TURİZM Haber Girişi: 15.04.2021 - 13:11, Güncelleme: 15.04.2021 - 13:11

Turizm S.O.S veriyor

 

Turizm S.O.S veriyor

TDP Antalya İl Başkanı Arman Karadağ, Turizm Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl büyük kayıplar yaşayan turizm sektörünün bu yıl da sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu söyledi. Karadağ, “Önlem alınmazsa bu sezonu da kaybederiz” dedi.
haberimizvar.net- Türkiye Değişim Partisi Antalya İl Başkanı Arman Karadağ, her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Önceki gün açıklanan ‘kısmi kapama’ önlemler nedeniyle turizm sektörünün sezon açılışını 1 ay daha ertelemek zorunda kaldığına dikkat çeken Karadağ, “Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre 2019 Mart-2020 Şubat arasında Türkiye'ye gelen yabancı turist sayısı 45 milyon 369 bin iken, pandemiyle geçirdiğimiz bir yıllık dönemde yabancı turist sayısı 10 milyon 261 bine gerilemiş. Yani turist kaybımız yüzde 78 oranında” dedi. Pandemi sürecinin sona ermesini umut ederken Corona virüsü salgınının son dönemde yeniden pik yaptığına dikkat çeken Karadağ, mesajında şunları dile getirdi;“Antalya, ülkemizin olduğu gibi dünyanın da en önemli turizm destinasyonlarından biridir. Salgın yüzünden yılda ortalama 15 milyon yabancı turist ağırlayan Antalya'mıza geçen yıl sadece 3 milyon civarında turist geldi. Pandeminin birinci yılında Antalya'mızın yaşadığı turist kaybı,yüzde 80 ile Türkiye ortalamasının üzerinde.Türkiye turizminin lokomotif kentinde tehlike çanları çalıyor. Acil önlem alınmazsa bu sezon da kaybedilecektir.”  TDP İl Başkanı Karadağ, Turizm Haftası’yla ilgili olarak da,“Toplumda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak ve vatandaşların turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla, her yıl 15-22 Nisan tarihleri arası Turizm Haftası olarak kutlanıyor. Ekonomik kalkınmadan kültürler arası diyaloğa, teknolojik gelişmeden çevre ve tarihi mirasın korunmasına, uzlaşma kültürünün yayılmasından Dünya barışına kadar insanlığa birçok alanda katkılar sunan turizm, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için vazgeçilmez bir değer haline gelmiştir. Farklı kültür ve yaşam biçimlerini aynı paydada toplayan, bu yönüyle milletler arası diyalogun artmasına katkı sağlayan bir etkinlik olan turizm, gelir getirici ve istihdam oluşturması bakımından da ülkelerin ekonomik hayatında önemli rol oynamaktadır. Bu vesile ile Antalya’mızın sahip olduğu güzellik ve zenginlikleri ile Türkiye turizmine yine önemli katkılar sağlayacağı bütün turizm değerlerinin ön plana çıkarılacağı bir yıl olmasını temenni ediyor, Turizm Haftası’nı kutluyorum” diye konuştu.
TDP Antalya İl Başkanı Arman Karadağ, Turizm Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl büyük kayıplar yaşayan turizm sektörünün bu yıl da sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu söyledi. Karadağ, “Önlem alınmazsa bu sezonu da kaybederiz” dedi.

haberimizvar.net- Türkiye Değişim Partisi Antalya İl Başkanı Arman Karadağ, her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Önceki gün açıklanan ‘kısmi kapama’ önlemler nedeniyle turizm sektörünün sezon açılışını 1 ay daha ertelemek zorunda kaldığına dikkat çeken Karadağ, “Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre 2019 Mart-2020 Şubat arasında Türkiye'ye gelen yabancı turist sayısı 45 milyon 369 bin iken, pandemiyle geçirdiğimiz bir yıllık dönemde yabancı turist sayısı 10 milyon 261 bine gerilemiş. Yani turist kaybımız yüzde 78 oranında” dedi. Pandemi sürecinin sona ermesini umut ederken Corona virüsü salgınının son dönemde yeniden pik yaptığına dikkat çeken Karadağ, mesajında şunları dile getirdi;“Antalya, ülkemizin olduğu gibi dünyanın da en önemli turizm destinasyonlarından biridir. Salgın yüzünden yılda ortalama 15 milyon yabancı turist ağırlayan Antalya'mıza geçen yıl sadece 3 milyon civarında turist geldi. Pandeminin birinci yılında Antalya'mızın yaşadığı turist kaybı,yüzde 80 ile Türkiye ortalamasının üzerinde.Türkiye turizminin lokomotif kentinde tehlike çanları çalıyor. Acil önlem alınmazsa bu sezon da kaybedilecektir.” 


TDP İl Başkanı Karadağ, Turizm Haftası’yla ilgili olarak da,“Toplumda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak ve vatandaşların turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla, her yıl 15-22 Nisan tarihleri arası Turizm Haftası olarak kutlanıyor. Ekonomik kalkınmadan kültürler arası diyaloğa, teknolojik gelişmeden çevre ve tarihi mirasın korunmasına, uzlaşma kültürünün yayılmasından Dünya barışına kadar insanlığa birçok alanda katkılar sunan turizm, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için vazgeçilmez bir değer haline gelmiştir. Farklı kültür ve yaşam biçimlerini aynı paydada toplayan, bu yönüyle milletler arası diyalogun artmasına katkı sağlayan bir etkinlik olan turizm, gelir getirici ve istihdam oluşturması bakımından da ülkelerin ekonomik hayatında önemli rol oynamaktadır. Bu vesile ile Antalya’mızın sahip olduğu güzellik ve zenginlikleri ile Türkiye turizmine yine önemli katkılar sağlayacağı bütün turizm değerlerinin ön plana çıkarılacağı bir yıl olmasını temenni ediyor, Turizm Haftası’nı kutluyorum” diye konuştu.

detay alt
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haberimizvar.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.