı dikkate alındığında, 14 Temmuz 2021 tarihli celsede yazılı ve sözlü sunmuş olduğumuz beyanlarımızı ve soruşturmanın genişletilmesine ilişkin taleplerimizin dayandığı şüpheyi destekler nitelikte bulunduğundan, bilgi ve görüşüne başvurulmak üzere beyanlarının alınmasını talep ederiz”. 
Diyarbakır Barosu, “Tahir Elçi siyasi bir suikasta kurban gitti” diyen dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun, cinayetle ilgili davada dinlenmesi için mahkemeye başvurdu.

HABERİMİZVAR – Diyarbakır Barosu, kenti son ziyaretinde Tahir Elçi cinayetiyle ilgili konuşan ve “ Tahir Elçi siyasi bir suikasta kurban gitti” diyen dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun, cinayetle ilgili dinlenmesi için mahkemeye başvurdu. Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren imzasıyla, Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne verilen dilekçede, baro başkanı Tahir Elçi öldürüldüğünde Başbakan olan Ahmet Davutoğlu’nun dinlenmesi istendi. Dilekçede, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz hafta Diyarbakır’daki konuşmasında sarf ettiği “ Tahir Elçi siyasi bir suikasta kurban gitti” ifadelerine dikkat çekilerek, Davutoğlu’nun duruşmada bilgisine başvurulması talep edildi.

 

BAZI GRUPLAR ARAŞTIRMAYI ENGELLEDİ

 

Dilekçede, konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi: “Baro Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerimizle gerçekleşen görüşmede de ‘ Tahir Elçi siyasi bir suikasta kurban gitti’ beyanını tekrarlamış ve söz konusu suikast ile birlikte zor ve karanlık bir sürece girildiğini beyan etmiştir. Baro başkanı olarak kendisine söz konusu dönemin Başbakanı olarak sorumluğu hatırlatılmış ve dosyaya yansımayan bilgilerin kamuoyuyla paylaşımı talep edilmiştir. Kendisi söz konusu dönemde olduğu gibi hala devlet içinde 1990’lı yıllardaki atmosferi tekrar geri getirmek isteyen grupların olduğunu, cinayetin aydınlatılması için gerekli talimatları verdiğini, o sürecin zorluğunu ve yaşananları hatırlatarak bazı grupların engellemelerinden bahsederek hatta söz konusu oluşumların kendisine de yöneldiğini ve başbakanlıktan ayrıldığını belirtmiştir. Bu suikastın aydınlatılması için kendi dönem süresine ilişkin sürece dair gerekli yardımı sunabileceğini, ancak başbakanlıktan ayrıldıktan sonraki süreç için bir şey diyemeyeceğini belirtmiştir”.

 

BİLGİYE DAYANIYOR OLMASI GÜÇLÜ İHTİMAL

 

Dilekçenin talep kısmında şöyle denildi: “Yürütmenin başı olarak görev yapması nedeniyle, Tahir Elçi cinayetiyle ilgili gerek cinayetin işlendiği gün, gerekse de soruşturma sürecinde Adalet Bakanlığı, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ile Emniyet ve Jandarma İstihbaratı tarafından bilgilendirilen dönemin Başbakanının konuya ilişkin yaptığı bu açıklamanın gerçek bir bilgi veya görgüye dayanıyor olması kuvvetle muhtemeldir. Cinayetin işlendiği tarihteki konum ve statüsü, bilgilere erişim kolaylığı dikkate alındığında, 14 Temmuz 2021 tarihli celsede yazılı ve sözlü sunmuş olduğumuz beyanlarımızı ve soruşturmanın genişletilmesine ilişkin taleplerimizin dayandığı şüpheyi destekler nitelikte bulunduğundan, bilgi ve görüşüne başvurulmak üzere beyanlarının alınmasını talep ederiz”. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.